Kanal Tedavisi Nasıl Olur Tedavi Türleri Nelerdir

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Kanal Tedavisi Nasıl Olur Tedavi Türleri Nelerdir

KANAL TEDAVİSİ

Kök kanal tedavisine karşılık gelir; diş merkezindeki bir enfeksiyonla (başka şekilde kök kanal sistemi olarak da bilinir) baş etmek için uygulanan bir prosedür türü.

Bu enfeksiyon, bir yaralanma, şiddetli diş çürüğü veya dolaşan bir dolgu gibi bir dizi faktörden kaynaklanır.

Kök kanal tedavisi ile uğraşan diş hekimliği şubesi ‘endodonti’ dir.

KÖK KANALI NEDİR?

Bir dişteki kök kanalı sistemi hamur gibi yumuşak merkezleri içerir ve dişin taçından (en üstte) kökten (alttaki) geçer.

Hamur, dişin sinirleri ve kan damarlarını içeren çok hassas bir parçasıdır. Fakat bu, sonuç olarak ölecek bakterilerle enfekte olabilir. Bakteri daha sonra kök kanalından dışarı yayılır ve dişin altındaki dokuları enfekte eder.

Diş ağrılı olur ve ciddi vakalarda yüz şişmesine neden olabilir. Bu, diş içindeki enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan bir diş apsesinin karakteristik bir özelliğidir.

TEDAVİ TÜRLERİ

kanal-tedavisi

kanal-tedavisi

Ana hedef, bakterileri daha fazla hasara neden olmadan önce dişten çıkarmaktır. Bu, iki yoldan biriyle yapılabilir:

  • Kök kanal tedavisi (enfekte olmuş dişten bakterilerin çıkarılması).
  • Diş çekimi

Kök kanal tedavisi, bir ekstraksiyon için tercih edilen tedavi şeklidir. Bu, diş çıkarmayı reddetmek için değil, birçok diş hekimi, dişi çıkarmadan ziyade kaydetmeye çalışmayı tercih etmektedir. Ayrıca fiziksel ve psikolojik etkileri içeren diş kaybıyla ilgili sorunlar da vardır.

KANAL TEDAVİSİ NE ZAMAN GEREKLİ?

Ağır diş çürüğü vakaların da veya ciddi hasar görmüş veya kırık dişlerde kök kanal tedavisi önerilir.Ancak aynı zamanda kırık dişleri onarmak veya diş çevresindeki hastalıklı dokuları kaldırmak için de kullanılır. Aynı zamanda bir kazadan veya yaralanmadan dişini kaybetmiş ve değiştirilmesi gereken kişiler için bir seçenektir.

Fakat eğer bir diş çok hasar görürse, kökleri parçalamışsa ve kanala erişilemiyorsa o zaman ekstraksiyon gerekecektir.

KÖK KANAL TEDAVİSİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Bu, diş hekimi tarafından yapılabilir, ancak “endodontist” olarak bilinen uzman bir diş hekiminin hizmetlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Kök kanalı temizlendikten sonra enfekte küspe dişin içinden çıkarılır.

Kök kanalı doldurulması ve kapatılması için kök kanalını genişletmesi gerekebilir. Bu, kök kanalı doldurulmaya hazır olmadan önce birkaç ziyaret gerektirebilir. Diş hekimi kanala geri kalan bakteri öldürmeye yardımcı olan özel bir ilaç koyabilir.

Aynı zamanda bir apse varsa, şişmeyi azaltmak için antibiyotik verilecektir. Bu şu anda boşaltılmış olabilir.

Etkilenen diş muhtemelen korumak için bir taç eklenerek doldurulur ve kapatılır. Bunun nedeni, kök kanal tedavisine tabi tutulan dişlerin sağlıklı dişlere kıyasla kırılma eğilimi gösterdiği, bu nedenle taç bu riski azaltacaktır.

Diş hekimi, diş beyazlatma veya dişin zamanla renk kaybını önleyecek başka bir tedavi şekli önerebilir.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın