Yaşlılar İçin Diş Bakımı

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Yaşlılar İçin Diş Bakımı

Yaşlılar için diş bakımı benzersiz hususları içerir. Yaşlılar, doğal yaşlanma sürecinden kaynaklanan bir dizi ağız sağlığı sorunu, finansal kısıtlamalar ( diş hekimliği sigortası yok ) ya da kendileri için yeterli diş sağlığı bakımı sağlamadaki yetersizlikleri nedeniyle uygun ağız sağlığı hizmeti almada yetersizliklerinden dolayı daha fazladır  .

Yaşlı, kör veya engelliler için devlet yardım programlarının sağladığı sınırlı diş faydaları ile birleştirilen bu faktörler, diş çürümesini ve diş enfeksiyonunu yok sayma riskine maruz bırakmaktadır.

Yaşlılar için Diş Kaybı, Periodontal Hastalık ve Diğer Diş Endişeleri

Diş kaybından önce, yaşlılar diş macunu ve dentinin (mine altının altındaki sert, kireçli doku) veya diş eti çekilmesinin neden olduğu kök kaybı nedeniyle diş hassasiyetine veya renk değişikliğine maruz kalabilirler.

dis-bakimi-ve-yaslilar

dis-bakimi-ve-yaslilar

Yaşlılar,  uygun olmayan diş hijyeni uygulamaları, kötü beslenme, kötü uymayan diş aletleri ve / veya kanser veya diyabet gibi hastalıklardan kaynaklanan periodontal hastalığa (diş eti hastalığı) daha yatkındır  . Aslında, çene de dahil olmak üzere dişler için destekleyici kemik yapısı, bir üst düzeyin ısırığına zarar verebilir ve diş çürümesine katkıda bulunabilir. Yaşlılar da diş eti iltihabıağız kuruluğu sendromu  (genellikle ilaçların neden olduğu) veya  ağız pamukçukundan muzdariptir.  (bağışıklık sistemi üzerindeki etkisinden dolayı ağız zarlarında ülsere ve beyazım lekelerine neden olan bir mantar hastalığı).

Yaşlılar için Diş Hijyeni

  • Diş hekiminiz tarafından talimat verildiği gibi, diş temizliğini korumak için fırçalayın, diş ipi ile temizleyin, yıkayın ve ağız gargaralarını deneyin.
  • Ağzın ulaşılması zor bölgelerini temizlemek için özel diş fırçalarına kullanabilirsiniz.
  • Diş hassasiyetleri, dişlerin taşlanması, ağrı, ağız yaraları, darbeler, şişlik, gevşek dişler, çene haşhaşları veya tıkanıklıkları, sindirme güçlüğü, yutma veya çiğneme (kurulama) kuru ağız sendromu).
  • Diş hekiminizi düzenli diş hijyeni muayeneleri için tavsiye ettiği sıklıkta ziyaret edin.
  • Takma diş ve diş köprüleri gibi diş cihazlarını düzgün bir şekilde koruyun.
  • Diş hekiminizi ameliyattan önce ve sonra görmeyi düşünün.
  • Diş hekiminize aldığınız veya ilaca dönüşen ilaçları bildirin.
  • Eğer fırçalama ve diş ipi kullanmak sizin için zorsa, diş fırçasını dil bastırıcısı veya benzer bir şeyle uzatmaya çalışın veya yardım isteyin. Dişlerden çıkan kalıntıları temizlemek için sık sık durulama yaparak yumuşak bir bez veya gazlı bez kullanmayı deneyebilirsiniz. Dişlerinizi tekrar fırçalayabilene kadar bu yöntemi kullanın. Artrit ya da el becerilerini sınırlayan benzer bir sağlık sorunu olan insanlar, daha iyi manevra kabiliyeti için diş fırçalarının özelliklerini kullanbilirsiniz. Diş hekiminiz, ağız hijyenini basit ve etkili kılmak için tasarlanan bu tür yenilikler önerebilir.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın