Dişleriniz Hakkında Bilmediğiniz 10 Bilgi

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Dişleriniz Hakkında Bilmediğiniz 10 Bilgi

Diş bakımı şimdi ve sonrası

Dişçiye gitmek nispeten modern bir neden olabilir, ama insanların M.Ö. 500’den beri diş macunu kullandığını biliyor muydunuz? O zamanlar, eski Yunanlılar dişlerini temizlemek için demir pas ve mercan tozu içeren bir karışım kullanırlardı. Bu arada diş fırçaları, insanların çiğneyecekleri ağaç dallarının demetiydi.

Neyse ki, diş bakımı o zamandan beri ilerlemişti ve şimdi dişlerimizin bakımını yapmamıza yardımcı olmak için elimizde birçok farklı araç var. Yemeye yardımcı olmak için dişlerine güveniyorsun. Onlar hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmak ve davranışlarınızın diş sağlığınızı nasıl etkilediğini bilmek, daha iyi bakmanıza ve geleceğe uzun süre gülümsemenize yardımcı olabilir.

1. Dişleriniz benzersizdir.

Dişlerin parmak iziniz gibidir: Onlar size aittir. Bu yüzden insan kayıtları insan kalıntılarını tanımlamak için kullanılır. Aynı ikizlerin bile aynı dişleri yoktur. Bonus gerçeği: Dilinizin de benzersiz bir “dil baskısı” var.

2. Buz dağlarına benziyorlar.

Her dişin yaklaşık üçte biri diş etlerinin altında. Bu nedenle diş etlerinizi sağlıklı tutmanız, dişlerinizin iyi bakıldığından emin olmanız kadar önemlidir. Diş etleriniz her zaman pembe ve sağlam olmalıdır.

3. Ve bunlardan 32 tane var.

Ön dişlerinizden ağzınızın arkasına kadar çalışarak, sekiz kesici (ön dişleriniz), dört köpek dişi, sekiz premolar ve 12 azı dişi vardır.

4. Emaye vücudunuzun en zor kısmıdır.

Emaye dişlerin en dış tabakasıdır. Sert bir kabuk gibi, asıl amacı dişin geri kalanını korumaktır. Emaye çoğunlukla kemikleriniz gibi kalsiyum ve fosfattan yapılır, ancak bunu oluşturan spesifik proteinler ve kristalitler nedeniyle daha güçlüdür.

5. Ama bu yenilmez değil.

Dişlerinizi korumak için olsa bile, emaye hala çipura bilir veya çatlayabilir ve çürümeye karşı güvenli değildir. Alkolsüz içeceklerde bulunanlar gibi şekerler ve asitler, ağzınızdaki bakterilerle etkileşir ve diş çürümesinin başlangıcını belirleyen emayenize saldırabilir. Alkolsüz içecekler, sık sık içtiğinizde veya gün içerisinde yavaşça zarar görür.

6. Sarı çürüme anlamına gelir.

Bu sadece kahve lekesi değil. Emaye dişlerinizin beyaz görünümünden kısmen sorumludur ve diş çürükse dişleriniz sarı görünmeye başlayabilir. Çürüyen emaye de hissettiğiniz herhangi bir acı için sorumlu olabilir.

7. Dentin büyür, emaye yapmaz.

Emayenin altında yer alan ve aynı zamanda kemiklerinizden daha zor olan tabakadır. Dentin, sinir sinyallerini ve beslenmeyi diş yoluyla ileten küçük kanallardan ve geçitlerden oluşur. Üç tip dentin vardır: birincil, ikincil ve onarıcı. Emaye temelde statik iken, dentin hayatınız boyunca büyümeye ve değişmeye devam ediyor.

8. Ağzınız 300 bakteri türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Plak 200 ila 300 farklı türden oluşan milyonlarca bakteri içerir . Zayıf diş sağlığının ana suçlusu şeker ve diğer karbonhidratları dişlerinize akan asitlere dönüştüren mutans’tır .

9. Plak düşmandır.

Beyaz ve yapışkan, sürekli büyüyor. Fırçalama ve diş ipi kullanarak düzenli olarak çıkarmazsanız diş çürümesine neden olabilir. Çıkarılmadan, plak sertleşir ve tartar haline gelir. Bu nedenle, günde en az iki kere fırça ve diş ipi kullanın ve düzenli temizlemeler için dişçinize bakın.

10. 10.000 galon tükürük yaparsınız.

Vücudunuz her gün yaklaşık bir litre tükürük üretir ve bu da ömür boyu yaklaşık 10.000 galon gelir. Tükürük, genel sağlığınız için birçok önemli rol oynar. Örneğin, yutmayı kolaylaştırır ve hazmı sindirmek için enzimler içerir. Dişlerinize gelince tükürük, kalan besin parçacıklarını yıkar ve hasar ve bozulmaya neden olan plaktaki asitleri nötralize edebilen kalsiyum ve fosfat içerir.

Diş Solucanı?

  • 1960’tan önce, diş ağrılarının diş etiniz de yaşayan bir “diş solucanının” neden olduğu yaygın bir inanıştı. Ağrı azalırsa, solucan sadece istirahat ediyordu

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın