Diş Hekimi Nasıl Seçilir

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Hekimi Nasıl Seçilir

Diş Hekimi Nasıl Seçilir

Rutin temizlik ve muayeneler için gittiğiniz genel diş hekiminiz varsa, diş sorununuzu ne kadar şiddetli ve karmaşık hale getirdiğine bağlı olarak dişinizi tedavi edebilir ve bir kuron yerleştirebilirsiniz. Bir diş hekimine, özellikle de bir diş implantıyla kronunuzu desteklemeyi seçerseniz veya özel durumunuz daha karmaşıksa, eksik dişlerin değiştirilmesi konusunda daha ileri eğitim ve uzmanlığa sahip bir uzmana yönlendirilebilirsiniz.

Eğer tacını yerleştirebilecek bir diş hekiminiz veya diş hekiminiz varsa bile, doğru araştırmayı yapmak ve tüm seçeneklerinizi dikkate almak önemlidir. Sonuçta, taç yerleştirme genellikle doğru yapılması gereken pahalı ve ilgili bir prosedürdür. Öneriler için diş kronlarına sahip arkadaş ve aile sorabilirsiniz. Bir dişçinin becerileri ve tavırları hakkında daha fazla bilgi edinmek için çevrimiçi inceleme sitelerini de kontrol edebilirsiniz. Aracınızı tacınız için birkaç seçeneğe indirdikten sonra, aşağıdaki soruları şahsen ya da telefon üzerinden sormalısınız:

 • Diş kronlarını ne sıklıkla yerleştiriyorsunuz? Bazı dişhekimliği uygulamaları, restoratif tedaviler üzerinde aile veya kozmetik diş hekimliğine daha çok odaklanmaktadır. Bu tedaviyi düzenli olarak yapan bir diş hekimi ile çalışmak genellikle daha iyidir.
 • Hangi taç malzemelerini sunuyorsunuz? Her biri kendi artıları ve eksileri olan birçok taç malzemesi seçeneği vardır. İdeal olarak, seçtiğiniz diş hekiminiz size uygun olanı seçebilmeniz için çok çeşitli taç malzemeleri sunacaktır. Bununla birlikte, metal, porselen-kaynaşık metal, porselen, tamamen seramik, tamamen reçineli, paslanmaz çelik ve katı zirkonya sağlamamış bir dişçiyi mutlaka göz ardı etmemelisiniz. Tercih ettiğiniz malzemeyi kullanır ve neden başka seçenekleri taşımadığını açık bir şekilde açıklayabilir. Buna ek olarak, bazı dişhekimleri bir malzeme veya başka biriyle daha fazla deneyime sahip olabilirler, bu yüzden potansiyel diş hekiminiz ilgilendiğiniz malzemede uzmanlaşırsa, bu iyi bir işarettir.
 • Aynı gün kronlar sağlıyor musunuz? Birçok dişhekimi artık ofis içi dijital üretim ekipmanına sahiptir, böylece beklerken geçici bir restorasyon giymeniz gerekmez. Prospekt diş hekiminiz aynı gün kuronlar sunmuyorsa, üretim sürecinin tipik olarak ne kadar sürdüğünü sorun.
 • Hangi diş laboratuvarını kullanıyorsunuz? Nerede bulunuyor? Diş hekiminizin ofis içi taç imalat ekipmanı yoksa, o sizin tacınızı oluşturmak için bir ortak laboratuvar ile çalışacaktır. Restorasyonunuzu yapacak laboratuarın adını almalı, böylece ürünlerinizin kalitesini ve doğruluğunu araştırabilirsiniz. Buna ek olarak, bazı dişhekimlerinin, daha fazla hataya eğilimli olabilecek veya daha düşük kaliteli materyaller kullanabilecek olan açık deniz laboratuarlarını kullandıkları için, laboratuvarın yerini sormalısınız.
 • Diş implantları ? Dişhekimleri genellikle kronları diş implantları ile (çene içine yerleştirilen ve takılan yapay diş kökleri) eksik bir dişin yerine koyar. Diş implantına ihtiyacınız olmasa bile, bunları yerleştirebilen dişhekimlerinin restoratif diş hekimliğinde daha fazla eğitim ve uzmanlığa sahip olması muhtemeldir.
 • Tahta sertifikalı bir dişçi misiniz? Bu açık bir soru gibi görünse de, uygulayıcınızın aslında dişhekimliği yapmak için onaylanmış olduğunu kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.
 • Ne tür anestezi veya sedasyon kullanıyorsunuz? Çoğu kron hazırlama ve yerleştirme prosedürleri sadece lokal anestezi gerektirir, ancak dental anksiyeteden muzdaripseniz, düşük ağrı eşiği, komplikasyonlar veya daha ciddi bir sorun varsa, intravenöz sedasyona, nitröz okside veya genel anesteziye erişime sahip olmak önemli olabilir. İleriye dönük diş hekiminiz daha gelişmiş sedasyon sunuyorsa, eğitimli bir anestezi uzmanı ile çalışıp çalışmadığını sorun.
 • Uygulaman sigortamı kabul ediyor mu? Birçok hasta için bu önemli bir sorudur, çünkü diş sigortası genellikle taç malzemelerinin ve tedavinin bir bölümünü kapsamaktadır. Sigortanızı kabul etmeyen bir diş hekimiyle çalışmaktan başka bir masraf almak istemeyebilirsiniz.
 • Finansman seçenekleri sunuyor musunuz? Sigortanız yoksa veya sigorta şirketiniz tedavinizin tüm masraflarını karşılamayacaksa, finansman seçeneklerine sahip olmak sizin için önemli olabilir. Bazı dişhekimleri, kurum içi finansmanı, dışarıdaki kurumlar aracılığıyla kredileri veya her ikisini de sağlar. Bu seçenekler için faiz oranlarını sorun, böylece buna göre plan yapabilirsiniz.
 • Son zamanlarda hangi sürekli eğitim eğitimini tamamladınız? Çoğu dişhekimi, lisans ve sertifikalarını korumak için sürekli eğitim kurslarına katılmak zorundadır. İleriye dönük diş hekiminiz, sürekli olarak taç hazırlama veya yerleştirme konusunda sürekli eğitim kursları veya seminerleri tamamladıysa, prosedürünüz sırasında en yeni teknikleri kullanabilir.
 • Kronlar genellikle ofise ne mal olur? Her hastanın kronu, taç için gerekli hazırlamaya (diş şekillendirme, kök kanal tedavisi, diş implantı yerleştirme, vb.) Ve restorasyon malzemesine göre (örneğin, tüm porselen metalden daha pahalıdır) biraz farklı maliyetlere sahip olacaktır. Ancak, muhtemel diş hekiminiz size bir tahminde bulunabilir.
 • Hangi tanı testleri gerçekleştirirsiniz? Bu sorunun cevabı, tedavinizin maliyeti açısından ne beklemeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Ağız ve diş sağlığınıza gelince, potansiyel diş hekiminiz kapsamlı bir hazırlık değerlendirmesi ve bakımı sağlamalıdır. Bu tipik bir görsel muayene, periodontal (diş eti) sağlık değerlendirmesi ve X-ışınları içermelidir.
 • İlk görüşmem ne kadar sürecek? İdeal olarak, diş hekiminiz ilk randevunuzda teşhis testleri yapmak ve sorularınızı ve endişelerinizi tartışmak için bir saat harcamayı planlamalıdır. İleriye dönük diş hekiminiz inceleme ve tartışma için yeterli süreye izin vermiyorsa, bu olumsuz bir işaret olabilir.
 • Hangi profesyonel organizasyonlar ve gruplar sizdesiniz? Pek çok meslek örgütü ve topluluğu üyelerini yüksek standartlarda tutmaktadır; bu nedenle, ileriye dönük diş hekiminiz belirli bir grubun üyesi veya üyesiyse, bu onun becerilerini ve hizmet kalitesini yansıtabilir.
 • Acil diş hekimliği hizmetleri sunuyor musunuz? Hasarlı bir dişin onarılması bazı riskler taşır. Kronunuz düzgün bir şekilde uymuyor olabilir, vücudunuz materyali reddedebilir veya bir dişteki bir enfeksiyon bir diğerine yayılabilir, bir kaçını ifade edebilir. Acil arama yapan bir diş hekimi ile çalışmak kesin bir avantajdır ve tedaviniz hakkında daha güvenli hissetmenizi sağlayabilir.
 • Kronlar için ne tür gösterimler kullanıyorsunuz? Geleneksel olarak dişhekimleri, dişlerinizi (kuronunuzu donatmak için kullanılır), ısırmak zorunda olduğunuz kil benzeri bir madde olan PVS kullanarak yaparlar. Birçok hasta bu sürecin tadını çıkarmaz ve bazen hatalı olabilir. Taçınız için bir diş hekimi seçiminde en önemli faktör olmasa da, beş dakikadan az süren ve tipik olarak dişlerinize konacak hiçbir materyale gerek duymayan dijital izlenimlerden birine sahip olmak genellikle tercih edilir. Buna ek olarak, daha gelişmiş dijital teknoloji kullanan diş hekimlerinin, gelişmiş kron hazırlama ve yerleştirme teknikleri konusunda daha iyi uygulanmaları muhtemeldir.
 • Kronlara hangi alternatifleri sunuyorsunuz? Ciddi derecede çürük dişlerin veya enfekte olmuş dişlerin belirtilerinden muzdaripseniz, diş taca sahip olmanız gerekebilir. Ancak, dişinizi daha küçük bir diş dolgu, kakma veya onley gibi farklı bir tedaviyle geri yükleyebilmeniz mümkündür. Endişeleriniz öncelikle kozmetikse, diş hekiminiz bunun yerine porselen kaplamaları önerebilir. Çok çeşitli tedaviler sunan bir diş hekimi seçmek, sizin için daha iyi olabilirse, farklı bir tedaviye devam etmenizi sağlayacaktır.

Bu, çok kapsamlı bir soru listesidir ve koşullarınıza bağlı olarak, bu soruların tümünü doğru dişhekimini bulmak için arayışınızda bulunmanıza gerek olmayabilir. Ancak, bu endişeleri sizinle tartışmak isteyen bir diş hekimi, baştan sona sizinle kişisel olarak çalışacaktır.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

  Bir cevap yazın