Diş Temizliği Nasıl Yapılır

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Temizliği Nasıl Yapılır

dis_temizligi1

dis_temizligi1

Diş temizliği sadece temiz dişler için değil, sağlıklı bir zihin ve beden için de gereklidir. Ancak böyle rutin bir ziyaret için, insanların bilmediği çok şey var. İşte bilmeniz gereken şey ve bir sonraki dişinizden temizlenmesi için ne beklemeniz gerektiği.

Hekiminize Gitmeden önce bilin ki ;

Birçok kişi ağzını bedenlerinin geri kalanından ayrı görür. Ancak gerçek şu ki hepsi birbirine bağlı  ve ağızda bulunan sorunlar temans ve kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerinde hastalığa neden olabilir veya hatta bir gösterge gibi davranabilir.

Diş temizliği ağzınızı ve vücudunuzun geri kalan bölümünü hastalıksız olarak tutmanın önemli bir parçasıdır. Bu kılavuzu, kaliteli bir diş temizliği yapmak, paranın karşılığını almak ve ne beklemek için bilmeniz gereken her şeyi anlatmak için yazdık.

Aile Geçmişinizi Öğrenin

Doktorunuzun sorduğu hallerde ailenizde kanser veya kalp rahatsızlığı olup olmadığını biliyor olabilirsiniz – ve diş eti hastalığı aile geçmişi de aynı derecede önemlidir. Sakız hastalığının türü ve şiddeti hakkında bilgi edinin.

Bunun tam akşam yemeği vakti olmadığını biliyorum ama sormaya da zarar vermiyor. Diş eti hastalıkları için güçlü bir genetik öneme sahiptir ve bu bilgiler diş hekimlerinize diş temizliğinde ve genel bakımda yardımcı olabilir.

Bir Antibiyotik İhtiyacınız Olursa Öğrenin

Hepimiz ağızda bakteri var ve bazı diş tedavileri bu bakterilerin kan dolaşımına girmesine izin veriyor (bakteri deniyor). Çoğumuz için bu bir sorun değil. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, bu bakterilerin herhangi birine zarar vermesini önler.

Dişlerinizi temizlediğiniz de, ağzınızda bulunan bakteriler müdahaleden sonra kan dolaşımına girebilir. Sağlıklı iseniz, çok yaygın bilinen ve güvenlidir.

Bazı gruplar için bu bakteriyeminin vücudun herhangi bir yerinde bir enfeksiyona neden olabileceği endişesi var. Bir antibiyotik, tüm üslerinizi kaplamanızı sağlar.

Diş Temizleme İşlemlerinin Neden Gerektiğini Anlayın

İki nedenden dolayı diş temizliklerine ihtiyacımız var:

 • Kalp hastalığı, demans ve diyabet komplikasyonları gibi vücudun geri kalanında hastalıkları önlemek için
 • Diş kaybını önlemek için

Ağız, tüm vücudundan tamamen farklı olan bir alandır ve yediğimiz yiyeceklerden ve bütün gün yaptığımız konuşmadan epey bir övgü almaktadır. Ve bu benzersiz ortam özel bir bakım gerektirir.

Diş temizliği plak ve tartar birikimini ortadan kaldırır. Bu birikim, çoğunlukla, doğal olarak – bir teknenin okyanusta bulunmak suretiyle barnakları nasıl aldığı gibi. Ancak çok fazla birikim diş eti hastalığına yol açar.

Tartarın kaldırılmasının gerekçesi, vücudun onu yabancı bir istilacı olarak görmesidir. Diğer yabancı istilacılarla olduğu gibi, grip virüsü veya enfeksiyon gibi, vücudunuz da enfeksiyona karşı savaşmak için bağışıklık sistemini kullanarak “asker gönderir”. Ağzında her zaman bir savaş var ve savaş hiç bitmedi. Diş temizliği, şeyleri kontrol altında tutarak oyun alanını düzleştirir.

Diş eti hastalığı, vücudunuzun bağışıklık sistemi bu diş taşı oluşumuna iltihaplı ve kanayan diş etlere tepki verdiğinde geçerlidir. Bağışıklık sistemi yanıtı enfeksiyon ve grip böcekleri gibi istilacıları öldürmekte başarılıdır, ancak bir maliyetle: Bir savaş gibi kesilen katiller masum insanlardır. Diş eti hastalığı ilerledikçe, ağzınızdaki kemik ve dokularınızın tahrip edilmesi de öyle.

Bağışıklık sisteminizin kısa sürede enfeksiyonla mücadele etmesi gerekiyor – bağışıklık sisteminin kronik olarak harekete geçirilmesi yıpranabileceğini ve bir hastalığa karşı savaşmak için güçlü olmayacağını gösteriyor. Bağışıklık sisteminin kronik olarak aktivasyonu vücudunuzun geri kalanında hastalıklara neden olabilir.

Diş eti hastalıklarının önlenmesinde inme, kalp hastalığı ve demans riskini azaltma nedeni budur.

Belirli bir aşamada, bu hasar geri döndürülemez; bu nedenle önleme, genel sağlığı korumak ve bir ömür boyu güzel dişler tutmak için en iyi yoldur – ve diş temizlemeleri bu önlemenin kritik bir parçasıdır.

dis-temizligi

dis-temizligi

Diş Temizliği Nedir?

Profesyonel bir diş temizliği diş hekiminin ofisinde hijyenist tarafından yapılır. Hijyenist, diş etinizden diş etini çıkarmak için aletleri kullanır diş etinin dişe nerede rastladığı yukarıdan aşağıya.

Hijyenistiniz hangi işin yapılmakta olduğunu, neden yapılmakta olduğunu ve dişlerinizin niçin hassas olabileceğini veya diş etlerinizin neden kanaması olduğunu açıklamak zorundadır.

Hijyenist çalışmanızı izlemenize ve dişlerinize neler yapıldığını anlamak için bir ayna veya ağız içi kamera (aynanın daha gelişmiş bir versiyonu) isteyebilirsiniz.

Hijyenistinizin “Geriye dönük molar dişlerine daha fazla dikkat etmeniz gerekir” demesini duymanız gereken bir şey var. Fakat hijyenistinizin arka mızraklarından kazıma diş etiğini gerçekten görmek başka bir şey. Dolayısıyla uygun fırçalama ve diş macunu ile takip edebilirsiniz. ev.

Diş hekiminiz ya da hijyenistiniz, doğru fırça ve diş ipi tekniğine ilişkin güncellenmiş bir astar vermelidir. Bir diş temizlendikten sonra her şeyi takip edin, bu nedenle bu fırsatı kullanarak çocuğunuzun ağız hastalıklarını ücretsiz ve sağlıklı tutmak için evde yapmanız gereken şeyin tam bir demosunu alın.

Ne İsteyeceğim

Dişlerin temizlenmesi için oradayken, diş eti hastalığının evresi için diş hekimliğinden bir teşhis isteyin. Bu, size nereden gideceğiniz hakkında bir fikir verecektir. Nereden başlayacağınızı bilene kadar yön verebilirsiniz.

“Ben, ben diş eti hastalığına I, II, III, IV veya V yazın mıyım?” Diye sorabilirsiniz.

Diş eti hastalığının ne olduğunu anlayın

Elinizi kestiğinizde düşünün – şişirin. Aynı şey, diş etleri inanılmaz derecede zengin bir kan kaynağına sahip olduğu için tartarın oluşmasıyla iltihaplı olan diş etlerine, vücudun diğer bölgelerinde şişmeden daha fazla olur.

Bunu diş hekiminizle görüşün ve diş eti hastalığına gelince kendi durumunuz hakkında konuşmayı unutma.

Diş hekiminize ağzınızın hangi bölümlerinden etkilendiğini sorun: çünkü her yerde derinlemesine temizliğe ihtiyacınız olmayabilir. Ölçek ve kök plankareleri çeyrekler halinde yapılır, sağ üst, sol üst, sağ alt ve sol alt. Bu kadranların birinde, ikisinde, üçünde veya dörtünün hepsinde derin bir temizliğe ihtiyacınız olacak.

Bir ölçek ve kök tesviyesi size tartarın oluşmasını ve tekrar tutunmasını önleme şansı verir. Bu, derinlemesine temizlendikten sonra izlemenin kritik öneme sahip olmasıdır. Evde kullanmanız gereken diş ipucu ve fırçalama tekniğinin bir demosunu dişçinizden isteyin.

Tip III, IV ve V: Orta ila Şiddetli Periodontitis

Bu aşamada ayrıca daha derin cebiniz ve kanamalarınız var. Şiddet arttıkça, tekrar sağlıklı hale gelmesi gittikçe zorlaşıyor. Bu ciddi periodontit evrelerinde kaderinizi geri dönüşsüz bir noktaya çekmeye başlarsınız – diş etlerinizin tedaviye yanıt vermeyeceği noktada olduğu gibi. Bu aşamalarda cerrahi genellikle gereklidir.

Tedavi: Birden fazla ölçek ve kök planya gerekir (ölçek ve kök planya işlemi hakkında bilgi için yukarıdaki Tip II: Erken Dönem Periodontitis hakkında bölümünü okuyun). Diş eti hastalığının bu daha ileri ve ciddi safhalarında uzmanlaşmış bir periodontistin ikinci bir görüşünü de düşünmeyi tavsiye ederim.

Kök ekim prosedürlerinizden sonra, hastalığı tersine çevirebilmek için uygun fırçalama ve diş ipi kullanma ile evde takip etmeniz şarttır. Diş hekimlerinde yapılan her şey, her gün ve her öğün sonrası dişlerinize dikkat etmeden tersine çevrilir.

Diş hekiminize sorun: “Ben nasıl fırçalayıp diş ipi döküyorum?” Bunu sorarak evdeki dişlerinize nasıl baktığınızın etkinliğini doğruluyorsunuz demektir.

Diş eti hastalığı, çok karmaşık, çok faktörlü bir hastalıktır ve hangi aşamadaysanız, diş eti hastalığı olmasanız bile tüm hayatınızı izlemelisiniz tıpkı bir tansiyon gibi. Ağız asla statik değildir yediğimiz yiyeceklere, fırça ve diş ipi kullanımımıza ve onu maruz bıraktığımız kimyasal maddelere bağlı olarak her zaman değişir.

Yukarıdaki tedavi rehberi, plaktan kaynaklanan diş eti hastalığına yöneliktir. Ancak diş eti hastalığının nedeni gebelikten kaynaklanan hormonal değişiklikler, aldığınız ilaçlar, dişlerinizdeki zayıf dişçilik veya kök kanallarının taşlanmasından da oluşabilir; bu şekilde diş eti hastalığına yakalanırsınız.

Randevu Sırasında İstenecek Soruların Özeti

 • Sakız hastalığının hangi sınıflandırmasını aldım?
 • Ceplerim ne kadar derindir?
 • Sakız durgunluğunu fark ettiniz mi?
 • Aşırı fırçalama mı yapıyorum?
 • Dişlerimi mi öğütüyor muyum
 • Dişlerimi fırçalamam ve fırçalamam gereken bir demosunu alabilir miyim?

Diş Temizlendikten Sonra

İster diş eti hastalığınız olsun veya olmasın ya da evde diş eti hastalığına yakalanmış hastanız varsa, evde oral hijyeniniz önemlidir.

Şunlardan emin olun:

 • Yemeklerden sonra fırçalama ve diş ipi verme veya günde en az iki kez diş ipi.
 • Sebze bakımından zengin bir diyet yemek
 • Diş eti hastalığınız varsa her üç ayda bir, aksi halde diş eti hastalığınız yoksa ve sadece sağlıklı kalmanız durumunda altı ayda bir randevu alın.

Diş eti hastalığının önlenmesi kolaydır ancak sert bir hastalıktan kurtulun. Evde bakım önemlidir – diş hekiminiz ve hijyenistiniz bu randevuda sizin için hepsini yapamaz.

 

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

  Bir cevap yazın