Diş eti iltihabı bulaşıcı mıdır ?

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş eti iltihabı bulaşıcı mıdır ?

Diş eti iltihabı bulaşıcı mıdır?

Cevap tartışmalı ve hangi uzmanlara sorduğunuza bağlı. Örneğin, hastalığa yol açan bir çok faktör vardır, bireyin aldığı önlemlerden kaynaklanmaktadır (örnekler arasında, diş hekimliğinin zayıf olması, dişler için diş ipi tavsiye edilmemesi ve strese bağlıdır, çarpık dişlerin temizlenmesi zordur, sigara , steroidler gibi ilaçlar ve bazı antiseizür ilaçları ve Ağır miktarda şeker ve karbonhidrat içeren zayıf beslenme ).Ebeveynlerden çocuklara geçebilir ve gümüş eşya, gereç, tükürük, içki bardağı ve diğer eşyaların paylaşılmasıyla birlikte yaşayan kadın ve erkekler arasında alışveriş yapılabilir. Teorik olarak öpüşerek bulaşabilir veya yayılabilir.

Amerikan Diş Hekimleri Derneği, diş eti iltihabı bulaşıcı olduğunu düşünmektedir . Bununla birlikte, yukarıda tarif edilenler gibi başka faktörlerin genellikle bir bireyin gingivitis geliştirmesi için mevcut olması gerekir.

Eğer diş eti iltihabını düşünenler ile bir taraf esas olarak bireyin aldığı aksiyonlardan kaynaklanıyorsa, o zaman bir tarafı diş eti iltihabını düşünenlerle bulaşıcı değildir. Bununla birlikte, eğer Amerikan Diş hekimleri Birliği tarafından belirlenen sebeplere katılıyorsa, diş eti iltihabını düşünenlerle bir taraf bulaşıcıdır. Gingivitin bir bireyde belirli etkenler olduğunda ortaya çıktığı için (örneğin diş eti iltihabına neden olan bakterilerin kötü diş hijyenine sahip bireylerde olduğu gibi) ortaya çıkması için orta bir zemin vardır.

Diş eti iltihabı nasıl yayılır?

Diş eti iltihabına neden olan bakterilerin (ve diğerlerinin) ilk yayılmasının annelerden çocuklarına yayıldığını ileri sürmektedir. Benzer şekilde, erkek ve kadınların birlikte yaşaması benzer bakteri popülasyonları geliştirir. Bu organizmaların diğer insanlara yayılması, eşyaları, yiyecekleri, öpüşmeleri ve diğer doğrudan ve dolaylı fiziksel temasları paylaşarak gerçekleşir.

Diş eti iltihabının olup olmadığını nasıl anlarız?

Bir çok insan için, herhangi bir semptom varsa çok az olacak ve bu bireyler yıllardır diş eti iltihabı olduğunu bilmeyeceklerdir.

dis-eti-iltihabi-konusu

dis-eti-iltihabi-konusu

Bakteriler iltihaba yol açmaya başladığında, gingivitis semptomları bir hafta gibi erken bir dönemde ortaya çıkmaya başlayabilir, fakat kuluçka süresi oldukça değişkendir ve gingivite ve bu bakterilerin büyümesini uyaran diğer faktörlere neden olan bakteriler tarafından kolonizasyona bağlıdır. Sonuç olarak, gingivitisin belirli bireylerde gelişmesi yıllar alabilir. Diş eti iltihabı genellikle diş kontrolü veya diş temizliği sırasında teşhis edilir. Bununla birlikte, bazı insanlar kötü nefes , şişlik diş etleri, diş eti çekmeleri, kanamalar gibi belirtiler geliştirebilirler.Bir birey dişlerini püskürtür veya fırçalar ve / veya normal pembemsi sakız renklendirmesi yerine diş etlerinin kırmızımsı renklenmesini geliştirdiğinde. Bunlar, diş eti iltihabının meydana geldiğini gösteren belirtiler ve belirtilerdir.

Birisi artık diş eti iltihabına sahip olmadığını nasıl anlar?
Neyse ki, gingivitis çoğu bireyde geri dönüşlüdür.

Diş eti iltihabından nasıl kurtulursunuz?

Diş temizliği, plak temizliği ve diş eti iltihabından nasıl kaçınılması gerektiği ile ilgili tavsiyeler önemlidir. Diş hekimleri insanları şekerli içecek ve yiyeceklerden uzak tutmaları , sigarayı bırakmamaları ve stresi azaltmalarını tavsiye eder . Bazı kişiler ilaçlarında değişiklik gerektirebilir. Diş eti iltihabına neden olan tüm bakterilerin çıkarılmasının imkansız olmasına rağmen, diş eti iltihabı durdurulabilir ve tersine çevrilebilir. Sonuç olarak, gingivitis geri dönüşümlüdür. Diş eti iltihabı semptomları düzeldiğinde, bir birey nispeten normal görünen sakız yapılarına sahip olmalıdır. Bu, birden fazla diş ziyareti ile haftalar veya aylar sürebilir.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    2 yorum

    ZeynepYayın tarihi11:19 am - Oca 11, 2019

    Bende diş eti iltahabı war kızım ısrarla çiğnediğim sakızı istedi wermedim bir yolunu bulup çiğnediğim sakızı alıp çiğnedi .2 gündür hiç bir şikayeti yokken hiç bir hastalığı yokken ateşleniyor..sebebi benden kaynaklı olduğunu düşünüyorum .öylemidir bulaimışmıdır çocuğuma ne yapmalıyım

    Bir cevap yazın