İmplant Diş İçin Kemik Grefti: Cerrahi ve Olası Komplikasyonlar

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

İmplant Diş İçin Kemik Grefti: Cerrahi ve Olası Komplikasyonlar

İMPLANT DİŞ HAKKINDA GÜNCEL BİLGİLER

Bir kemik grefti, bir kemerin vücudunuzda, genellikle çenenizde veya kalçada bir yerden kemiğin alındığı ve onu çene kemiğine yerleştirildiğidir. Bu, implantın kaynaşması ve desteklenmesi için yeterli kemiğe sahip olmasıdır.

İmplantlar İçin Kemik Grefti Gerekli mi?

Bununla birlikte, diş implantları için her zaman kemik greftleri gerekli değildir . Ağız cerrahınız muhtemelen bir greft almanızla ilgili olarak çene kemiğinizin çok ince, yumuşak veya implant için bir temel oluşturmaya yetmediğini görecektir. Yeterli kemik yoksa , implant zaman içinde başarısız olabilir.

Kemik Grefti Tedavinin Uzunluğunu Etkiler mi?

Eğer bir kemik grefti elde ederseniz , genel tedavinin süresini etkileyecektir .

Not: Bir diş implantının alınması birden fazla adım ve prosedür gerektirdiğinden, ek bir ameliyat eklemek tüm sürecin daha uzun sürmesini sağlayacaktır.

Ancak bazı insanlar için bir kemik grefti gerekli bir adımdır.

Diş İmplant Kemik Greft Çeşitleri

Cerrahın kemik grefti alabileceği beş ana yer:

 1. Hasta
 2. Başka kişi
 3. Bir hayvan
 4. Sentetik materyaller
 5. Bir kadavra

Diş hekiminin kemik grefti almaya karar verdiği durumlarda, her hasta için en iyi çalışacaklarına inandıkları yere bağlıdır. Gerekli olanlara bağlı olarak farklı boyutlarda kemik greftleri de vardır.

Küçük Kemik Grefti

Diş hekimi hasarlı dişleri çıkardıktan sonra küçük bir kemik grefti kullanabilir. Bu, granül şeklindeki insan kemiğinin (kaba kumlara benzeyen) boş diş soketine yerleştirildiği zamandır. Daha sonra dikişleri kullanarak soketi koruyucu bir kolajen membran ile kapatırlar. Ve neyse ki, genellikle iyileşme zamanınıza sahip değildi.

Takip eden haftalarda, orjinal kemik yüksekliğini koruyarak, soketin içinde doğal kemik oluşacaktır.

Orta Kemik Grefti

Orta kemik grefti, daha anlamlı kemik kaybının meydana geldiği ve hem yükseklik hem de genişliğin geri getirilmesi gerektiğidir. Diş hekimi, etkilenen kemikte küçük bir insizyon yapar, ardından kemik granüllerini yerleştirir. Bu alanın oluşmasına yardımcı olur, genişliğini ve yüksekliğini iyileştirir.

Büyük Kemik Grefti

Bir kişi uzun bir süre birden fazla dişi kaçırdığında, sıklıkla ciddi kemik kaybı yaşayacaklardır. Diş hekimleri büyük bir kemik grefti önerebilir.

Esas olarak kemik granüllerini kullanmak yerine, diş hekimi vücudunuzdaki başka bir yerden bir kemik bloğu kullanmayı tercih edecektir. Kemikleri, diş implantı için bir temel sağlayan vida ve plakalar kullanarak bağlayacaklardır. Daha sonra ihtiyaç duydukları noktaları doldurmak için bazı kemik granülleri kullanırlar. Daha sonra dikişler kullanarak tüm bölgeye bir zar koydular – bu iyileşmek aylar sürüyor ve diş hekimi herhangi bir implant yerleştirebiliyor.

Sinüs Kaldırma

Başka bir kemik grefti tipi sinüs asansörü olarak adlandırılır . Bir kişinin üst çenesinde aşırı kemik kaybı varsa, sinüslerin üst dişlerin üzerinde olduğu ve dişçinin sinüslere giremediği için kemik grefti gerekebilir. Açıkça, diş implantları içi boş bir boşluk (sinüs) kullanılarak sabitlenemez, bu nedenle diş hekiminin daha fazla kemik yüzeyinin kullanılmasını sağlamak için sinüs tabanını yükseltmesi gerekecektir.

Diş eti dokusunda bir kesi yaparlar ve sinüs boşluğuna küçük bir pencere açarlar. Diş hekimi daha sonra sinüs membranını sinüs duvarlarından dikkatlice ayırır ve kaldırır. Daha sonra kemik zar ve sinüs tabanı arasına yerleştirilir. Bölgede yeterli kemik olduğunda, diş hekimi takılı kemiği korumak için bir kolajen membran yerleştirir. Sonra küçük pencere dikişlerle kapatılır.

Dikkat edin: Bir diş implantı yerleştirilmeden önce sinüs asansörü en az dört ay tam iyileşme gerektirir.

Kemik Aşılama Prosedüründen Sonra Ne Olur?

Diş implantı prosedürünüzün kaç aşaması olursa olsun , muhtemelen diş etlerinizdeki şişlik ve muhtemelen yüzünüz, cildiniz ve diş etlerinizdeki olası morarma, minimum kanama, ağrı ve rahatsızlık hissedeceksiniz. Bu, vücudunuzun kendini iyileştirdiği anlamına gelir ve bunu yapmak için zamana ihtiyacı vardır.

Bu işaretlerden herhangi biri sizi ilgilendiriyorsa veya aşırı görünüyorsa, diş hekiminize tavsiye için başvurabilirsiniz. Ağrı kesici ilaç dozunuzu artırabilir veya bazı ek başa çıkma önerileri sunabilirler.

Dental İmplant Kemik Grefti İyileştirmesi

Yukarıda belirtildiği gibi, iyileşme süresi, birkaç aydan bir yıla kadar bir yıldan bir yıla kadar değişebilir. Prosedürünüzün neye dahil olduğunu, osseointegrasyon aşamasının nasıl geçtiğine ve kullanılan metotlara bağlıdır. Diş hekiminiz size bakımınıza göre kesin bir zaman çizelgesi verebilmelidir.

Biliyor musun? Çoğu diş implantı prosedürü başarılı – yaklaşık% 95’i. Ancak her aşamada sürece yardımcı olmak için elinden gelen her şeyi yapmak önemlidir.

Örneğin doktorunuz , cerrahi bölgelere baskı yapmamak için sadece yumuşak yiyecekler yemenizi isteyebilir . Ayrıca, iyileşme sürecine yardımcı olmak için birinci sınıf ağız hijyeni sağlayabilirsiniz.

Diş implantınızın yanı sıra doğal dişlerinize de dikkat çekmek için yapabileceğiniz bazı şeyler :

 • Fırçalayın, diş ipi kullanın ve günde 2-3 kez alkolsüz gargara ile durulayın. Diş fırçasının veya diş ipinin bulunamayacağı yerlerde ulaşabileceğiniz özel diş implant araçları da alabilirsiniz.
 • Diş hekiminize düzenli olarak, tercihen her altı ayda bir bakın. Bu, implantınızın düzgün bir şekilde iyileşmesini sağlamaya yardımcı olacak ve iyi performans göstermeye devam edecektir.
 • Buz veya sert şeker gibi sert yiyecekler yememek suretiyle implanta zarar vermekten kaçının. Bu tür şeyler tacı bozabilir. Ayrıca doğal ve suni dişlerinizi lekeleyebildiğinden tütün ve aşırı kafeinden de kaçının .

Dental Kemik Grefti Komplikasyonları

Farklı tipteki kemik greftlerinin detaylarını duyduktan sonra, şaşıracaksınız: diş implantları için kemik grefti güvenli midir?

Basitçe, evet, lisanslı bir profesyonel tarafından yapıldığında güvende olurlar . Unutmayın, neredeyse her diş implantı prosedürü başarılıdır ve çoğu kemik grefti içerir.

Bununla birlikte, herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, kemik greftleri olası komplikasyonları ve riskleri olmadan değildir. Nadir olsalar bile, komplikasyonlar hala ortaya çıkabilir.

Dikkat etmeniz gereken bazı potansiyel riskler şunlardır:

 • Enfeksiyon
 • Doğal dişler, kan damarları veya sinirler zarar görebilir
 • Diş etlerinde, dudaklarda ve yanaklarda uyuşma, karıncalanma
 • Sinüs problemleri (üst çene implantları ile)
 • Şişlik, ağrı, morarma

Kemik Aşılama Maliyeti

Bir kemik greftinin maliyeti, kaynağa ve ihtiyaç duyulan kemik miktarına bağlı olarak değişebilir.

Tipik olarak, başka bir insandan, kadavradan, inekden veya sentetik kemikten bir kemik grefti için toplam maliyet 200 $ ile 1.200 $ arasındadır.

Kemik greftini hastanın kendi vücudundan almak için toplam maliyet 2,000 ila 3,000 dolar arasında olabilir. Bunun iki ameliyat bölgesini, hastaneye yatış ve bir anestezi uzmanı olduğunu unutmayın.

Her iki durumda da, bir kemik greftinin fiyatı size bildirildiğinde, diş implantını içerir.

Farkında olun: Diş sigortası genellikle bu maliyetleri kapsamaz çünkü birçok sigorta şirketi diş implantlarını esas olarak kozmetik nedenlerden dolayı isteğe bağlı prosedürler olarak görmektedir.

Bununla birlikte, eğer diş implantı bir yaralanma veya bir dişe zarar verdikten sonra gerekliyse, genel sağlık sigortanız masrafları karşılayabilir.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

  1 yorum

  HuseyinYayın tarihi10:36 am - Eyl 10, 2018

  Burda yazan bilgileri doktorların hiçbirinden öğrenemezsiniz. Ansiklopedi gibi bir site.

  Bir cevap yazın