Diş Eti Hastalığı Kanser Riskini Arttırır

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Eti Hastalığı Kanser Riskini Arttırır

DİŞ ETİ HASTALIKLARI VE KANSER RİSKİ

Diş ve diş etleriniz ile ilgilenmek sadece gülüşünüzü değil, hayatınızı kurtarabilir. Yeni bir çalışma, yaygın bir diş eti hastalığı formunun, baş ve boyun kanseri riskini önemli ölçüde artırabileceğini düşündürmektedir .

Araştırmacılar baş ve boyun kanserleri tanısı insanlar olması çok daha muhtemel olduğunu buldu kronik periodontitis olmayan insanlardan daha kanser . Periodontitis, dişleri çevreleyen kemik ve yumuşak dokuda progresif kayba yol açan ileri derecede diş eti hastalığıdır .

Aslında, kronik periodontite bağlı her bir milimetrelik kemik kaybı , sigara gibi bilinen diğer risk faktörlerini de dikkate aldıktan sonra, baş ve boyun kanseri riskinin dört katından daha fazla olması ile ilişkiliydi .

Araştırmacılar, son 40 yıldır sigara içme oranlarının düşmesine rağmen, sonuçların baş ve boyun kanseri oranlarının neden tırmanmaya devam ettiğini açıklamaya yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Çalışma ayrıca kronik inflamasyon ve enfeksiyonun kanser, kalp hastalığı ve diğer sağlık problemlerini etkileyebileceğini gösteren artan bir araştırma yapısına da katkıda bulunmaktadır .

Kanser Epidemiyolojisi, Biyobelirteçleri ve Önleme bölümünde yayınlanan bu çalışma, baş boyun kanseri olan 226 kişide periodontitis oranlarını ve kanser olmayan 207 kişilik bir karşılaştırma grubunu karşılaştırmıştır.

dis_eti_hastaligi

dis_eti_hastaligi

Sonuçlar, kronik periodontite bağlı her bir milimetrelik kemik kaybının, kafa ve boyun kanseri riskinin dört katından daha yüksek olması ile ilişkili olduğunu gösterdi. Diş eti hastalığı ve kanser arasındaki bağlantı ağız kanserleri olan kişiler arasında en güçlü olanıydı , ardından orofarenks(ağız ve boğazın arkası ) ve larenks ( ses kutusu ) kanserleri izledi .

Araştırmacılar, tütün kullanımına göre periodontitis ve baş-boyun kanserleri arasındaki bağlantıya baktıklarında , araştırmacılar, sigara içenlerde sigara içenler ve sigara içmeyenlere kıyasla daha zayıf olduğunu fark ettiklerini söylediler.

Üniversitede diş hekimliği fakültesinde yardımcı doçent olan doktora çalışmasında “ Süre, miktar ve kullanım örüntüsünün yanı sıra dumansız tütün öyküsü gibi daha kapsamlı bir sigara içimine ilişkin doğrulayıcı çalışmalara ihtiyaç var” diyor.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın