Dişlerine dikkat et

Sağlıklı dişlerin elde edilmesi ömür boyu bakım gerektirir. İyi dişlerinizin olduğunu söylemiş olsanız bile, her gün onlara bakmak ve problemleri önlemek için doğru adımları atmak çok önemlidir. Bu, doğru ağız bakım ürünlerinin yanı sıra günlük alışkanlıklarınızı da göz önünde bulundurmayı içerir.

1. Dişlerinizi fırçalamadan yatağa gitmeyin

Genel tavsiyenin günde en az iki kez fırçalamak olduğu bir sır değil. Yine de, çoğumuz gece dişlerimizi fırçalamayı ihmal etmeye devam ediyoruz. Fakat yataktan önce fırçalamak, gün boyunca biriken mikrop ve plaklardan kurtulur.

2. Düzgün fırçalayın

Fırçalama şekli eşit derecede önemlidir aslında, dişlerinizi fırçalamak için kötü bir iş yapmak neredeyse hiç fırçalamadığı kadar kötüdür. Zamanınızı ayırın, diş fırçasını plağı çıkarmak için hafif ve dairesel hareketlerle hareket ettirin. Plak sertleşebilir, kalkül ve diş eti iltihabına (erken diş eti hastalığı) yol açabilir .

3. Dilinizi ihmal etmeyin

Plak dilinizde de birikebilir. Bu sadece kötü ağız kokusuna yol açabilir, aynı zamanda diğer ağız sağlığı sorunlarına da yol açabilir. Dişlerinizi her fırçalarken dilinizi nazikçe fırçalayın.

4. Florürlü diş macunu kullanın

Diş macunu söz konusu olduğunda, beyazlatma gücü ve tatlandırıcılardan daha önemli unsurlar vardır. Hangi sürümü seçerseniz seçin, florür içerdiğinden emin olun.

Florür diğer sağlık alanlarını nasıl etkilediği konusunda endişe duyanlar tarafından incelendiğinde, bu madde ağız sağlığında bir dayanak noktası olmaya devam etmektedir. Bunun nedeni, florürün diş çürümesine karşı önde gelen bir savunma olmasıdır. Dişleriniz için koruyucu bir bariyer sağlamanın yanı sıra çürümeye yol açabilecek mikroplarla savaşarak çalışır.

5. Diş ipini fırçalama kadar önemlidir

Düzenli fırçalama yapanların çoğu diş ipi kullanmayı ihmal eder. “Diş ipi sadece dişlerinizin arasına sıkışıp kalmış olabilecek küçük yemek parçalarını temizlemek için değil”. “Diş etlerini uyarmanın, plağı azaltmanın ve bölgedeki iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olmanın bir yolu gerçekten”.

Günde bir kez diş ipi kullanmak genellikle bu faydaları toplamak için yeterlidir.

6. Diş ipi alma güçlüklerinin sizi durdurmasına izin vermeyin

Özellikle küçük çocuklar ve artritli yaşlı yetişkinler için diş ipi kullanmak zor olabilir. Vazgeçmek yerine, diş ipi kullanmanıza yardımcı olabilecek araçları arayın. Eczaneden kullanıma hazır diş temizleyicileri fark yaratabilir.

7. Ağız gargarası yapın

Ağız sağlığının iyi bir ağız sağlığı için gerekli göründüğünü gösteriyor, ancak birçok kişi onları nasıl atlıyorlar, çünkü nasıl çalıştıklarını bilmiyorlar. Gargaraların üç şekilde yardımcı olduğunu söylerler: Ağızda ki asit miktarını azaltır, diş etlerinin içinde ve etrafında fırçalanması zor bölgeleri temizler ve dişleri yeniden mineralleştirir. “Ağız suları, şeyleri dengeye getirmeye yardımcı olacak ek bir araç olarak faydalıdır” diye açıklıyor. “Fırçalama ve diş ipi çekme kabiliyetinin ideal olmadığı çocuklarda ve yaşlı insanlarda, gargaraların özellikle faydalı olduğunu düşünüyorum.”

Diş hekiminize özel gargara önerileri sorun. Bazı markalar çocuklar için ve hassas dişlere sahip olanlar için en iyisidir. Reçeteli gargara da mevcuttur.

8. Daha fazla su için

Su, genel sağlığınız için en iyi içecektir, ağız sağlığı da dahil olmak üzere. Ayrıca, bir kural olarak, her öğünden sonra içme suyunu önermekteyiz. Bu yapışkan ve asidik yiyeceklerin ve içeceklerin fırçalar arasındaki olumsuz etkilerini gidermeye yardımcı olabilir.

9. Gevrek meyve ve sebze yemek

Yemeye hazır yiyecekler uygundur, ancak dişleriniz söz konusu olduğunda belki de çok fazla değil. Taze, gevrek ürünler üretmek sadece daha sağlıklı bir lif içermez, aynı zamanda dişleriniz için de en iyi seçimdir. Bu yüzden aşırı derecede işlenmiş şeylerden kaçınmaya çalışın, şeyleri küçük parçalara ayırmayı bırakın ve çeneleri çalışır hale getirin!”

10. Sınırlı şekerli ve asidik gıdalar

Sonuçta, şeker ağızda asit haline dönüşür, daha sonra dişlerinizin emayesini aşındırır. Bu asitler, boşluklara neden olan şeydir. Asitli meyveler, çaylar ve kahve de diş minesini yıpratabilir. Tamamen bu tür gıdalardan kaçınmak zorunda değilsiniz, dikkatli olmak için zarar vermez.

11. Diş hekiminizi yılda en az iki kez görün

Kendi günlük sağlığınız genel günlük sağlığınız için çok önemlidir. Yine de, en çirkin fırça ve flossların bile düzenli olarak bir dişçiyi görmesi gerekir. En azından, diş hekiminizi yılda iki kez temizlik ve kontrol için görmelisiniz. Diş hekimi sadece diş taşı kaldırmak ve boşlukları aramak değil, aynı zamanda potansiyel sorunları tespit etmek ve tedavi çözümleri sunmak mümkün olacak.

Bazı diş sigorta şirketleri daha sık diş muayenelerini kapsamaktadır. Bu sizin için durum buysa, bundan yararlanın. Bunu yapmak, diş eti iltihabı veya sık sık kaviteler gibi diş sorunları ile ilgili bir geçmişiniz varsa, özellikle yararlıdır.