Dental İmplant Cerrahisi

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Dental İmplant Cerrahisi

Dental implant cerrahisini takiben, hastalar yeni implantlarını çevreleyen bölgeye daha fazla özen göstermelidir. İlk ay boyunca, diş implantı hala kemik ve dokularla bütünleşmektedir, bu nedenle hastanın bakım rutinleri bu başlangıç ​​döneminde biraz daha fazla yer alacaktır. Her şeyden önce, ameliyatı takip eden ilk günlerde yarayı rahatsız etmeyin. Ameliyat bölgesini kontamine etmekten ve tahriş etmekten kaçınmak için ameliyattan 24 saat sonra ağrınız, tükürmek ve ağza dokunmaktan kaçının. Dental implant ameliyatından sonra bu bakım talimatlarına uymak önemlidir:

  • Antibiyotikler – Hastalar, cerrahi alanda enfeksiyonun önlenmesi için tüm reçete edilen antibiyotikleri almalıdır. Ameliyattan yirmi dört saat sonra, hastalar günde iki kez verilen ve günde 4-5 kez (tercihen her öğün / öğünden sonra) bir durulama suyuyla durulama yapılmalıdır.
  • Kanama – Ameliyat sonrası ilk 24 saatte hastanın tükürüğündeki kan normaldir. Kan akışını kontrol etmeye ve azaltmaya yardımcı olmak için gazlı bezlere ısırma öneririz. Yavaşça gazlı bez pedini ısırın ve sabit basıncı koruyun, gerektiği kadar tekrarlayın veya kanama azalıncaya kadar.
  • Ağrıyla başa çıkmak – Diş implantı ameliyatınızdan kısa bir süre sonra anestezi yıpranacaktır. Bu işlemden önce ağrı kesici ilaç almaya başlamalısınız. Herhangi bir reçetesiz ağrı kesici alınabilir (örneğin, Tylenol ® , Aleve ® , ibuprofen, vs.).
  • Diyet – Yumuşak yiyeceklerin başlangıç ​​diyetini öneririz, ancak hastalar bunu yapabildiklerini hissettiklerinde normal bir diyete devam edebilirler. Hidratlı kalın. Bol miktarda sıvı içmeniz çok önemlidir.
  • Hijyen – Diş implantlarının uygun şekilde iyileşmesi için cerrahi alan temiz tutulmalıdır. Dişlerinizi normalde yaptığınız gibi fırçalamaya devam edin, ancak herhangi bir sütürden sakının ve implantı fırçalamayın. Antibiyotik ve tuzlu su durulamaları implantın kendisini dezenfekte edecektir.
  • Şişlik – Dental implant ameliyatından sonra bir miktar şişlik beklenmelidir. Şişmeyi en aza indirmeye yardımcı olmak için başınızı yüksek tutmaya çalışın ve aktivite düzeyinizi mümkün olduğunca azaltın. İlk 48 saat boyunca buz paketleri kullanın ve yüz şişmesini en aza indirmek için sürekli olarak veya mümkün olduğunca sık uygulayın.
  • Protezinizi veya gece koruyucunuzu takma – Kısmi takma diş, flipper, tam protez, koruyucu veya gece koruyucuları ameliyattan en az 10 gün sonra kullanılmamalıdır. Herhangi bir özel durum varsa, pratisyenimiz pre-operatif konsültasyon sırasında sizinle olanları tartışacaktır.
  • Sigara içimi – Diş implantı cerrahisi sonrası sigara içilmesi, diş implantlarının entegrasyona girme riskini de arttıran, enfeksiyon riskini artırmaktadır. Dental implant ameliyatından sonra hastaların en az 2 hafta sigara içmemelerini tavsiye ederiz.

dental-implant

İyileşme neleri içerir?

Her hastanın durumu farklı olmakla birlikte, dental implant cerrahisi sonrası iyileşme bir dizi evrede gerçekleşir. Yeni dental implantlarınız ile, ağız hijyeni sağlamak temel odak noktanız olmalıdır. İmplantın çene kemiği ile uygun şekilde kaynaşması için temiz kalması gerekir. Ayrıca, uygun bir şekilde bakım yapıldığında, bir diş implantının sahibine ömür boyu hizmet edebileceğini unutmayın.

Uygun hijyen korunurken, oral rahatsızlık yavaş yavaş azaltılmalıdır. Şişlik, morarma ve minör kanamalar meydana gelebilir. Herhangi bir ağrı devam ederse, ağrı kesiciler kullanmaya devam etmek için çekinmeyin.

Hastanın iyileşme süresi, hastanın ani bir taç yerleşimi alıp almadığına bağlı olarak değişir veya implantın çene kemiği ile kaynaşmasını bekler. Kurtarma zaman diliminiz bireysel durumunuza ve tedavi planınıza bağlı olacaktır; takip randevuları buna göre planlanacaktır.

Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen kliniğimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın