Ağız Kanseri ? Belirtileri Neler ? Nasıl Önlenilir ?

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız Kanseri ? Belirtileri Neler ? Nasıl Önlenilir ?

Kanser Derneğine göre, ağız kanserinin fazla 28.000 vaka ölümle sonuçlanan bu gibi durumlarda en fazla 7.000 kişide her yıl teşhis edilir. Ağız, dudak, dil, diş etleri, tükürük bezleri ve boğaz da (orofarengeal) ağız kanseri oluşabilir.

agiz-kanseri-

Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Ağız kanseri genellikle semptomların belirgin olmayacağı asemptomatik bir evreden geçtiği için başlangıçta genellikle ağrısızdır ve bu nedenle tespit edilmesi güçtür.

Aşağıdaki işaretler mutlaka kanseri işaret etmese de, her şey dahil değildir ve diğer diş hekiminin koşullarını belirtebilir, ancak kanserin erken bulguları ile ilişkili olabilirler.Ağız, diş etleri, dilde veya çevredeki herhangi bir anormal değişiklik derhal bir diş hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

Ağız kanseri belirtileri şunları içerebilir:

 • Ağızda sürekli ağrı
 • Yaralı ve ülsere lezyonlar da dahil olmak üzere ağız içindeki yaralar ve darbeler
 • Ağız ve çene hareket zorluğu
 • Yutma ve çiğneme güçlüğü
 • Boğaz ağrısı
 • Boynuna çarpmak
 • Bir kulakta telaffuz edilen ağrı
 • Dilde, diş etlerinde veya yanaklarda tanı koyulamayan kanama
 • Ağızda veya çenede belirli bir alanda uyuşukluk

Tanı

Kesin bir sözlü kanser teşhisi için, bir diş hekimi ve bir doktor görmelisiniz (kanser bekleniyorsa diş hekimi sizi bir onkolojiye yönlendirir). Doktorunuz ve diş hekiminiz ağzınızı inceleyecek ve başlangıç ​​takipli izlenim ve tedavi planını formüle etmek için tıbbi geçmişinizi değerlendirecektir. Ortaya çıkan tedavi planı iki hafta içinde diş kusurunu etkin bir şekilde çözmüyorsa, kanseri test etmek için etkilenen bölgenin biyopsisi yapılacaktır.

Onaylanmış bir habis biyopsi ve kanser evresini ve derecesini tanımlamak için klinik bir değerlendirme ile teşhis edilir. Kanser, epitelin taban zarının kırılmasıyla ortaya çıkar. Sonunda ağız ve vücudun diğer alanlarına yayılabilir ve sonuç olarak daha ciddi sonuçlara yol açabilecek sekonder kanserler ortaya çıkar.

Kanserin “yolunu” belirlemek için, doktor bir X-ray, CT taraması (bilgisayarlı tomografi) veya MRI Taraması (manyetik rezonans görüntüleme) de dahil olmak üzere ek testler yapabilir.

Kanserli kütle veya kitlelerin konturunu, tutarlılığını ve bileşimini oluşturmak için ultrasonlar kullanılabilir. Sonuçta, doktorunuz ve diş hekiminiz teşhis testlerini desteklemeye dayalı bir oral kanser tedavi planı geliştirir.

Ağız Kanseri Tedavisi ve Önlenmesi

Ağız kanserini tedavi etmek için doktorlar üç temel tedavi modalitesinden bir veya daha fazlasını uygulayabilir: ameliyat, radyoterapi veya kemoterapi.

Cerrahi seçilen tedavi ise, cerrahinin derecesi kanserin evresi ve derecesine bağlıdır.Bazı aşamalı vakalarda cerrahi, ağız kemik dokusunun çene veya çatısında tümörlerin çıkarılmasını gerektirebilir. Kanser vücudun diğer bölgelerine (lenf bezleri gibi) yayılırsa, o bölgelerdeki tümörler de çıkarılabilir. Doktor, boyun diseksiyonu yaparak boyun bölgesindeki tümörleri çıkarabilir.

Ameliyat bir seçenek değilse veya başka türlü gerekmiyorsa, doktorlar radyasyon terapisini (X-ışını formu) veya kemoterapiyi (damardan veya ağız yoluyla kullanılan ilaçlar) kullanmayı tercih edebilir. Multimodal tedaviler, yukarıda belirtilen yöntemlerden bir veya daha fazlasını içerebilir. Örneğin, radyoterapi veya kemoterapi, ameliyatın çıkarılamadığı kanseri yok etmek için kullanılabilir.

Kapsamlı kanser tedavisinin ardından, hastaların etkilenen bölgenin görünüşünü ve işlevselliğini iyileştirmek için plastik rekonstrüktif cerrahi ve konuşma terapisi görmeleri gerekebilir. Bazı hastalar düzgün konuşmak için cihazların kullanılmasını ister. Kansere yakalanırsanız, mümkün olduğunca hastalığınız hakkında bilgi edinmek önemlidir.

Önleme

Ağız, diş eti veya dilin herhangi bir tahrişi oral kanser riskini artırabilir. Herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol etmek için ağız, diş etleri, dil ve yanaklarda periyodik olarak kendi kendini muayene etmeniz önerilir.

Kendi kendine muayene tavsiyeleri aşağıdakileri kontrol etmek de dahil olmak üzere ağız yoluyla yapılan bir muayene ile başlar:

 • Diş
 • Diş etleri
 • yanaklar
 • Dil (yukarıdan aşağıya)
 • Boğaz
 • Damak
 • İç doku yüzeylerini görmek için dudakları yukarı ve aşağı döndürme

Bununla birlikte, ağız kanseri ile ilişkili semptomlar diğer tıbbi koşullarla karıştırılabilir bu nedenle, kendi kendini muayenehaneler, yılda en az iki kez ağız bakımı bakımında bir diş hekimi ve diş hijyenistinin yerini almamalıdır. Birlikte kullanıldığında, periyodik kendi kendini muayene ve düzenli diş sağlığı ziyaretleri, oral kanserin erken aşamada teşhisine yardımcı olabilir. Unutmayın, semptomları düzgün şekilde değerlendirmek için hem bir doktor hem de diş hekimi görmek en iyisidir

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

  Bir cevap yazın