Diş Köprüsü ve Tasarımları

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Köprüsü ve Tasarımları

DİŞ KÖPRÜLERİ TASARIMI

Diş hekimi ve laboratuvar teknisyeni becerileri son derece estetik ve fonksiyonel prosttodontik sonuçlar vermede çok önemlidir, ancak her iki durumda da en uygun köprü tasarımlarını bilmek çok önemlidir.

Bir vaka temelli yüksek lisans kursu:% 68 diş hekimi, çok yüksek bir başarısızlık riski taşıyacak tasarımlar önermiştir. Sıkça sorulan soru, “Sürekli eğitim kurslarına katılmayanlar ne olacak?” Yeniden vurgulanmaya değer. Ne yazık ki, taç ve köprü işlerinin elverişsiz ve hatta yanlış tasarımlarıyla köprü işi vakaları bulmak nadir değildir. Bu durumda, kötü estetik, fonksiyonel ve biyolojik sonuçlarla eski köprü durumunun yanlış tasarımı tespit edildi.

Eski tedavi, tam ağız rehabilitasyonu ve anterior açık ısırığı düzeltmek için uzlaşma tedavisinin düzeltilmesi tamamlandı ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere, aşağıdakiler dahil olmak üzere, protez ve restoratif diş tedavilerinde bazı ilkelerin tartışılmasıyla sunulacaktır:

– İdeal veya uzlaşma tedavisi planı
– Dil sokma ve ön açık ısırık karınca kanunu
– Pier abutment
– Post ve temel seçimler.

Vaka raporu

Kalp problemi olan 18 yaşındaki bir kadın hasta (her bir invazif diş tedavisinden önce antibiyotik profilaksisi öneren kardiyolog)  diş tedavisi için başvurdu.

Anterior köprünün yapıldığı özel bir kliniğe yaptığı çoklu ziyaret öyküsü vardı. O sırada şefi, çoğu zaman dişlerin çoğunda ağrı ve üst anterior bölgedeki diş eti kanamasıydı. Onun için en önemlisi dişlerinin zayıf görünümüydü.

Oral muayenede kötü ağız hijyeni, çok sayıda çürük ve bazı köklerde tutulan kökler görülmüştür. Ayrıca, öne çıkan kenarlardaki şiddetli diş eti iltihabını, gölgede ve konturlardaki kötü estetiği açıkça görebileceğiniz bir anterior köprüye rastlanmıştır. Ayrıca anterior açık lokan- tı olan ve ortodontik olarak veya prosttodontik olarak düzeltilmeyen dişlerin anatomisi hala açık ön bite ve dil bindirme ile sonuçlandı.

Tedavi

Tedavi önerilen tedavi planına göre kademeli olarak yapıldı.

Aşama 1: Acil şikayetlerin tedavisi basit diş çekimi ile sağlandı.

Tedaviye devam edilmesi hastanın oral hijyenini geliştirmesini gerektirdi, bu nedenle diyet tavsiyesiyle ağız hijyeni talimatları verildi ve tam ağız temizleme ve parlatma için ağız sağlığı uzmanına yönlendirildi. Ayrıca, antibiyotik profilaksisine (yani, randevular arasında en az 2 hafta) ilişkin talimatlara göre tedaviye devam etmek için randevular verildi.

Restoratif çalışma ve belirtilen dişlerin ekstraksiyonları aşağıdaki randevularda tamamlandı. (Dişlerin 25, 36, 46, 44; dişler 13 ve 23 için kök kanal tedavisi ve diğer dişler için dolgu) çıkarılması.

Hasta tedavi sırasında oral hijyenini iyileştirdi, ancak sonraki 2 yıl boyunca ortaya çıkmadı. Sonra tekrar ön dişlerinin görünümünü düzeltmek için, ve aynı zamanda cevapsız posteri veya dişlerin (20 yaş, sosyal nedenler, evlilik zamanı) değiştirilmesi için geri geldi. Hasta hala olabildiğince iyi ağız hijyeni tutuyordu

Aşama 2: Abutment dişlerini yeniden değerlendirmek için eski anterior köprünün taç ve köprü sökme aleti ile çıkarılması yapıldı. Dişlerin durumu çok zayıftı, kaçak nedeniyle diş 12’de tekrarlayan çürükler vardır. Radyograflarda 12, 11 ve 21 dişlerinde standart dışı kanal tedavisi görüldü

Prefabrik pasif paralel postlar ve kompozit birikimi kullanılarak yapılan üç abutmen diş ve yapı için endodontik tedavi uygulandı. Kaymayı ve köprünün hazırlanması eksik dişin (22) yerini almak için yapıldı (Şekil 5, 6 ve 7).

13, 12 ve 11 numaralı dişler üzerinde metal kronlar ile kaynaştırılan porselen ve 21, 22 ve 23’lük üç üniteli bir köprü yapılmış ve çimentolanmıştır. Aynı zamanda anterior açık ısırığı daha hızlı bir tedavi olarak bir anterior kenardan kenara bağlayarak düzeltmiştir.

Arka dişler: Eksik diş 36’nın yerini almak üzere metalden kaynaştırılan üç üniteli porselenin bir köprüsü yapılmış, sağ alt tarafta ise dört üniteli bir köprü yapıştırılmış, 44 nolu dişin 46 ve 44 nolu dişlerin yerine geçmiştir (45 iskele abutmentidir)

İdeal tedavi planı nedir?
Geçerli olan tüm koşullar göz önünde bulundurulduğunda en iyisi ise, bir eylem planı ‘ideal’ olarak kabul edilebilir. Daha spesifik olmak gerekirse, tedavi planı, hasta için mümkün olan en iyi uzun vadeli sonuçları sağlarken, tüm hasta endişelerini ve aktif problemleri ele alarak, gerekli minimum müdahale ile ideal kabul edilir.

Diş hekimi, kişisel tercihler ya da önyargılardan ziyade, mevcut kanıt tabanına dayanarak, önerilecek en iyi tedavi seçeneğinin ne olduğuna karar vermelidir. Mevcut olan en iyi şey, sunabileceği en iyi şeyden farklı olabilir ve ayrıca üçüncü taraf ödemelerinin kapsamından farklı olabilir. Uygun olan yerlerde tavsiye sunma ve hastaları seçebilecekleri ya da karşılayabilecekleri şeyleri önyargılı değil, tüm makul seçeneklerle sunma yükümlülüğümüz vardır.

Genel şartlar en iyi olanı değiştirebilir ve tüm ağız bireysel bir dişten ziyade düşünülmelidir.

Genellikle iki veya daha fazla çok iyi seçeneğin mevcut olduğu durumlar vardır. Bu koşullarda, tüm bu seçenekleri sunmak diş hekiminin yükümlülüğüdür.

kopru

Her seçenek için tartışılması gereken faktörler şunlardır:

• Uzun ömürlülük (bu, kanıt temelli olmalıdır)
• Maliyet
• İnvazivite / geri dönüşebilirlik
• Başarı oranları (yine, kanıta dayalı)
• Olası komplikasyonlar
• İlgili süre, hem toplam tedavi süresi hem de ziyaret sayısı
• Yaşam kalitesine etkisi.

Hangi tavizler kabul edilebilir?

Hastanın önerilen ideal seçenekle devam etmesi her zaman mümkün değildir. Bu genellikle maliyetlerden kaynaklanır, ancak bazen bir zaman faktörüne veya önerilen tedaviye karşı önyargıya sahip olabilir (“arkadaşımın kök kanal tedavisi vardı ve yine de dişi kaybetti”). Çoğu durumda, önerilen ideal için makul alternatifler vardır. Bunlar kabul edilebilir bir uzlaşma olarak düşünülmelidir.

Bu durumda, ortodontist ile görüştükten sonra ve hastanın isteğine bağlı olarak (daha hızlı tedavi gerektirir) ve ön dişlerin durumuna (endodontik olarak tedavi edilen ve taçlandırılan) sonra ve bu vakayı tedavi için daha hızlı ve kolay bir şekilde ele almak, sorunu çözmek için ön açık ısırık, bir protez seçeneği seçilmiştir.

Dil itme konusunda

Bazıları, hastanın dil alışkanlığı alışkanlığı olduğu için, anterior açık lokmaları prosttodontik olarak düzelttikten sonra ön dişlerinin ileriye doğru hareket etmesine neden olabileceğini söyleyebiliriz. Hasta günde 1000 kez yutar, bir saniye. Buna göre, dil itme kuvvetleri sadece yaklaşık 20 dakika olur. günlük ve dişlerin hareket etmesi için, günde en az 8 ila 14 saat boyunca bir kuvvet uygulanmalıdır.

 

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın