İmplant Diş Fiyatları

Takma diş fiyatlandırması hakkında daha fazla bilgi için protez maliyet sayfamıza bakınız .

Diş İmplantları Neden Bu kadar Maliyetli?

Dental implantların maliyetinin çok yüksek olmasının başlıca nedenlerinden biri, hem bir diş hekimine hem de bir cerraha ödeme yapmanız gerekebileceğidir. Bunun da ötesinde, prosedürün her adımını tamamlamak için birden fazla ziyaret yapmanız gerekebilir. Daha fazla ziyaret ve daha fazla profesyonel ödeme yapmak, cebinizden daha fazla para kazanmak demektir.

Bir diş implantı için bir sandalyeye atlamaktan, anestezi almaktan ve ağzınıza takılan bir suni dişe sahip olmaktan daha fazlası var. Güvenliğinizi ve suni dişinizin kalitesini garanti altına almak için, daha birçok adım vardır. Diş faturanızda, korkuya neden olabilecek maliyetlerden birkaçı.

X-Işını veya CT Taraması

İmplantı yerleştirmeden önce, diş hekiminizin ağzınızın bir X-ışını veya CT taramasını alması ve bu görüntüleri implant için en doğru yeri bulmak için kullanması gerekecektir. Bu görüntüler diş cerrahisi için bir plan görevi görür. Bir diş cerrahı, bu plana bakmadan bir diş implantı prosedürünü üstlenemez.

Ne yazık ki, bu teşhis testlerinin maliyeti eklenebilir. Diş hekiminin ve cerrahın kaç görüntüye ihtiyacı olduğuna bağlı olarak, X-Rays ve CT taramaları 25 ila 200 TL arasında bir yere mal olabilir.

Kemik Grefti

Ayrıca bir kemik greftine ihtiyacınız olabilir . Bir kemik grefti, bir cerrahın vücudunuzun başka yerlerinden küçük kemik parçacıklarını veya bir kemik parçasını alıp çene kemiğine yerleştirdiği bir cerrahtır. Bu prosedür sadece bir implantı desteklemek için çenelerinde yeterli kemik bulunmayan hastalar için gereklidir.

Kemik greftinin maliyeti, kemiğin kaynağına ve ne kadar kemik gerektiğine bağlı olarak değişecektir. Cerrah ayrıca kemiği bir kadavradan veya bir inekden de kaynaklayabilir veya laboratuarın sentetik kemik oluşturmasını sağlayabilir. Bu seçeneklerin ortalama fiyatı 250 TL ile 1,100 TL arasında değişmektedir.

Cerrah kemiği kendi vücudunuzdan, genellikle kalçadan veya çeneden toplarsa, maliyet çok daha yüksektir. Tipik olarak, kendi kendine kaynaklı bir kemik greftinin maliyeti 2,000 ila 3,000 TL arasındadır, çünkü prosedür iki ameliyatı (kemik hasadı ve kemik yerleşimi) içerir ve hastaneye yatmayı gerektirir.

Diş çıkarma

Diş hekiminiz diş implantlarınızı yerleştirmeden önce dişinizden herhangi birinin çıkarılması gerekiyorsa, bu da ekstra maliyete neden olacaktır. Ekstraksiyonun toplam maliyeti , ziyaretin uzunluğuna ve dişin çıkarılmasının zorluğuna bağlı olarak değişir.

Ortalama olarak, diş çekimi maliyeti şöyle:

  • Cerrahi olmayan, dişeti eritilmiş dişlerin alınması için 75-300 TL
  • Anestezi ile cerrahi ekstraksiyon için 150 ila 650 TL
  • Yumuşak doku çıkarılması ve karmaşık cerrahi için 185 ila 600 TL
  • Bir bilgelik dişini çıkarmak için 75 ila 200 TL

Diş Hekiminin Ve Cerrahının Deneyim Düzeyi

Yukarıda belirttiğimiz gibi, diş implantlarınızın maliyeti, cerrahın gerekli ek ameliyatları yapması için gereken süreye ve diş hekiminin dişlerinizi çıkarmasına ve implantınızı yerleştirmesine bağlı olarak değişecektir.

Diş hekiminin en iyi diş hekimi, bir protez uzmanı, dişleri tamir etme ve değiştirmede uzmandır. Tüm proteziniz dental implantlara güvenebilir, bu yüzden bu alanda uzman bir kişinin onları güvenli bir şekilde yerleştirmesi en iyisidir.

Bu hizmetler, deneyimli bir diş cerrahı için 2,000 TL ‘ye kadar diş hekimliğinde hala bir cerrah için 500 TL’ den herhangi bir yere mal olabilir. Ayrıca, ücretleri saatte 500 ila 800 TL arasında değişen anestezi uzmanına da ödeme yapmanız gerekecektir.

Malzemelerin Maliyeti

Tipik bir diş implantının üç ana bileşenleri implantı (vardır zirkonyum diş ya da titanyum ), dayanak ve taç . Bu bileşenlerin her biri pahalı olabilir.

Türkiye’de bu malzemelerin ortalama maliyeti:

  1. İmplant (kemiğe yerleştirilen kısım) 1.600 ila 2.000 TL arasında değişebilir.
  2. Abutment (implanta vidalar) 275 ila 450 TL arasında değişebilir
  3. Taç (abutmente bağlanır) TL 1000 ile 3.000 TL arasında olabilir.

Diş implantı alma maliyeti, ABD’de dünyada başka herhangi bir yere göre daha yüksektir. Avustralya, Tayland ve Meksika gibi diğer ülkeler diş implantları için daha az ücret almaktadır. Türkiye’de yaşıyorsanız ve diş implantına ihtiyacınız varsa, diş hekimliği hizmetlerine başvurmak daha sorumlu olabilir.

Şimdi Ne Yapmalıyım?

Bu doğru diş implantları pahalı. Fakat bir implanta ihtiyacınız varsa, bunun sadece görünümden daha fazlası olduğunu bilirsiniz istediğiniz yaşam tarzını size geri verebilir.

Bir cevap yazın