Yanık Ağız Sendromu Nasıl Olur

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Yanık Ağız Sendromu Nasıl Olur

yananagiz

yananagiz

Yanan ağız sendromunun tedavisi oldukça kişiselleştirilir ve belirlenebiliyorsa, belirtilerinize ve belirtilerinize ve altta yatan nedene veya nedenlere bağlıdır. Yanma ağız sendromu olan çoğu insan, kendi özel semptomlarını tedavi planlarıyla kontrol edebilir

Bazen yanan ağız sendromu için kullanılan diğer isimler, ağız altı yanıklığı sendromu, yanma dili sendromu, yanan dudak sendromu, glossodinia ve stomatodiniayı içerir.

Belirti ve bulgular

Yanma ağız sendromunda dilde, dudaklarında, diş etlerinde, damakta veya boğazda yanma ağrısı oluşur. B-12 eksikliği anemisi olan B-12 vitaminin eksikliğinden kaynaklanan sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliği gibi birçok şüpheli neden vardır. Bu tür bir anemi yanma ağız ağrısı nedeni olduğunda, aynı zamanda dil yüzeyindeki minik projeksiyonlara (papillae) neden kaybolabilir (solda). Tedavi edilmediği takdirde, diliniz kas kütlelerini bile kaybedebilir (sağda).

Yanma ağız sendromunun ana semptomu diliniz, dudaklarınız, diş etleriniz, damaklarınız, boğazınız veya ağzınızın geniş alanlarını içeren yanma hissidir. Sendromlu kişiler, etkilenen bölgelerdeki sıcaklığı sanki sıcak bir sıvı ile yakılmış gibi, sıcak veya yoğuşmuş gibi gösterebilir.

Diğer semptomlar şunları içerebilir:

 • Kuru ağız
 • Ağız ağrısı
 • Ağzınızda veya dilinizin ucunda karınkanlık veya uyuşma hissi
 • Acı veya metalik bir tat

Yanık ağız sendromu olan bazı insanlar ağız ağrısı ile uyanmamakla birlikte gün içerisinde ve akşam boyunca ağrının şiddetlendiğini buluyor. Bazıları sürekli günlük ağrılar yaşarken, diğerleri gün boyunca ağrı hissediyor ve hatta acı hissetmedikleri dönemlere de sahip olabilirler.

Yanık ağız sendromu kadınları erkekler kadar yedi kez etkiler. Genellikle orta yaşlı ya da yaşlı erişkinlerde görülür. Fakat genç insanlarda da görülebilir.

Nedenler

Yanık ağız sendromunun olası nedenleri çok ve karmaşıktır. Aşağıdaki olası nedenlerin her biri, yanan ağızdan şikayet eden kişilerin yalnızca küçük bir kısmı için geçerlidir. Birçok kişinin birden fazla nedeni vardır. Doktorunuzun size özel bir tedavi planı geliştirebilmesi için tüm nedenleri belirlemek önemlidir. Olası nedenler şunlardır:

 • Ağız kuruluğu (kserostomi). Bu durum, trisiklik antidepresanlar, merkezi sinir sistemi depresanları, lityum, diüretikler ve yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar dahil olmak üzere bazı ilaçların kullanımı ile ilişkili olabilir. Yaşlanma veya Sjogren sendromu, hem ağız kuruluğunun hem de kuru gözlerin görülebilen otoimmün bir hastalıkta ortaya çıkabilir.
 • Diğer oral şartlar. Ağız yoluyla maya enfeksiyonu (pamukçuk), diyabet, protez kullanımı ve belirli ilaçlar gibi diğer nedenlerle de görülebilen, yanan bir ağız için yaygın bir neden oluşturmaktadır. Coğrafik dil, kuru bir ağıza ve ağrılı, yamalı bir dile neden olan bir durum, yanı yanan ağız sendromuyla ilişkili olabilir.
 • Psikolojik faktörler. Anksiyete ve depresyon gibi duygusal rahatsızlıklar genellikle yanan ağız sendromu ile ilişkilidir ve kanserden aşırı korku duyulur. Bu sorunlar yanık bir ağza neden olsa da, bunun sonucunda da olabilir.
 • Beslenme yetersizlikleri. Demir, çinko, folat (vitamin B-9), tiamin (vitamin B-1), riboflavin (vitamin B-2), piridoksin (vitamin B-6) ve kobalamin (vitamin B-12) gibi besinler yetersizdir. , ağız dokularınızı etkiler ve yanan bir ağza neden olabilir. Bu eksiklikler aynı zamanda vitamin eksikliği anemisine neden olabilir.
 • Tahriş edici protezler. Protezler ağzınızın bazı kasları ve dokuları üzerinde stres oluşturabilir. Protezlerde kullanılan malzemeler ağzındaki dokuları tahriş edebilir.
 • Sinir bozulması veya hasar (nöropati). Dilde tat ve ağrı kontrolü sinirlere zarar da yanan bir ağıza neden olabilir.
 • Alerjiler. Ağız yanması, alerjiler veya gıdalara reaksiyonlar, gıda tadlandırıcıları, diğer gıda katkı maddeleri, kokular, boyalar veya diğer maddeler olabilir.
 • Karın gazı reflüsü (gastroözofageal reflü hastalığı). Üst gastrointestinal yolunuzdan ağzınıza giren acı veya acı tat sıvısı, tahrişe ve acıya neden olabilir.
 • Bazı ilaçlar. Yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri yanan bir ağız içeren yan etkilere neden olabilir.
 • Sözlü alışkanlıklar. Bunlar, ağızınızı tahriş edebilen, dudak itme ve diş taşlama (bruksizma) gibi sıklıkla bilinçsiz faaliyetleri içerir.
 • Endokrin bozukluklar. Oral dokuların şeker hastalığı ve düşük tiroit (hipotiroidizm) gibi durumlarla ortaya çıkan yüksek kan şekeri düzeylerine tepki gösterebilir.
 • Menopoz ile ilişkili hormonal dengesizlikler. Yanık ağız sendromu çoğu zaman postmenopozal kadınlarda görülür, ancak birçok insanı da etkiler. Hormon düzeylerindeki değişiklikler tükrüğünüzün bileşimini etkileyebilir.
 • Aşırı tahriş Ağız dokularının tahrişi, dilinizin aşırı derecede fırçalanması, gargaranın aşırı kullanılması veya çok fazla asitli içecek tüketmesinden kaynaklanıyor olabilir.

Çoğu zaman, birden fazla neden mevcuttur. Dikkatli bir değerlendirme yapılmasına rağmen, doktorlar bazen ağız belirtileri yakmanın nedenini bulamazlar.

Ne zaman tıbbi yardım çağırmalısınız?

Dilinizde, dudaklarınızda, diş etlerinde veya ağzınızın diğer alanlarında kalıcı ağrı veya acınız varsa, doktorunuza danışın. Doktorunuz muhtemel nedeni arayabilir veya tedaviyi yönlendiren nedenleri belirtir.

Tarama ve teşhis

Doktorunuz tıbbi geçmişi gözden geçirecek, ağzınızı inceleyecek ve sizden belirtilerinizi, ağız alışkanlıklarınızı ve ağız bakım rutini tanımlamanızı isteyecektir. Buna ek olarak, herhangi bir ilişkili durumun bulguları aramak için büyük olasılıkla genel tıbbi muayene yapacaktır.

Teşhis sürecinin bir parçası olarak, aşağıdaki testlerden birine tabi olabilirsiniz:

 • Tam kan sayımı (CBC). Bu ortak kan testi, verilen kan hacminde her bir kan hücresi sayımını sağlar. CBC, hemoglobin miktarını, alyuvarlardan oluşan kan yüzdesini (hematokrit), beyaz kan hücrelerinin sayısını ve türlerini ve trombosit sayısını ölçer. Bu kan testi, beslenme yetersizliklerini gösterebilecek enfeksiyonlar ve anemi gibi çok çeşitli koşulları ortaya çıkarabilir.
 • Diğer kan testleri. Beslenme yetersizlikleri yanan bir ağız nedeni olduğundan, doktorunuz demir, çinko, folat (vitamin B-9), tiamin (vitamin B-1), riboflavin (vitamin B-2) piridoksin (vitamin B-6) ve kobalamin (vitamin B-12). Ayrıca, şeker hastalığı ağızda yanmaya neden olabilir, çünkü doktorunuz açlık kan şekeri seviyenizi kontrol edebilir.
 • Allerji testleri. Doktorunuz, belirli gıdalar, katkı maddeleri veya protezlerde bile alerjiniz olup olmadığını anlamak için alerji testi yapabilir.
 • Ağız boşaltma kültürü veya biyopsisi. Doktorunuz sözlü pamukçuluktan şüphelenirse, laboratuarda incelenecek küçük bir doku örneği (biyopsi) veya oral sürüntü kültürü alabilir.

Yanan ağız sendromu çok çeşitli diğer tıbbi durumlarla ilişkili olduğundan, doktorunuz tarama ve teşhis için bir uzmana ve muhtemelen tedaviye yönlendirir. Sağlık ekibiniz bir dermatolog, diş hekimi, psikiyatrist, psikolog veya kulak burun boğaz rahatsızlıklarında uzmanlaşmış bir doktor içerebilir (kulak burun boğazı uzmanı).

Tedavi

Tedavi ağız sendromu yakan birçok kişi için semptomların düzelmesini tetikler. Ancak tedavi türü altta yatan nedene bağlıdır.

 • Ağız kuruluğu (kserostomi). Ağız kuruluğunun sebebini tedavi etmek Sjogren sendromu, ilaç kullanımı veya başka bir neden – yanan ağız semptomlarını hafifletebilir. Buna ek olarak, daha fazla sıvı almak ya da tükürük akışını teşvik eden bir ilaç almak yardımcı olabilir.
 • Diğer oral şartlar. Sebep oral püskü ise tedavi nistatin (Mycostatin) veya flukonazol (Diflucan) gibi oral antifungal ilaçlarla yapılır. Protez taktığınızda, protezlerinizin de tedavi edilmesi gerekebilir.
 • Psikolojik faktörler. Doktorunuz anksiyete ve depresyon gibi psikolojik faktörlerin yol açabileceği yanıcı bir ağız için antidepresan tedaviyi veya psikiyatrik tedaviyi veya her ikisini birden önerebilir. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (Prozac, Zoloft, diğerleri), diğer antidepresan ilaçlara göre daha az kuru ağza neden olabilir.
 • Beslenme yetersizlikleri. B vitaminleri ve çinko ve demir gibi minerallerin takviyelerini kullanarak beslenme yetersizliklerini düzeltebilirsiniz.
 • Tahriş edici protezler. Diş hekiminiz protezlerinizi ağzınıza daha az rahatsız edecek şekilde ayarlayabilir. Protezleriniz oral dokularınızı tahriş eden maddeler içeriyorsa, farklı protezlere ihtiyacınız olabilir. Ayrıca, geceleri protezleri çıkarmanız ve uygun bir şekilde temizlemeniz gibi iyi protez bakımı uygulamakla belirtileri iyileştirebilirsiniz.
 • Sinir bozulması veya hasar (nöropati). Doktorunuz klonazepam (Klonopin) gibi benzodiazepinler, amitriptilin veya nortriptilin (Pamelor, Aventyl) gibi trisiklik antidepresanlar veya gabapentin (Neurontin) gibi antikonvulsanlar da dahil olmak üzere sinir sisteminizi etkileyen ilaçları önerebilir ve ağrıyı kontrol edebilir. Ağrıyı hafifletmek için, doktorunuz ağzınızı su ve kapsaisin ile durulamasını önerebilir. Kapsaisin, ayrıca sıcak biberde bulunan aktif madde olup, ayrıca capsicum olarak bilinir.
 • Alerjiler. Allerjenler içeren, ağzınızın dokularını tahriş edebilecek gıdalardan kaçınmak yardımcı olabilir.
 • Bazı ilaçlar. Aldığınız bir ilaç yanık bir ağza neden oluyorsa, mümkünse yedek bir ilaç kullanmak yardım edebilir.
 • Sözlü alışkanlıklar. Dil itme ve diş taşlama (bruksizm) ağız korumaları, ilaçlar ve gevşeme teknikleriyle desteklenebilir.
 • Endokrin bozukluklar. Yanan bir ağız diyabet veya hipotiroidi gibi durumlarla ilişkiliyse, bu koşulların tedavisi belirtilerinizi iyileştirebilir.

Doktorlar belirtilerinizin nedenini belirleyemezlerse, oral fasulye ilaçları, B vitaminleri veya antidepresanları denemeyi hala tavsiye edebilirler. Bu ilaçlar yanan ağız sendromunun tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

  1 yorum

  EmirYayın tarihi6:47 am - Nis 3, 2019

  Bir ara benimde ağzım yanıyordu bunun için doktora gittim ilaç verdi ama pek faydasını göremedim sıcak hiç birşey içemiyordum aşırı soğukta birşey içemiyordum bu zamanla kendi kendine geçti fakat bir süre sonra tekrar başladı bunun nedeni nedir.

  Bir cevap yazın