Uyku Apnesi – Dişçiniz Nasıl Yardımcı Olabilir

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Uyku Apnesi – Dişçiniz Nasıl Yardımcı Olabilir

En son Türkiye Toplum Sağlığı Araştırması’na göre yaklaşık 858.900 Türk yetişkin uyku apnesi ile teşhis edilmiştir. Buna ek olarak, Türkiye’de ki yetişkinlerin dörtte birinden fazlası, uyku apnesine yakalanma veya gelecekte durumu geliştirme riskini artıran semptomları ve risk faktörleri olduğunu söylemektedir. Muhtemelen bir uyku kliniğinin, uygun bir teşhis ve tedavi planı almanıza yardımcı olabileceğini duymuşsunuzdur. Doktor, semptomları en aza indirmek için kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak, diş hekiminizin de uyku apnesini hafifletmesine yardımcı olabileceğini fark edemezsiniz.

Uyku Apnesi’ni Anlamak

Uyku apnesi, insanların uyku döngüleri boyunca farklı zamanlarda nefes almayı bırakmasına neden olan kronik bir durumdur. İki ana tip vardır: Obstrüktif uyku apnesi; ve Merkezi uyku apnesi.

Obstrüktif uyku apnesi, en sık görülen uyku apnesidir. Solunum denilen kesintiler sırasında apneler denir, hava yolunun yumuşak dokusu çöker. Bu çöküş, oksijenin hava yolundan geçmesini ve akciğerlere ulaşmasını önler.

Merkezi uyku apnesi sırasında, beyin uyku sırasında nefes almak için vücuda mesaj göndermeyi durdurur. Bir kesinti meydana gelirse, vücut tepki vermesine rağmen, hava yolunda herhangi bir fiziksel bozulma olmaz.

Her iki uyku apnesi de uyku düzenine zarar verir. Tedavi edilmeyen uyku apnesi olan insanlar genellikle yorgun ve uyuşuk hissederler. Tedavi edilmediği takdirde, uyku apnesi kısa ve uzun süreli zihinsel ve fiziksel sağlık üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Uyku Apnesi Sağlığı Nasıl Etkiler?

Uyku apnesi diğer bazı kronik sağlık şikayetlerinin riskini artırır. Bu problemler zihinsel ve fiziksel sağlığı etkileyebilir.

Göre Türk Toplum Sağlığı Araştırması , uyku apnesi olan Türk yetişkin yüksek tansiyon olması 1.8 kat daha fazladır. Ayrıca depresyon, mani, distimi ve bipolar bozukluk gibi kalp hastalığı ve duygudurum bozukluklarından muzdarip 2.2 kat daha fazladır. Uyku apneli Türkler de diyabet geliştirme konusunda 2.5 kat daha fazla risk taşırlar. Ayrıca, küresel çalışmalar uyku apnesi ve felç ile obezite arasında güçlü bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Tedavi edilmeyen uyku apnesi ile gelen kronik yorgunluk da yaralanma riskini artırabilir. Tedavi edilmeyen uyku apnesi olan insanlar, iş yerinde veya tekerlek arkasında olduklarında kaza geçirme olasılıklarının daha fazladır. Bu kazalar önemli ve ölümcül olabilir.

Uyku Apne Tedavisinde Rolü Diş Hekimleri Oynar

Diş hekimleri obstrüktif uyku apnesi tedavisi için değerli bir partner olabilir. Bir tanı aldıktan sonra, bir diş randevusu uyku apnesi olan kişilerin tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olabilir. Diş hekimleri, oral cihazların takılmasını tavsiye edebilir . Bu cihazlar hafif ve orta derecede uyku apnesi olan normal kilolu hastalarda semptomları hafifletebilir.

Bazen dental uyku cihazları olarak adlandırılan mandibular ilerletme cihazları, en yaygın olarak kullanılan oral cihazlardır. Ağızlıklara benzeyen bu cihazlar, alt çeneyi öne doğru iter. Bu pozisyonda, apneler sırasında çökmekte olan kaslar, düşmeyecek şekilde sıkılır. Zaman içinde, oral cihazlar hava yolunu daha güçlü ve daha sert hale getirerek apneleri azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Bazıları ayarlanabilir ve kullanıcıların çene yerleştirildiklerinde oturdukları konumu değiştirmelerine izin verir.

Diş hekimleri, mandibular ilerleme cihazları için iyi bir aday olup olmadıklarını belirlemek için hastaların dişlerini, ağızlarını ve temporomandibular eklemlerini değerlendirirler. Uygunsa diş hekimleri dişlerinin modellerini oluştururlar. Uzmanlar bu modelleri, hastaların ağızlarına uyan ağızdan aletlerin üretilmesi için kullanıyorlar. Yanlış takılmış bir cihaz çene hasarına neden olabileceğinden, bu uygun uyum önemlidir. Hastalar uyku apne semptomlarını hafifletmek için uyurken cihazlarını kullanırlar.

Dil tutucu cihazlar daha az yaygındır, ancak daha geniş ağız aralıkları için uygundurlar. Bu oral cihazlar hastanın dilini ileri pozisyonda tutar. Dil alt çene bağlıyken, bu cihaz aynı zamanda hava yolunu açık tutar.

Diş hekimleri, oral cihazlarının çalışıp semptomlarını iyileştirdiğinden emin olmak için hastalarıyla yakından çalışır. Cihazlar ilk başta rahatsız olsa da, birçok kullanıcı birkaç gün içinde ayarlamalıdır. Düzenli izleme ve sürekli kullanım, oral cihaz kullanıcılarının en iyi sonuçları almasına yardımcı olur.

uykuapnesi

uykuapnesi

Uyku Apnesi Tedavisinde Ağızlık Aletinin Yararları

Oral cihazlar, onaylanmış kriterlere uyan uyku apnesi hastaları için mükemmel bir seçenektir. 
Nispeten ucuzlar. Ayarlanabilir modeller daha pahalı olsa da, sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) makinelerinden hala daha ekonomiktirler.

Oral cihazların da az sayıda yan etkisi vardır. Hastalar için özel olarak üretildiğinden, gece boyunca maksimum rahatlık için uygundurlar. Bazı insanlar bunlara alışmak için mücadele eder, ancak bu sorun CPAP makinelerinden daha büyük bir problem değildir. Oral bir cihaz kullanmak da uyku apnesi ile ilişkili ameliyat risklerini taşımamaktadır.

Ama belki de onların etkinliği onların en büyük avantajı. Klinik deneyler, oral cihazların apneleri önleyebileceğini, özellikle de hastaların tavsiye edildiği gibi diş hekimlerini takip ettikleri zaman göstermiştir.

Uyku apnesi teşhisi aldıysanız ve tedavi seçeneklerinizi tartışmak istiyorsanız  , mahallenizde bir diş hekimi bulun ya da 0543 690 24 26 numaralı telefondan randevu danışmanlığımızı arayın.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın