Diş Dolgusu

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Dolgusu

Hekiminiz dişin çürümüş kısmını çıkarır ve daha sonra çürümüş materyalin çıkarıldığı diş üzerinde ki alanı “doldurur” .Dolgular ayrıca , yanlış veya aşınmış dişleri ve yanlış kullanımdan kaynaklanan dişleri onarmak için de kullanılır (tırnak ısırma veya diş bileme gibi).

Diş Dolgusunda  Hangi Adımlar Dahil Edilir?

İlk olarak, diş hekimi, doldurulacak diş etrafında ki alanı uyuşturmak için lokal bir anestetik kullanacaktır. Daha sonra, çürümüş alanı kaldırmak için bir matkap, hava aşınma cihazı veya lazer kullanılacaktır. Enstrümanın seçimi, bireysel diş hekiminin konfor seviyesine, eğitimine ve özel ekipman parçasına yapılan yatırımın yanı sıra bozunmanın yeri ve derecesine bağlıdır.

Daha sonra, diş hekiminiz, tüm bozulmaların giderilip giderilmediğini belirlemek için alanı araştırır veya test eder. Çürük kaldırıldıktan sonra, diş hekimi, bakteri ve döküntülerin boşluğunu temizleyerek dolgu için alan hazırlar. Çürüme köküne yakınsa, diş hekiminiz önce sinir sistemini korumak için cam iyonomer, kompozit reçine veya başka bir malzemeden yapılmış bir astar yerleştirebilir. Genelde dolgu yapıldıktan sonra diş hekiminiz bunu bitirir ve parlatır.

Diş renginde dolgular için bir kaç ilave adım gereklidir ve aşağıdaki gibidir. Diş hekiminiz diş çürüğünü temizledikten ve alanı temizledikten sonra, diş renginde malzeme katmanlara uygulanır. Ardından, her katmanı “sertleştiren” veya sertleşen özel bir ışık uygulanır. Çok katmanlı işlem tamamlandığında, diş hekimi kompozit malzemeyi istenen sonuca göre şekillendirecek, fazla malzemeyi kesecek ve son restorasyonu cilalayacaktır.

Ne Tür Dolgu Malzemeleri Vardır?

Bugün, birkaç diş dolgu malzemesi mevcuttur. Dişler altınla doldurulabilir; porselen; gümüş amalgam (gümüş, kalay, çinko ve bakır ile karıştırılmış cıvadan oluşur); veya diş renginde, plastik ve kompozit reçine dolgular olarak adlandırılan malzemeler. Cam partikülleri içeren ve cam iyonomer olarak bilinen bir malzeme de vardır. Bu malzeme kompozit reçine dolgularının kullanımına benzer şekillerde kullanılır.

Çürümenin yeri ve kapsamı, dolgu malzemesinin maliyeti, sigorta kapsamınız ve diş hekiminizin tavsiyesi sizin için en uygun dolgu türünü belirlemeye yardımcı olur.

Döküm Altın Dolgular

Dökme altın dolguların avantajları:

 1. Dayanıklılık – en az 10 ila 15 yıl sürer ve genellikle daha uzun sürer; aşınmaz
 2. Gücü – çiğneme kuvvetlerine dayanabilir
 3. Estetik – bazı hastalar için altın daha hoş buluyorum göz gümüş amalgam dolguların daha.

Dökme altın dolguların dezavantajları:

 1. Gider – altın döküm dolgular diğer malzemelere göre daha fazladır; gümüş amalgam dosyalarının maliyetinden 10 kat daha fazla.
 2. Ek ofis ziyaretleri – en az iki ofis ziyareti yapılmasını gerektirir
 3. Galvanik şok – gümüş amalgam dolgusunun hemen yanında bulunan altın bir dolgu, keskin bir ağrıya (galvanik şok) neden olabilir. Metaller ve tükürük arasındaki etkileşim, bir elektrik akımının oluşmasına neden olur. Ancak, nadir bir durumdur.
 4. Estetik – çoğu hasta metal “renkli” dolgulardan hoşlanmaz ve dişin geri kalanıyla eşleşen dolguları tercih eder.

Gümüş Dolgular (Amalgams)

Gümüş dolguların avantajları:

 1. Dayanıklılık – gümüş dolgular en az 10 ila 15 yıl sürer ve genellikle kompozit (diş rengi) dolgulardan daha fazladır.
 2. Gücü – çiğneme kuvvetlerine dayanabilir
 3. Gider – kompozit dolgulardan daha ucuz olabilir

Gümüş dolguların dezavantajları:

 1. Kötü estetik – gümüş dolgular doğal dişlerin rengiyle uyuşmuyor.
 2. Daha fazla diş yapısının imhası – dişin sağlıklı kısımları genellikle, amalgam dolgusunu tutacak kadar büyük bir alan yaratmak için çıkarılmalıdır.
 3. Renk değişikliği – amalgam dolguları çevreleyen diş yapısına grimsi bir renk yaratabilir.
 4. Çatlaklar ve çatlaklar – tüm dişler sıcak ve soğuk sıvılar varlığında genişlemesine ve büzülmesine rağmen, sonuçta dişin çatlamasına veya çatlamasına neden olabilir, amalgam malzemesi – diğer dolgu malzemeleriyle karşılaştırıldığında – daha geniş bir genleşme derecesiyle karşılaşabilir ve kasılma ve daha yüksek çatlak ve kırıkinsidansına yol açar .
 5. Alerjik reaksiyonlar – insanların yaklaşık% 1’i, küçük bir yüzdesi, amalgam restorasyonlarında bulunan cıvaya alerjidir.

Amalgamda bulunan cıva, inhale ve akciğerler tarafından emilebilen bir buhar şeklinde düşük seviyelerde cıva salmaktadır. Yüksek düzeyde cıva buharı maruziyeti, beyin ve böbreklerdeki yan etkilerle ilişkilidir. Çalışmalar, amalgam filinasyonu ve sağlık sorunları arasında hiçbir bağlantı bulamamıştır ve FDA, yetişkinler ve 6 yaş ve üzeri çocuklar için onları güvenli olarak kabul etmektedir.

Renkli Diş Kompozitler

Kompozitlerin avantajları:

 1. Estetik – kompozit dolguların rengi / rengi mevcut dişlerin rengiyle yakından eşleştirilebilir. Kompozitler, ön dişlerde veya dişlerin görünür kısımlarında kullanım için özellikle uygundur.
 2. Diş yapısına yapıştırma – kompozit dolgular aslında diş yapısına kimyasal olarak yapışır, daha fazla destek sağlar.
 3. Çok yönlülük – çürüme için dolgu malzemesi olarak kullanılmaya ek olarak, kompozit dolgular da yontulmuş, kırılmış veya yıpranmış dişleri onarmak için kullanılabilir.
 4. Diş koruyucu preparat – çürümeyi giderirken ve dolguya hazırlanırken bazen daha az diş yapısının amalgam dolgular ile karşılaştırılması gerekir.

Kompozitlerin dezavantajları:

 1. Dayanıklılık eksikliği – kompozit dolgular, amalgam dolgularından daha erken yıpranır (amalgamlar için en az 10 ila 15 yıl süren en az beş yıl sürer); ek olarak, çiğneme baskısı altında ve özellikle büyük boşluklar için kullanıldığı takdirde amalgam dolguları sürdürebilirler.
 2. Artan koltuk süresi – kompozit malzemeyi uygulama işleminden dolayı, bu dolgular, amalgam dolgularının yerine 20 dakika daha uzun sürebilir.
 3. Ek ziyaretler – kompozitler inlay veya onlaylar için kullanılıyorsa, birden fazla ofis ziyareti gerekebilir.
 4. Yongalama – yere bağlı olarak, kompozit malzemeler dişi çipurabilir.
 5. Gider – kompozit dolgular, amalgam dolgular maliyetinin iki katına kadar mal olabilir.

Diş renginde, kompozit reçine dolgularına ek olarak, iki farklı diş renginde dolgu var – seramik ve cam iyonomer.

dis-dolgusu

dis-dolgusu

Diğer Dolum Çeşitleri

 1. Seramik. Bu dolgular çoğunlukla porselenden yapılır, kompozit reçine malzemesine göre boyanmaya karşı daha dirençlidir fakat aynı zamanda daha aşındırıcıdır. Bu malzeme genellikle 15 yıldan fazla sürer ve altın kadar mal olabilir.
 2. Cam iyonomer akrilik ve özel bir cam malzeme tipidir. Bu malzeme diş eti çizgisinin altındaki dolgularda ve küçük çocuklarda dolgularda (sondaj hala gereklidir) kullanılır. Cam iyonomerleri, dişin daha fazla çürümeye karşı korunmasına yardımcı olabilecek florür salmaktadır. Bununla birlikte, bu malzeme kompozit reçineden daha zayıftır ve aşınmaya ve kırılmaya eğilimli olmasına daha duyarlıdır. Cam iyonomer genellikle kompozit rezin ile karşılaştırılabilir maliyetlerle beş yıl veya daha az sürer. En yeni olanlar daha iyi bir ömre sahipler ve uygun alanlara yerleştirildiklerinde. kompozitlere eşittir.

Dolaylı Dolgular Nedir?

Dolaylı dolgular, bir diş laboratuarında yapıldıkları ve yerleştirilmeden önce iki kez ziyaret edilmeleri dışında, kompozit veya diş renginde dolgulara benzemektedir. Dolaylı dolgular, bir dolguyu desteklemek için yeterli diş yapısının kalmadığı, ancak dişin bir taç gerektirecek kadar ciddi hasar görmediği durumlarda dikkate alınır .

İlk ziyarette çürüme ya da eski bir dolgu çıkarıldı. Onarılmış dişin şeklini ve etrafındaki dişleri kaydetmek için bir izlenim alınır. Bu izlenim dolaylı dolumu yapacak bir diş laboratuarına gönderilir. Restorasyon yapılırken dişi korumak için geçici bir dolgu (aşağıda tarif edilmiştir) yerleştirilmiştir. İkinci ziyaret sırasında geçici doldurma kaldırılır ve diş hekimi dolaylı restorasyonun uyumunu kontrol eder. Fit kabul edilebilir olduğu sürece, kalıcı olarak yerine yapıştırılacaktır.

İki tür dolaylı dolgu vardır – dolgu ve onleyler.

 • Kakmalar dolgulara benzer, ancak tüm iş dişin çiğneme yüzeyindeki diş macunlarında (şişlikler) bulunur.
 • Onlaylar , bir veya daha fazla kuşu örten kakmalardan daha geniştir. Onlaylar bazen kısmi kronlar olarak adlandırılır.

Kakma ve onleyler daha dayanıklıdır ve geleneksel dolgulardan daha uzun ömürlüdür – 30 yıla kadar. Diş renginde kompozit reçine, porselen veya altından yapılabilir. İnleyler ve onleyler diş yapısını zayıflatır, ancak geleneksel dolgulardan çok daha düşük bir oranda yaparlar.

Diğer bir tür kakma ve onleyk – doğrudan inleyler ve onleyler – dolaylı olarak benzer süreçleri ve prosedürleri takip ederler, ancak fark, doğrudan inlay ve onlayların dişhekimliğinde yapılması ve bir ziyarete yerleştirilebilmesidir. Kullanılan kakma ya da onlay tipi, ne kadar sağlam diş yapısının kaldığına ve herhangi bir kozmetik kaygının göz önüne alınmasına bağlıdır.

dolgu-dis

dolgu-dis

Geçici Dolum Nedir ve Neden İhtiyaç Duyulur?

Geçici dolgular aşağıdaki durumlarda kullanılır:

 1. Birden fazla randevu gerektiren dolgular için – örneğin, altın dolguların yerleştirilmesinden önce ve kompozit malzemeler kullanan belirli dolum prosedürleri (dolaylı dolgular olarak adlandırılır) için
 2. Bir takiben kök kanalına
 3. Hamurun tahriş olması halinde dişin sinirinin “çökmesine” izin vermek
 4. Acil diş tedavisine ihtiyaç varsa ( diş ağrısı gibi )

Geçici dolgular sadece şu; sürmesi gerekmiyor. Genellikle bir ay içinde düşerler, kırılırlar veya yıpranırlar. Kalıcı olan bir geçici dolgu ile değiştirmek için diş hekiminize başvurduğunuz dan emin olun. Yapmazsanız, diş enfekte olabilir veya başka komplikasyonlarınız olabilir.

Amalgam Tipi Dolgular Güvenli mi?

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, aksi takdirde amalgam dolgular olarak adlandırılan gümüş renkli dolgular hakkında endişeler dile getirildi. Bu dolgu maddeleri zehirli madde cıvalarını içerdiğinden, bazı insanlar otizm, Alzheimer hastalığı ve multipl skleroz gibi bir dizi hastalığa neden olmaktan sorumlu olduklarını düşünmektedir.

amalgam-dis-dolgusu

amalgam-dis-dolgusu

Amalgamlar civa içerse de, gümüş, bakır, kalay ve çinko gibi diğer metallerle karıştırıldığında, diş hekimlerinin yüz milyonlarca çürük dişi doldurmak ve korumak için 100 yıldan uzun süredir kullanılan stabil bir alaşım oluştururlar.

Haziran 2008’de FDA, “Diş amalgamları, gelişmekte olan çocukların ve fetüslerin sinir sistemleri üzerinde nörotoksik etkileri olan cıva içerir.” Dedi.

Ve dahası var. “Cıva maruziyetine daha fazla duyarlı hale getiren sağlık durumları olan hamile kadınlar ve kişiler, yüksek düzeyde cıva biyolojik yükü olan bireyler de dahil olmak üzere, dişhekimliği hizmeti almaktan kaçınmamalı, ancak sağlık uzmanları ile seçenekleri tartışmalıdırlar.”

Dişlerime Dolgular İçin Nasıl Bakım Yapmalıyım?

Doldurmayı sağlamak için iyi bir ağız hijyeni izlemelisiniz – temizlik için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin, bir florürlü diş macunu ile fırçalayın , diş ipi kullanmak ve en az günde bir kez antibakteriyel gargara kullanmak. Diş hekiminiz bir dolgu maddesinin çatlak olabileceğinden şüphelenirse veya “sızıyorsa” (dolumun yanları dişe sıkıca uymuyorsa), bu da döküntü ve diş arasında gidip gelebilecek enkaz ve tükürük oluşumunu sağlar. çürüme), durumu değerlendirmek için X-ışını alacak . Eğer dişiniz çok hassassa, keskin bir kenar hissediyorsanız, dolguda bir çatlak görüyorsanız veya bir dolgu parçası eksikse, randevunuz için diş hekiminizi arayın.

Diş dolguları ile ilgili sorunlar

Diş Ağrısı ve Hassasiyeti

Doldurmanın ardından diş hassasiyeti oldukça yaygındır. Diş, basınca, havaya, tatlı yiyeceklere veya sıcaklığa karşı hassas olabilir. Genellikle, duyarlılık birkaç hafta içinde kendi kendine çözülür. Bu süre boyunca, hassaslığa neden olan şeylerden kaçının. Ağrı kesiciler genellikle gerekli değildir.

Hassasiyet iki ila dört hafta içinde bitmezse veya dişiniz çok hassassa diş hekiminize başvurun. Diş hekimi desensitize edici bir diş macunu önerebilir, dişe bir duyarsızlaştırıcı ajan uygulayabilir veya muhtemelen bir kanal kanalı prosedürü önerebilir.

Dolgular etrafındaki ağrı da oluşabilir. Isırdığın zaman acı çekersen, doldurma ısırığınla karışabilir. Diş hekiminize geri dönmeniz ve doldurmanın yeniden şekillendirilmesini sağlamanız gerekecektir. Dişleriniz dokunduğunda ağrı hissederseniz, ağrı büyük olasılıkla iki farklı metal yüzeyin dokunmasından kaynaklanır (örneğin, yeni doldurulmuş bir dişin içindeki gümüş amalgam ve dokunduğu başka bir dişte altın bir taç). Bu acı kısa bir süre içinde kendi kendine çözülmelidir.

Çürüme çok derin ya da dişin pulpu yakın ise, bir ” diş ağrısı- tipi” ağrı yaşayabilirsiniz . Bu “diş ağrısı” yanıtı, bu dokunun artık sağlıklı olmadığını gösterebilir. Bu durumda kök kanal tedavisi gerekebilir.

Bazen insanlar, ağrı olarak bilinen şeyi tecrübe ederler – doldurmayı alan kişinin yanı sıra diğer dişlerde ağrı veya hassasiyet. Bu özel acı ile, dişlerinizde yanlış bir şey yoktur. Doldurulmuş diş sadece diğer dişlere aldığı “ağrı sinyalleri” boyunca geçmektedir. Bu acı, 1 ila 2 hafta içinde kendi kendine azalmalıdır.

Doldurma Alerjileri 

Gümüş dolgular için alerjik reaksiyonlar nadirdir. 100’den az vaka bildirilmiştir. Bu nadir durumlarda, civa veya amalgam restorasyonunda kullanılan metallerden birinin alerjik cevabı tetiklediği düşünülmektedir. Amalgam alerjisi semptomları tipik bir cilt alerjisinde deneyimli olanlara benzer ve deri döküntüleri ve kaşıntı içerir . Amalgam alerjisi çeken hastalar tipik olarak, bir tıbbi veya aileye alerjisi olan metallere sahiptir. Bir alerji onaylandıktan sonra, başka bir restoratif materyal kullanılabilir.

Bozulma Dolguları  taşlama veya kenetlenme nedeniyle sabit basınç, diş dolgularının yıpranmasına, çipine veya çatlamasına neden olabilir. Her ne kadar bir doldurmanın yıprandığını anlayamayabilirsiniz, ancak diş hekiminiz düzenli bir kontrol sırasında zayıflıklarını tespit edebilir.Diş minesinin dolgu ile dolgu maddesi arasındaki conta parçalanırsa, gıda partikülleri ve çürümeye neden olan bakteriler dolumun altında çalışabilirler. Daha sonra o dişte ek bir çürüme gelişme riski taşıyorsunuz. Tedavi edilmeden bırakılan çürük, diş pulpalarını enfekte etmek için ilerleyebilir ve apse edilen bir dişe neden olabilir .Doldurma büyükse veya tekrarlayan çürüme genişse, yedek bir dolguyu desteklemek için yeterli diş yapısı olmayabilir. Bu durumlarda, diş hekiminizin dolguyu bir taç ile değiştirmesi gerekebilir.

Düşmekte olan yeni dolgular, uygun olmayan kavite hazırlığının, doldurmadan önce kontaminasyonun veya ısırma veya çiğneme travmasından kaynaklanan dolgunun bir sonucu olabilir. Kalan dişin bozulması veya kırılması nedeniyle eski restorasyonlar genellikle kaybedilecektir.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

  Bir cevap yazın