Diş Çürüğü

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Çürüğü

Diş çürüğü

Bazı insanlar sadece çocukların diş çürümesi yaptığını düşünür, ama hepimiz hayatımız boyunca risk altındayız. İyi haber şu ki diş çürümesi önlenebilir. Sağlıklı bir ağız bakımı rutinini takip ederek ve akıllı gıda seçimlerini yaparak diş çürümesi riskinizi azaltabilirsiniz.

Diş çürüğü nedir?

Diş çürüğü dişleri tahrip eden ve bozan bir hastalıktır. Bir dişin sert dış tabakası (mine), orta tabakası (dentin) ve merkezi (pulpa) vardır. Bozulmadan etkilenen daha fazla katman, daha kötü hasar.

Sağlıklı Dişlerin Diyagramı

dis-curugu

dis-curugu

Diş çürümesi tedavi edilmezse ağrıya, enfeksiyonun yayılmasına, diş kaybına ve kendine güven kaybına neden olabilir. Diş ağrısı olan kişiler genellikle düzgün yemek yiyemez veya uyuyamazlar ve çalışma günlerini veya okulları kaçırabilirler. Diş çürüğü sadece sağlıksız değil, aynı zamanda kötü görünüyor.

Bir boşluktan apse (pus dolgulu kesesi) düzgün tedavi edilmediğinde ciddi veya hatta hayati tehlike oluşturan enfeksiyonlara neden olabilir. Diş çürümesini önlemek için çürümüş bir dişi onarmaya veya değiştirmeye göre çok daha basit ve daha uygun maliyetlidir. 

Diş çürümesine ne sebep olur?

Dişleriniz plak denen yapışkan bir filmle kaplıdır. Bir yemek ya da atıştırmadan sonra, bakteri şekerli yiyeceklere çevirir ve asit içerisine içirir. Asit diş minesine saldırır.

Günde birçok kez şekerli yiyecekler veya içecekler yediğinizde veya uzun süre aynı şekerli içeceği yudumlarken, asit diş minesine tekrar tekrar saldırır. Asit dişte yiyor ve çürümeye neden olabilir. Boşluk denilen bir delik oluşabilir.

Diş çürüğü insandan insana geçebilir mi?

Hayır, ama diş çürümesine neden olan bakteriler paylaşılabilir. Bakteriler bir ağızdan diğerine öpüşerek, bir bardak ya da kaşıkla ya da tükürük damlası taşıyan başka bir şeyle paylaşılabilir.

Diş çürüğü önlenebilir mi?

discurugu

Evet. İşte nasıl:

  • Dişlerinizi günde iki kez florürlü diş macunu ile fırçalayın.
  • Şekerli içecekler ve yiyecekler üzerinde sık sık yudumlamak ve tatlandırmaktan kaçının.
  • Florür içeren su içmek.
  • Bir muayene ve profesyonel diş temizliği için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin.
  • Diş macunlarına sizin veya çocuklarınızın doğruysa diş hekiminize danışın.

Tükürüğünüz de diş çürümelerini önlemeye yardımcı olur. Yapışkan, şekerli yiyecekleri uzaklaştırarak dişe asit hasarını azaltır. Tükürük ayrıca asidi zayıflatır. Yemekten sonra şekersiz sakız çiğnemek tükürük akışını artırabilir ve şekerleri durulamaya yardımcı olabilir. Tükürükteki mineraller de dişin onarılmasına yardımcı olabilir.

Peki Diş çürümesini önleme hakkında bilgi sahibi değilseniz diş çürüğü önleme ile ilgili yazdığımız makaleyi okuyabilirsiniz.

Benzer Konular

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

9 yorum

Diş Çürümesini Önleme – Mecidiyeköy Diş KliniğiYayın tarihi7:58 am - Ağu 27, 2018

[…] Diş Çürüğü […]

Kuru Ağız – Nedir, Sebepleri ve Ne YapılabilirYayın tarihi11:23 am - Eyl 28, 2018

[…] Diş çürümesinden korur. […]

Diş Kaplamaları ile Gülüş TasarımıYayın tarihi11:30 am - Eyl 28, 2018

[…] Kaplamalar birleştirmek için ince ve renkli olanları mevcuttur.  Kaplamalar, diş çürümesi , lekeler veya çıkarılan diş gibi anormallikleri kapsar. Çoğu durumda, geri […]

Diş Çürüğü – Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiYayın tarihi12:57 pm - Eyl 28, 2018

[…] çürümesi ya da  sert dokunun yıkımından meydana gelen diş çürüğü uygun ve zamanında müdahale doğru yapılmaması etkilenen diş kaybına yol açabilir, ağızda […]

Diş Apsesi, Nedenleri, Nasıl Önlenir ve Tedavi EdilirYayın tarihi1:50 pm - Eyl 28, 2018

[…] diş apsesi genellikle tedavi edilmemiş diş çürüğü,  yaralanma veya kötü bir şekilde yapılan diş tedavilerinden […]

Diş DolgusuYayın tarihi10:05 am - Eyl 29, 2018

[…] renginde dolgular için bir kaç ilave adım gereklidir ve aşağıdaki gibidir. Diş hekiminiz diş çürüğünü temizledikten ve alanı temizledikten sonra, diş renginde malzeme katmanlara […]

Dişleriniz Hakkında Bilmediğiniz 10 BilgiYayın tarihi10:41 am - Eyl 29, 2018

[…] içeceklerde bulunanlar gibi şekerler ve asitler, ağzınızdaki bakterilerle etkileşir ve diş çürümesinin başlangıcını belirleyen emayenize saldırabilir. Alkolsüz içecekler, sık sık […]

Kronlar ve Zirkonyum Kaplamalar Nasıl YapılırYayın tarihi11:54 am - Eyl 29, 2018

[…] tarafından yontulabilir, kırılabilir veya zayıflayabilir. Bunlar arasında büyük dolgular, diş çürümesi, travma, taşlama veya kök kanallarından aşınma bulunur. Dişinizi güçlendirmek için bir […]

Diş Ağrısı ve İlk yardımYayın tarihi12:37 pm - Eyl 29, 2018

[…] Diş çürüğü, çoğu çocuk ve yetişkin için diş ağrısının başlıca sebebidir. Ağzınızda yaşayan bakteri, yediğiniz yiyeceklerin şekeri ve nişastalarında gelişir. Bu bakteri, diş yüzeyinize tutunan yapışkan bir plak oluşturur. […]

Bir cevap yazın