Amalgam Dolgu

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Amalgam Dolgu

Dental Amalgam yani diş dolgusu, 150 yıldan beri yaygın olarak kullanılan bir diş dolgu maddesidir . En az bir başka metal içeren bir civa karışımıdır. Amalgam dolgu düşük maliyetli, dayanıklı ve bakteriyostatik etkileri gibi diğer iyileştirici malzemelere göre birçok avantajı vardır.

Amalgam diş hekimliğinde çeşitli nedenlerden dolayı kullanılmaktadır. Yerleştirme sırasında kullanımı ve manipülasyonu nispeten kolaydır; Kısa bir süre için yumuşak kalır, böylece düzensiz bir hacmi doldurmak için paketlenebilir ve daha sonra sert bir bileşik oluşturur. Amalgam, kompozit gibi diğer doğrudan restoratif malzemelere göre daha uzun ömürlüdür. Ortalama olarak, çoğu amalgam restorasyonu 10 ila 12 yıl boyunca hizmet verirken, reçine bazlı kompozitler bu sürenin yarısına kadar hizmet etmektedir. Bununla birlikte, kompozit materyal bilimindeki son gelişmeler ve yerleştirmenin teknik duyarlılığı daha iyi anlaşıldığında, bu farkın azaldığı unutulmamalıdır.

Bileşik ( beyaz dolguların ) amalgamdan daha iyi hizmet verdiği durumlar vardır ; amalgam belirtilmemişse veya daha konservatif bir preparat faydalı olduğunda, kompozit önerilen restoratif materyaldir. Bu durumlar arasında, amalgamın daha güçlü bir diş yapısının ve ayrıca “konturun yüksekliğinin ötesinde emaye alanlarda” kaldırılmasını gerektiren küçük oklüzal restorasyonlar sayılabilir.

Diş Dolgu Fiyatları < hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz yazı da ki linki tıklayarak diş dolgusu fiyatı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

3 yorum

Altın Kaplama DolgularYayın tarihi11:54 am - Eyl 28, 2018

[…] görünür aralıkta sadece kısmen makul. Amalgam dolgu dan çok daha iyi […]

Zirkonyum Kaplama TedavisiYayın tarihi1:56 pm - Eyl 28, 2018

[…] da sizlere zirkonyum hakkında detaylı olarak bilgi vermek isteriz. Zirkonyum kaplamalar Civa amalgam bileşiğinin yerini alan oblasyonların malzemesi gibi teknik değişiklikler sayesinde […]

Diş Dolguları Nasıl Değişti?Yayın tarihi11:39 am - Eyl 29, 2018

[…] standardı, dental amalgam adı verilen metal alaşımlı bir kalıbı sıkıştırmaktı. Bu amalgam dolgu ağırlıklı olarak gümüş, dolayısıyla gümüş dolguların ortak adı ve yüzde […]

Bir cevap yazın