Ağız ve Diş Bakımı İpuçları

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Bakımı İpuçları

agiz-ve-dis-sagligi-ipuclari

agiz-ve-dis-sagligi-ipuclari

İyi Ağız Hijyeni İçin Günlük İpuçları

Bakteriler dişlerinizde plak şeklinde yaşayabilir, bu da çukurlara ve diş eti iltihabına neden olur ve bu da periodontal hastalığa neden olabilir. Ağzınızı temiz tutmak için  her gün iyi bir ağız hijyeni uygulamalısınız.

Plaka nedir?

Plaka, diş fırçalarının ulaşamadığı yerler dahil olmak üzere dişlerde biriken bakteri içeren yapışkan bir tabaka halindedir. Yediğiniz yiyeceklerin birçoğu asit üretmek için ağızda bulunan bakterilere neden olur. Şekerli gıdalar plakların belirgin kaynaklarıdır, ancak fark edemediğiniz diğerleri zarar verebilir. Ekmek, kraker ve tahıl gibi nişastalar da asitlerin oluşmasına neden olur. Plak ayrıca diş etlerini tahriş eden maddeler oluşturarak onları kızarmaya, hassas hale getirmeye ve kanamaya karşı hassastır. Bu, sakız hastalıklarına yol açabilir, bu diş etleri dişlerden çekilir ve bakteriler ve irinle dolu cepler oluşturur. Eğer diş eti hastalığı tedavi edilmezse, dişlerin etrafındaki kemik yok edilebilir ve dişler gevşeyebilir veya çıkarılması gerekebilir.

Plakadan nasıl kurtulabilirim?

Plakın çıkarılmasının en iyi yolu her gün dişlerinizi fırçalayarak temizlemektir.  Fırçalama diş yüzeylerinden plakayı çıkarır. Dişlerinizi yumuşak kıllı bir fırça ile günde iki kez fırçalayın. Diş fırçanızın boyutu ve şekli ağzınıza uymalıdır ve tüm bölgelere kolayca erişmenizi sağlar. Dişlerinizin çürümeye karşı korunmasına yardımcı olan florür içeren bir antimikrobiyal diş macunu kullanın. Dişlerin arasında günde bir kez diş ipi veya dişler arası temizleyiciler ile temizleyerek dişlerin arasında, diş fırçasının ulaşamayacağı yerlerde plak temizleyin. Diş eti hastalığı önlemek için diş ipi kullanmak gereklidir.

Dişlerimi nasıl fırçalamalı ve diş ipi kullanmalıyım?

Diş fırçalama ve diş ipi için aşağıdaki teknikleri öneriyoruz:

 Fırçalama

 • Diş fırçanızı diş etlerine karşı 45 derecelik bir açıyla yerleştirin.
 • Fırçayı hafifçe (diş genişliğinde) darbelerle öne arkaya hareket ettirin.
 • Dış diş yüzeylerini, iç diş yüzeylerini ve dişlerin çiğneme yüzeylerini fırçalayın.
 • Hafifçe yukarı aşağı doğru vuruş kullanarak ön dişlerin iç yüzeylerini temizlemek için fırça ucunu kullanın.
 • Bakterileri çıkarmak için dilinizi fırçalayın ve nefesinizi tazeleyin.

 

Diş ipi

 • Yaklaşık 18 inçlik diş ipini koparın ve her elin orta parmaklarına sarın. Diş ipini başparmaklarınız ve baş parmaklarınız arasında sıkıca tutun.
 • Dişlerin arasındaki diş ipi hafifçe sürtünme hareketi ile yönlendirin.
 • Diş ipi sakız çizgisine ulaştığında, bir dişe karşı C şeklinde eğin. Sakın ve diş arasındaki boşluğa yavaşça kaydırın.
 • Dişleri dişler arasındaki temas noktasına doğru geri getirin ve Diş ipi dişin şekline uygun olacak şekilde diş ipini diğer yandan yukarı veya aşağı hareket ettirin.
 • Diş ipini dişe sıkıca tutun. Dişin yanını yavaşça ovun, diş ipi aşağı ve yukarı hareketlerle diş etinden uzaklaştırın.
 • Dişlerin geri kalanında bu yöntemi tekrarlayın.

 

Ağzımı temizlemek için kullanabileceğim başka bir şey var mı?

Günlük fırçalama ve diş macununa ilaveten, ağızda durulama, ağzınızın temizliğini artırabilir. Antimikrobiyal ağız durulama, diş eti iltihabı ve diş eti hastalığına neden olan bakteri ve plak aktivitesini azaltır. Florür ağız durulamaları da diş çürümesini azaltmaya ve önlemeye yardımcı olur. Diş hekiminize, denemek istediğiniz yeni ürünler hakkında her zaman konuşun. Herkes fluorid ağız durulamayı kullanmamalıdır. Örneğin florür durulama işlemleri, onları yutabilecekleri için 6 yaşından küçük çocuklar için önerilmez . Tedbirler ve yaş önerileri   için her zaman üreticinin etiketini kontrol edin ve diş hekimi ile florür ağız durulama hakkında konuşun .

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

  Bir cevap yazın