İmplant Diş ve Protezler

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

İmplant Diş ve Protezler

Diş İmplantları ve Takma Dişler

Kayıp dişlerin yerini alması gereken insanlar, günümüzde takma dişler ve diş implantları gibi çeşitli seçeneklere sahiptir  . Bu yazıda diş implantlarını ve protezleri karşılaştıracağız: bir diğerine göre tercih edilen durumlar ve yurtdışındaki takma dişlerin veya diş implantlarının neden iyi bir fikir olabileceği.

Dental İmplant ve Protezlerin Karşılaştırılması

Malzeme :

Takma dişler akrilik, dökme metal, taban için esnek plastik ve dişler için plastik veya porselenden imal edilmiştir.

Diş implantları insan vücudu ile uyumlu bir metal olan titanyumdan yapılmıştır.

Prosedür :

Takma dişler üç ila altı hafta boyunca birkaç randevu alır. İlk randevuda çene ve diş yapısının izlenimleri alınır. Balmumu veya plastik kalıpları oluşturulur ve denenir. Son döküm yapılır ve takılır ve ayarlamalar yapılır.

Diş implantı kemik soketine yerleştirilir. (Lokal anestezi gerekli). Prostetik dişin implant üzerine sabitlenmesi beş ila sekiz ay sürer.

dental implant

dental implant

Konfor :

Protez yemek yediğinizde veya konuştuğunuzda sesleri hareket ettirip tıklatabilir, bu yüzden sizi rahatsız edebilir. Üst çenedeki protezler, ağız çatısından emilim nedeniyle düşük protezlere göre daha iyi kavrama yaparlar. Çiğneme yeteneği doğal dişlere göre büyük ölçüde azalır.

Diş implantları veya implantla tutulan diş protezleri, doğal dişler gibi kemik yuvasına oturan kök benzeri bir kısmına sahip oldukları için oldukça stabildir. İmplant destekli suni dişlere sahip insanlar etkili bir şekilde çiğneyebilirler.

Kullanıldığı yerler :

Diş protezleri, periodontal hastalık, diş çürümesi, hasar veya yaşlanma nedeniyle birçok veya tüm dişlerinizi kaybettiğinizde kullanılabilir. Diş implantları da burada kullanılabilir, ancak sadece onları desteklemek için sağlıklı çene kemiğiniz varsa.

Diş implantları, bir veya daha fazla eksik dişi değiştirmek için kullanılabilir. Ancak entegrasyonu daha uzun sürebilir gibi diyabet ve sigara içenler için tavsiye edilmeyebilir.

Bunları bir kez Sonraki aşamalar :

Protezlerin, diş etleriniz ve çene yapısı yaşlandıkça değiştikçe, yeniden hizalanmalı, yeniden yapılmalı veya yeniden yapılmalıdır. Takma dişler de normal aşınmaya tabidir ve uygun ağız hijyeni gereklidir.

Uygun bakım ile, diş implantları ömür boyu sürer.

Diş İmplantlarının Neden Protezlerden Daha İyi Olduğu

 • Dental implantlar prostetik dişlerin sağlam bir şekilde yerleştirilmesini sağlar. Küçük titanyum vidalar doğal bir dişin kökü gibi davranır, bu yüzden düşme tepesi hakkında endişelenmenize gerek kalmaz.
 • İmplant destekli yapay dişler ile daha iyi çiğneyebilirsiniz.
 •  Diş implantları, vücudun kabul ettiği titanyumdan yapılmıştır. Bunun iki avantajı vardır: Birincisi, sağlıklı kemik büyümesini destekler ve ikincisi, bu doğal kemik implantı sıkıca yerinde tutar. Bunun tam tersi, protezlerden gelen basınç kemik materyalinin parçalanmasına neden olduğu için protezlerle olur.
 • Bazı insanlar protezlerde kullanılan akrilik gibi bazı materyallere alerjik olabilir, diş implantlarında kullanılan titanyum ise biyo-uyumludur.
 • Diş implantları daha fazla seçenek sunar. Protezlerinizi mini dental implantlarla sabitlemek mümkündür  .

Dental İmplantların Dezavantajları

 • Diş implantları protezlerden daha pahalıdır.
 • Diş implantları daha fazla zaman alıcıdır. İmplantlar yerleştirildikten sonra, entegrasyonunun gerçekleşmesi 3-6 ay arasında bir zaman alabilir.
 • Dişleri öğütme eğilimi olan kişiler, diş implantları için uygun olmayabilir.
 • Kemikler küçülmüşse ve implantı destekleyecek bir durumda değilse, diş cerrahı diş implantları için kemik grefti önerebilir  . Bu daha fazla maliyet, zaman ve ameliyat gerektirir.
 • Dental implantlar invaziv bir prosedürdür ve insizyonları ve dikişleri içerir. Anestezi altında yapılmasına rağmen, diş cerrahisi fobisi olan kişiler bunun için gitmek istemeyebilirler.

NOT: İMPLANT DİŞ FİYATLARINI MERAK EDİYORSANIZ BU YAZI LİNKİNDEN ULAŞABİLİRSİNİZ.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

  Bir cevap yazın