Diş Eti İltihabı

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Eti İltihabı

dis-eti-iltihabi

Diş eti iltihabı diş eti dokusunun (gingiva) kronik bir inflamasyonudur.Tipik olarak zayıf ağız hijyeniyle ilişkili olan diş eti iltihabı, diş eti hastalığının erken aşamasıdır (ayrıca periodontal hastalık ve periodontitis olarak da adlandırılır).

Diş hekiminiz veya periodontistiniz tarafından erken tanınırsanız tedavi edilebilir ve hatta tersine çevrilebilir. Tedavi edilmediği takdirde, cerrahi olmadan geri döndürülemeyen ve kemik ve diş kaybını içerebilen daha ciddi bir ağız sağlığı sorunu olan periodontite ilerleyebilir. Diş eti hastalığı, yetişkinlerde diş kaybının önde gelen nedenlerinden biridir. Son araştırmalarda kalp krizi, inme ve şeker hastalığına da bağlanmıştır.

Semptomlar neler?

Birçok kişi diş eti iltihabının farkında değillerdir, çünkü genellikle ağrılı değildir. En yaygın bulgu ve belirtiler, özellikle fırçalama veya diş ipi dökülmesinden sonra kolayca kanayan kırmızı, şişmiş ve şişuk diş etleridir. Diş hekiminiz, diş etlerinizin durumunu rutin muayenelerinizde değerlendirebilir.

Ek diş eti iltihabı belirtileri arasında şunlar bulunur:

 • Ağız yaraları
 • Kaşıntılı diş etleri
 • Ağız kokusu
 • Kötü tat
 • (Diş etleri dişten çekildiğinde (geri çekildiğinde) oluşur)

Eğer diş eti iltihabı tanısı alırsanız, genelde kapsamlı bir ofiste diş temizliği ile kolayca tedavi edilebilir ve evde uygun ağız bakımıyla takip edilebilir.

Sebepler Nelerdir?

Kötü ağız hijyenleri genellikle diş eti iltihabının nedeni olmasına rağmen, aşağıdakileri de içeren birtakım diğer faktörlerin de katkıda bulunması mümkündür:

 • Sigara içmek
 • Diyabet
 • Bazı ilaçlar
 • Madde bağımlılığı
 • Gebelik
 • Genetik
 • Stres
 • Zayıf beslenme
 • Ergenlik
 • Bazı hastalıklar ve koşullar
 • Hormonal dalgalanmalar

Dis-Eti-iltihabi

Önleme

Tedavi edilmeyen diş eti iltihabı genellikle diş eti hastalığının daha ciddi aşamalarına doğru ilerleyerek geri döndürülemez kemik kaybı ve potansiyel diş kaybına neden olur. Bu nedenle önleme önemlidir.

Diş eti iltihabını önlemenin en iyi yolu, antimikrobiyal bir ağız durulama yöntemi kullanarak günlük flossing ile günde en az iki kez fırçalanarak iyi ağız hijyeninin sağlanmasıdır yalnızca diş hijyenistiniz veya diş hekiminiz bunu tavsiye ediyorsa düzenli check-inler için diş hekiminizi ziyaret edin ve ve besleyici diyet.

Doğru diş fırçasını seçmek önlemede önemlidir. Daha yumuşak fırçalar diş etine daha az zarar verir ve elektrikli diş fırçaları genellikle daha iyi fırçalama alışkanlıklarını teşvik eder gibi görünür. Aşırı olmamayı unutma. çok uzun veya çok fırçalama iyilikten daha çok zarar verebilir.

Tedaviler

Eğer diş eti iltihabı en erken evrelerinde yakalanırsa, son derece kolay yönetilebilir.Diş hekiminiz, diş hijyenistiniz veya diş hekimliği uzmanı, dişlerinizi, diş eti hattının üstündeki ve altındaki tüm sertleştirilmiş tartar ve plakların çıkarıldığı ölçeklendirme sürecinde iyice temizleyecektir. Diş skalası, tartar ve plak birikiminin miktarına ve diş hassasiyet seviyenize bağlı olarak rahatsız edilebilir, bu nedenle uyuşturucu jel veya anestetik enjeksiyon bölgeye uygulanabilir.

Ölçeklemeyi takiben, diş hekiminiz oral durulama önermekte ve size iyi bir ağız sağlığı bakımı rejimi önerecektir. Kanama, skala uygulandıktan sonraki ilk birkaç gün içinde ortaya çıkabilir, ancak rejiminizi yerine getirirseniz azalacaktır.

Geleneksel diş eti iltihabına ilaveten, bazı alternatifler de küçük diş etlerinde iltihaplanmanın tedavisinde veya önlenmesinde yardımcı olabilir. İçerirler:

 • C vitamini takviyeleri: C vitamini, sağlıklı sakızları teşvik etmeye yardımcı olabilecek doğal antibiyotik bileşenleri içerir. Önerilen günlük 1,000 miligram alımının, diş eti iltihabına engel olmasına yardımcı olabilir.
 • Kızılcık: Genellikle üriner sistem enfeksiyonlarının tedavisinde de kullanılır, kızılcık ayrıca diş eti iltihabının önlenmesine yardımcı olabilir. Kızılcıkların bakterilerin dişetine ve dişlere yapışmasını önleyen doğal bir niteliği vardır. Şekeri eklenmiş kızılcık ürünlerinden kaçınmaya dikkat edin.
 • Greyfurt çekirdeği ekstraktı: C vitamini gibi greyfurt çekirdeği doğal antibiyotik özelliklerine sahiptir. Diş fırçanıza her fırçalarken birkaç damla damlalık ekleme diş eti iltihabını tedavi etmeye veya önlemeye yardımcı olabilir. Greyfurt çekirdeği ekstresi bazı ilaçlar üzerinde bireyler için kontrendikedir. Kullanmadan önce diş hekiminize veya doktorunuza danışın.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

10 yorum

Diş Hijyeni – Mecidiyeköy Diş KliniğiYayın tarihi2:06 pm - Haz 23, 2018

[…] Diş eti iltihabı […]

Diş Temizliği: Dişlerinizi Sağlıklı Tutmanın 11 Yolu – Mecidiyeköy Diş KliniğiYayın tarihi9:26 am - Haz 26, 2018

[…] için hafif ve dairesel hareketlerle hareket ettirin. Unremoved plak sertleşebilir, kalkül ve diş eti iltihabına (erken diş eti hastalığı) yol […]

Periodontoloji – Mecidiyeköy Diş KliniğiYayın tarihi2:05 pm - Haz 27, 2018

[…] kırmızı ve şiştiğinde, bir uzmanı veya periodontisti ziyaret etmeniz önerilir . Diş eti iltihabı, periodontitis ve kemik kaybı gibi ciddi sorunlara yol açabileceğinden, çok uzun süre […]

Diş eti iltihabı bulaşıcı mıdır ? – Mecidiyeköy Diş KliniğiYayın tarihi12:08 pm - Tem 13, 2018

[…] Diş hekimliği Derneği, diş eti iltihabı bulaşıcı olduğunu düşünmektedir . Bununla birlikte, yukarıda tarif edilenler gibi başka […]

Hindistan Cevizi Yağı ile Diş SağlığıYayın tarihi12:42 pm - Eyl 17, 2018

[…] ve standart klorheksidin gargara ile bir çalışma yapılmıştır. Her iki ağız gargara diş eti iltihabına karşı […]

Diş TaşıYayın tarihi12:02 pm - Eyl 28, 2018

[…] Taşı,  diş eti iltihabı ve periodonti gibi diş eti hastalıklarının ana nedenidir.  Taş, özellikle de […]

Diş Eti HastalıklarıYayın tarihi12:39 pm - Eyl 28, 2018

[…] küçük bir kısmından büyür. Gelişmiş problemlerde diş fırçalama zorunlu olabilir. Diş eti iltihabının  ilk belirtisi dişlerin kanamasıdır. Diş etlerinde renkler, problemler ve  ağız […]

Diş Eti İltihabından Nasıl KurtulursunuzYayın tarihi1:45 pm - Eyl 28, 2018

[…] Diş eti iltihabı tedavisi genel de bakımsız dişlerde meydana gelmektedir, diş fırçalama, hidrojen peroksit ya da, örneğin Listerine’le ve Sepasol olarak gargaralar için yerine su içinde seyreltilmiş klorheksidin çözeltisi ile ağız durulama yapabilirsiniz. […]

Diş ipi ve dişlerin fırçalanması?Yayın tarihi2:11 pm - Eyl 28, 2018

[…] “Diş eti iltihabı diş kaybında ilk adımdır,” diyor. “Diş etlerinin kanaması sırasında başlangıcında bunu önlemek çok önemlidir, fakat başka bir problem yoktur. Bu aşamada diş ipine ve tabii ki dişlerin fırçalanmasına yardımcı oluyor. “ […]

Diş eti iltihabı bulaşıcı mıdır ?Yayın tarihi8:16 am - Eyl 29, 2018

[…] Diş Hekimleri Derneği, diş eti iltihabı bulaşıcı olduğunu düşünmektedir . Bununla birlikte, yukarıda tarif edilenler gibi başka […]

Bir cevap yazın