Diş Teli Tedavisi

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Teli Tedavisi

Bir kişi bir ortodontiste sevk edildiğinde, önce bir ilk muayene, diş öyküsü tartışması ve diş ve ağızlarının röntgenlerinin gözden geçirilmesini içeren bir konsültasyondan geçerler. Bu, ortodontistin, durumun diş teli gerektirecek kadar ciddi olup olmadığını ve eğer varsa, en uygun tedavinin ne kadar uzun olduğunu ve ne kadar süre alacağını belirlemeye yardımcı olur. Bazen, bir ortodontist başka bir tedavi seçeneğinin sadece sorunu düzeltmeyeceğini, aynı zamanda kişinin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacağını düşünebilir.

Diş telleri Prosedürü

Diş telleri yerleştirildiğinde, dişlerin işlem sırasında görünür ve kuru kalmasını sağlamak için bir yanak retraktörü kullanılır. Dişler ilk önce köşeli parantezlerin düzgün bir şekilde bağlanacağından emin olmak için cilalanır, daha sonra hava ile kurutulur.

Dişlerin ön yüzeylerinde 30 saniye boyunca bir braket kullanılır, böylece braketlerin yapıştırılması için hazırlanır. Bu temizlenir, dişler kurutulur ve yapıştırma işlemini güçlendirmek için dişlere bir yapıştırıcı astar yerleştirilir.

Yapıştırıcı, köşebentlerin arkasına yerleştirilir, bunlar daha sonra dişler üzerinde önceden belirlenmiş konumlara uygulanır. Köşebentler yerinde olduğunda, fazla çimento çıkarılır ve köşebentler yüksek yoğunluklu bir ışık ile yerine sertleştirilir. Retraktör çıkarılır ve dental ark telleri yerine konur.

Parantezlerin yapıştırılması ve arka tellerinin yerleştirilmesi işleminin tamamı 10 ila 20 dakika arasında bir zaman alabilir. Zamanın uzunluğu genellikle, kişinin özel durumunu tedavi etmek için bileşenlerin doğru konumlandırılması için gereken süreye göre belirlenir.

Parantezler önce yerleştirildikten ve daha sonra düzeltildikten sonra, randevunuzdan yaklaşık dört ila altı saat sonra, genellikle ağrılığa yol açan bir sıkılık hissetmeniz beklenebilir. Bu ağrı, dişleri yerine sıkıca sabitleyen kemer tellerinin doğrudan bir sonucudur. Bu acıyı hafifletmek için reçetesiz (OTC) ağrı kesiciler tavsiye edilir. Ağrının yaklaşık üç ila beş gün içinde azalmasını bekleyebilirsiniz.

Düzeltmeler

Parantezleriniz yerleştirildikten sonra, düzenli ayarlama randevuları gereklidir. Bunun nedeni, telleri doğru yerde tutan elastik bağların zamanla gerilmesi ve zayıflamasıdır. Ayarlamalar yapılmadığında teller, tedavi gerektiren diş sorunlarının düzeltilmesi için uygun basıncı oluşturamaz.

Ayarlama randevuları sırasında ortodontistiniz ayrıca dişlerinizin hareketlerini ve yapılan ilerlemeyi değerlendirme fırsatına sahiptir. Bu, tedavi planının nihai sonucunu artırabilecek tavsiyeler sağlar.

dis-teli

dis-teli

Diş hareketinin meydana gelmesi en az üç hafta sürer, yani her üç ila 10 haftada bir çok ayarlama randevusu alınır. Bununla birlikte, günümüzde mevcut olan yeni kablolarla, daha uzun çalışma aralıkları sağlamaya eğilimli olduklarından, ayarlamaların daha az sıklıkta yapılması gerekebilir.

Ayarlama randevuları, diş tellerini yerinde tutan renkli elastik bağları çıkarmayı içerir. Kemer telleri de çıkarılır, böylece dişlerinizi iyice fırçalayıp diş ipi kullanabilirsiniz. Ortodontistiniz tedavi ilerleyişini kontrol eder ve yeni teller ve bantlar önerir. Alternatif tedavi seçenekleri şu anda mevcutsa, ortodontistiniz bunları sizinle tartışacaktır. Dişleri hareket ettirmeye devam etmek ve tedaviye devam etmek için yeni teller ve lastikler yerleştirilir.

Parantezleriniz ayarlandıktan sonra, genellikle ayarlama prosedüründen yaklaşık dört ila altı saat sonra devam eden ağrıya karşı bir miktar gerginlik hissedebilirsiniz. Bu ağrı, dişleri pozisyonuna sıkan yedek tellerin doğrudan bir sonucudur. Bu ağrıyı hafifletmek için, OTC ağrı kesiciler tavsiye edilir, bu da diş tellerinin ilk yerleştirildiği zamankiyle aynıdır.

Diş teli ile yaşamak

Diş telleri kullanıcıları için uygun ağız hijyeni sağlamak ve belirli gıda türlerinden kaçınmak önemlidir. Yetersiz fırçalama, emayenin zarar görmesine neden olabilir, bu nedenle günde en az üç kez fırçalamak çok önemlidir. Birçok ortodontist, diş fırçasını yanınıza almanızı öneriyor, böylece iş yerinizde veya okulda öğle yemeğinden sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Daha iyi ağız hijyeni için diş kemiği tellerinin altında temizlemek için diş fırçaları ve bir su pik kullanılmalıdır.  Temel emaye ve diş yapısını korumak için florür ağız gargaraları da önerilir.

Ortodontistler ayrıca yapışkan gıdalardan kaçınmanızı ve diyetler önermektedir, çünkü bunlar diş tellerinin altında sıkışabilir ve muhtemelen dekolmaya neden olabilirler. Sert yiyecekler ve şeker de kaçınılmalıdır; Köşeli parantez ve emaye arasındaki bağı veya muhtemelen diş tellerini kendileri kırabilir.

Elma gibi besinler, zarar görmemesi için parçalar halinde kesilmelidir. Ağız hijyeni çok daha zor hale getirdiğinden ve emaye hasarına yol açabileceğinden yüksek şeker ve asit içeriği olan yiyecek ve içeceklerden kaçının.

Ortodontistiniz tedavinizin tamamlandığını belirlediğinde, parantezleriniz basit ve nispeten ağrısız bir süreçle çıkarılacaktır. Parantezler ve dişler arasındaki bağ güvenli ve hafif kırılır. Parantezlerin tabanları sıkıldığında, yapışkan bağ bültenleri ve braketler çıkarılır. Bu işlem sırasında, emaye ve diş yapısına zarar vermemek için yapıştırıcı dişler üzerinde bırakılır.

Tüm braketler çıkarıldıktan sonra, kalan yapıştırıcı çimento bir diş el parçası kullanılarak çıkarılır. Bu el parçası tipik olarak bir oyuğun onarılması için kullanılacak olan alettir, fakat ağrı minimumdur, çünkü diş yapısı kaldırılmaz. Tüm yapıştırma çimentoları çıkarıldıktan sonra, diş etleriniz hafifçe iltihaplanmış olabilir, ancak bu genellikle birkaç gün içinde  iyi bir fırçalama  ve  diş ipi çekerek bitecektir .

Kurtarma ve Sonrası Bakım

Diş tellerinin çıkarılmasından yaklaşık bir ila iki hafta sonra, tutucunun yerleştirilmesi için randevu alınır. Tutucular, ortodontik tedavinin “tutma süresi” sırasında gerekli olan çıkarılabilir ortodontik aletlerdir. Tedavinin bu aşaması sırasında, dişler nispeten kararsızdır ve tedavinin uygun şekilde tamamlanmasını sağlamak için tutulmalıdır.

Tutucu özellikle ağzınız için üretilmiştir. Diş tellerinin çıkarılmasından sonraki ilk altı ay boyunca, birisinin tamircinin tam zamanını giymesi sıklıkla gereklidir. Bu süreden sonra, tutucunun sadece gece giyilmesi gerekebilir, ancak bu süre ortodontistin takdirine göre belirlenir.

dis-teli-bakimi

dis-teli-bakimi

Diş tellerini çıkardıktan sonra, düzenli diş hekiminizi diş temizliği için görmelisiniz. Ortodontistiniz, dişlerinizden ve diş tellerinin bulunduğu alandan herhangi bir solcu yapıştırıcıyı temizler, ancak çıkarıldıktan sonra ağızdan temizlemenin yapılması önemlidir.

Diş beyazlatma da düşünülebilir, çünkü parantezlerin yapıştırıldığı ve emaye yüzeyi arasındaki renkte fark edilebilir bir farklılık olabilir. Dişlerinizi jeller veya diş macunlarıyla yerinde beyazlatmak mümkün olsa da, renk uyumsuzluğunu veya ortodontik bileşenlerin olası hasarlarını önlemek için diş tellerinin çıkarılmasını beklemeniz önerilir.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın