Periodontoloji

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Periodontoloji

Periodontoloji

Periodontoloji, dişleri destekleyen ve  içindeki yerlerini koruyan sert ve yumuşak doku sisteminin çalışmasıdır. Ağız hijyeni sadece dişlerimizi iyi durumda tutmak için değil, aynı zamanda çevredeki ve destekleyici dokuların sağlığı için de çok önemlidir.

Diş eti iltihaplı, kırmızı ve şiştiğinde, bir uzmanı veya periodontisti ziyaret etmeniz önerilir Diş eti iltihabı, periodontitis ve kemik kaybı gibi ciddi sorunlara yol açabileceğinden, çok uzun süre beklemek tavsiye edilmez  .

Periodontitis nedir?

Diş eti iltihabı olarak adlandırılan diş eti hastalığının daha şiddetli bir şeklidir . Diş eti iltihabı oluşur çünkü bir plak filmi veya bakteriler dişler üzerinde birikir. Diş etinde kızarıklık ve şişmeye neden olur. Gingivitis tedavi edilmediğinde periodontitis gelişir. Periodontitisin ana nedeni plaktır. Plak dişlerin etrafında biriktiğinde, diş etlerine bulaşır. Şişlik diş etlerinin, ağız kokusunun, dişlerin kayması ve dişler ile diş etleri arasında ceplerin oluşması, hastalığın varlığına işaret eden belirtilerdir.

Diş eti hastalığının aşamaları nelerdir?

Hafif ila şiddetli arasında diş eti hastalıklarının birkaç aşaması vardır. Bu teknik, uygun teknik, diş ipi ve diş kontrolleri ile düzenli fırçalama ile önlenebilir (önerilen sıklık: günde iki kez)

1. Gingivitis – Hafif Diş Eti Hastalığı

Diş eti iltihabı diş eti hastalığının erken evresidir, bu yüzden ilk belirtileri görmezden gelmek çok kolaydır. Dişleri çevreleyen ve destekleyen dokuların iltihaplanmasıdır. Kötü diş hijyeni ve yüksek karbonhidratlı yiyecekler tüketmek hafif diş eti hastalığına neden olabilir. Tedavi edilmeyen diş eti iltihabı periodontitis olarak adlandırılan daha yüksek bir inflamasyon seviyesine ilerleyebilir.

2. Erken Dönem Periodontitis

Erken periodontal hastalık, hastanın yaklaşık olarak 4 ila 5 milimetrelik bir diş eti cebi derinliğine sahip olduğu anlamına gelir. Bu durumda diş eti fırçalama ve diş ipi verme sırasında kan akar ve diş eti dokusu geri çekmeye başlar. Uygun tedavi, ölçekleme ve kök planlamasını içerebilir. Hastaların düzenli olarak dişlerini düzenli olarak fırçalayıp diş ipi kullanmaları konusunda teşvik etmek de önemlidir.

3. Orta Periodontitis

Bu aşamada, orta düzeyde kemik kaybı oluşabilir. Sakız durgunluğu diş hassasiyetine ve rahatsız edici bir duyguya yol açar. Dişlerin etrafında ağrı ve kanama da oluşabilir. Diş etleri dişlerden çekildiğinde, doğal destek sistemi zayıflar ve dişler gevşeyebilir. Bu durumda, hastanın diş eti cebi derinlikleri 6 ila 7 milimetre arasındadır. Tedavinin bir parçası olarak, gingival ceplerin içindeki alanı temizlemek ve sterilize etmek esastır.

4. Şiddetli periodontitis

Dördüncü aşamada, diş etleri ciddi şekilde enfekte edilir. Dişlerin etrafındaki diş eti uçları 7 milimetreden daha derindir. Çiğneme sırasında hasta yoğun acı hisseder . Kötü nefesde oluşur. Diş kaybı çok yaygındır. İleri periodontitis , diyabet, kalp hastalıkları ve belirli kanser türleri gibi diğer ciddi sağlık sorunlarına bağlanmıştır. Gingival ceplerin içindeki alanı temizledikten ve dezenfekte ettikten sonra, doktor kemik greftleme veya diş implantlarınıönerebilir .

Periodontitisin Nedenleri

Dişlerin derinlemesine temizlenmesi diş etlerinde olduğu gibi dişler için de önemlidir. Göz ardı edersek neler olabileceğimize bakalım:

 • Diş plağı diş boynu ile diş eti arasında kalır.
 • Bu tartarın içine kolayca sertleşebilir.
 • Tartar ve plak, kök ve diş eti  periodontal cepler arasında daha derine inebilir  .
 • Bakteri sürekli inflamasyonu uyarır.
 • Bu gizli boşluklara ve hatta kemik kaybınayol açabilir  .

Aşağıdaki faktörler mevcut olduğunda daha da fazla risk vardır:

 • vitamin eksikliği
 • beslenme problemleri
 • bazı ilaçlar
 • alerjik reaksiyonlar
 • stres
 • tütün
 • yanlış yerleştirilmiş  diş değiştirme  veya doldurma

Periodontitin İlk Belirtileri

 • kanama, iltihaplı diş etleri
 • hassas diş boyun ve sakız
 • hareketli dişler
 • kötü tat ve / veya nefes
 • diş eti

Periodontitis ve Dental İmplantlar

Her şeyden önce, periodontitisin sadece doğal dişleri olan hastalarla ilgili olmadığını bilmek önemlidir. Diş implantları gibi diş değiştirme diş dişi   de bu sorundan etkilenebilir. Yetersiz temizlik de iltihaplanmaya yol açabilir. Bu nedenle, düzenli olarak diş fırçalama, diş ipi kullanmak, ağız gargarası ve ağızdan sulama cihazı (dental water jet) kullanarak diş hekimlerimiz ve diş hekimlerimizin talimatlarına uymanızı önemle tavsiye ederiz  .

Öte yandan, periodontitisin diş kaybına yol açabileceğinin belirtilmesi önemlidir. Bu durumda uzmanlarımız, daha fazla kemik kaybını önlemek için dişi en kısa zamanda değiştirmenizi tavsiye eder  . Eğer eksik dişi zamanında değiştirmezsek, komşu dişlerde de aynı sorunlara sahip olabiliriz, aynı zamanda da diş eti ile hassas çevrenin fırçalanmasını önleme eğilimimiz vardır. Öte yandan, diş eksikliği dişlerin de dökülmesine yol açabilir, bu da temizlik işlemini daha da zorlaştırır, bu nedenle komşu dişler çok   geçmeden aynı sorunla karşılaşabilir.

Periodontitis tedavisi

Bazı basit durumlarda, sorunu kendimiz çözebiliriz. Dişlerinizi daha sık fırçalamanız ve antiseptik bir gargara ve diş ipi kullanmanız gerekir. Uygun günlük diş tedavisini tamamlayabilecek ölçeklendirme yapmak için diş hekimine  başvurulması tavsiye edilir  .

Daha ciddi durumlarda, daha ciddi bir müdahale yapacak olan periodontist  diş eti tedavilerinde uzmanlaşmış bir diş hekimine başvurmalıyız  . Bakteriyel enfeksiyon bir diş eti çekmesi veya  kemik kaybıyla sonuçlandığında , özel tedavi kaçınılmazdır.

Periodontist radyoyu inceler ve iltihap durumunun durumunu değerlendirir.

Profesyonel diş temizliği yapar ve size ağız hijyeni tavsiyesi verir.

Bir önceki adım problemi çözmüyorsa, periodontist, bakteriler tarafından kontamine olmuş periodontal ceplerin tabanına ulaşmak için sakızı “kaldırması” sağlayan özel bir alet kullanarak iltihaplı periodontal cebi temizler ve birikmiş tartarı da ortadan kaldırır. , alanı dezenfekte etmeden önce.

Daha ileri vakalarda periodontist, iltihaplı dokuyu temizleme için keser. Bazı durumlarda kemik greftleme  ve / veya dişeti çekilmesi gerekebilir.

Kapalı Diş Kürtajı

5 mm’den daha az olan periodontal cep lokal anestezi altında tedavi edilir  . Plak, tartar ve hastalıklı doku sakız altında temizlenir. Sonra antiseptiklerle ceplerin sulanmasını uyguluyoruz. Çoğu durumda, diş eti ,   tedaviden sonra 3-4 hafta içinde kökler üzerinde tekrar ortaya çıkar. Aksi halde, süreci sonuçlandırmak için tedaviyi tekrar yapmalıyız.

Açık Diş Kürtajı

Eğer periodontal cep 5 mm’den daha derin ise,  diş eti  bölgeye kapsamlı bir temizlik uygulamak için açılır ve yayılır, daha sonra diş eti sütürlerle kapatılır. Bu da lokal anestezi altında yapılır. Dokunun iyi durumda olduğundan emin olmak için düzenli muayeneler için diş hekiminizin önerdiği programı takip edin. Nihai gingival durgunluk normaldir, bu bir iyileşme belirtisidir. Gerekirse bir gingival greft uygulanabilir.

Periodontitin Diğer Riskleri

Periodontitis sadece dişlerinizi sağlıklı tutmanın yanı sıra diğer ciddi komplikasyonlar için de ciddiye alınmalıdır.

Periodontal cebindeki bakteriler, kan dolaşımına kolaylıkla girerek, kalp, böbrek, akciğerler veya eklemler gibi vücudun diğer organlarında sorunlara neden olabilir. Periodontitis, diyabet, erken doğum veya kardiyovasküler hastalıkların kötüleşmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Genel sağlığı korumak için iyi ağız hijyeni sağlamak ve flordental alanın temizlenmesini ihmal etmemek çok önemlidir. Sık sık periodontitis hastası olan hastaların, check-up  ve profesyonel temizlik için bizi daha sık ziyaret etmeleri önerilir  .

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

  Bir cevap yazın