İmplant Diş Yerleştirme ve Bakımı

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

İmplant Diş Yerleştirme ve Bakımı

İMPLANT DİŞ YAPIMI VE BAKIMI

Diş implantları, eksik olan kısmi protez diş, köprü ve dişlere bir çözümdür. Ağzınız da ya da sadece bir kaçında eksik olan dişlerin kalıcı olarak değiştirilmesine izin verir. Yemek yediğinizde, konuştuğunuzda ve güldüğünüzde dişler yerinde kalır. Birçok insan, bir kez daha, takma zevkleri olmadan yeme ve başkalarıyla ilişki kurma sevinçlerini keşfediyor.

Genellikle titanyum diş implantları, metal olan cepler cerrahi diş eti dokusunun altında çene kemiği içine sığar. Bu vakalar katı destek veya implantlar dayanan, normal diş gibi görünür yapay dişler için “kökleri” sağlar.

Diş implantları, kemiğin etrafında büyüdüğü ve metalik implantla (osteointegrasyon) birleştiği doğal süreçten dolayı başarılıdır. Bu yapay dişler için sağlam bir temel sağlar. Diş implantları, doğal dişlerle benzer bir his ve işleve sahiptir.

Sağlığa ve eksik dişe sahip olan herkes ister, isterse çok olsun diş implantların dan yararlanabilir. Geleneksel protezleri veya köprüleri kullanamayanlar, çenenin bazı kısımları eksik oldukları için, implantların en iyi seçim olduğunu görebilirler. Kemik greftleri, çeneyi yeniden yapılandırmak ve eksik dişleri değiştirmek için implantlarla birlikte kullanılabilir.

Bununla birlikte, sigara içiyorsanız veya diyabet gibi bir durumunuz varsa implantlar en iyi seçenek olmayabilir . Sigara ve bazı hastalıklar kurtarma ve direnmeye veya bir enfeksiyon kontrol etmek ve greft yetmezliği için daha büyük bir risk teşkil etmek için vücudun yeteneğini engelleyebilir. Ortalama olarak, 20 diş implantında yaklaşık 1 başarısız. Diğer dental implant tehlikeleri, implante edilen vakalardan ameliyat, enfeksiyon veya kemik kırılması sırasında sinirlere zarar verir.

Diş implantları yapay protezlerden daha pahalıdır. Hangi seçeneğin sizin için en uygun olduğuna karar vermeden önce implantların artılarını ve eksilerini tartın.

implant

İmplant Türleri

İki ana implant türü, rizomorfik (intrao- tik) ve alt bölgedir:

Rhizomorphs. “Kemikte” anlamına gelir. Bu tip implant, normal dişin köküne benzer şekildedir. Osteoinstrüksiyon sürecine sıkı sıkıya bağlı olduğu çene kemiğine doğrudan yerleştirilir.

Zarı altından.  Subregasyonel implant, kalan kemiğin üzerine yerleştirilir ve yetersiz veya zayıflamış kemik nedeniyle çene yapısı stabil olmadığında kullanılır. Bu tip implantlarda sinir hasarı, dudaklarda karıncalanma ve enfeksiyon riski vardır. Nadiren kullanılır.

Prosedür ve implant yerleştirme

Oral muayenelerden ve bir diş hekimine ve implant cerrahına ziyaretten sonra, prosedürün sizin için uygun olup olmadığını görebilirsiniz. Durumu değerlendirmek için radyograf ve kukla kullanılır.

Dental implant cerrahisi genellikle lokal anestezi ile yapılan harici ameliyatlarda gerçekleştirilir. Süreç aylar sürebilecek çeşitli aşamaları içerir.

Diş eti dokusu kemiği ortaya çıkarmak için kesilir ve kaldırılır. Daha sonra her implantın yerleştirileceği kemiğe hassas delikler yapılır. İmplantlar deliklere yerleştirilir ve sakız dokularını kemik ve implantlar üzerinde kapatmak için sütürler yapılır. Sütürler ya emilir ya da doktor tarafından çıkarılmalıdır.

Şişme, ameliyattan sonra 72 saate kadar ve cildin ve diş etlerinin birkaç gün boyunca kısmi renk değiştirmesiyle ortaya çıkabilir. Ameliyattan sonraki ilk 24 saat boyunca bir buz paketi kullanmak şişmeyi azaltabilir. Doktor ağrıyı kontrol etmek ve herhangi bir kontaminasyonu önlemek için ağrı kesici ve antibiyotik verebilir.

Bazı küçük kanamalar ameliyat günü normaldir, ancak aşırı kanama derhal doktora bildirilmelidir. Muhtemelen ameliyattan bir ila iki gün sonra normal aktivitelerinize dönebileceksiniz.

Ameliyattan sonra iyileşme sırasında ağzınızı nasıl temizleyeceğinizi açıklayan özel talimatlar verilecektir. Genel olarak, yeni implantlarda ağrı ve baskıyı önlemek için yumuşak yiyeceklerle diyet yapılması tavsiye edilir. Takma dişler takarsanız, üzerine hafif bir sıkıntı koyabilmeniz için üzerine yumuşak bir kat yerleştirebilirsiniz. Kurtarma sırasında eksik diş boşluğunun doldurulması gerekiyorsa, doktor geçici olarak dişler oluşturabilir.

Osteointegrasyon, iyileşme başladığında yavaş yavaş ortaya çıkar. İmplantlar genellikle yerleştirildikten sonra 3 ila 6 ay içerisinde kemiğe sıkıca sabitlenir.

Metal kasaların ithal edilmesi. İyileşme tamamlandığında, diş etleri yeniden açılır ve yeni implantlara küçük metal kutular (silindirler) yerleştirilir. Her bir olgu, yeni yapay dişi destekleyen vidalar gibi dişlidir. İmplantasyon sürecinin bu aşaması daha az ağrılıdır ve sadece 1 ila 2 günlük bir iyileşme süresine sahiptir.

Yeni dişlerin yapımı. Diş eti dokusu iyileştiğinde, ağzınızın kalıpları, kalan çene ve dişleri yapmak için yapılır. Yeni yapay dişler bu modellere dayanmaktadır.

Yapay dişler çıkarılabilir veya kalıcı (çıkarılmamalı) veya her ikisinin bir kombinasyonu olabilir. Çıkarılabilir amacı, geleneksel protez benzer, fakat klips ya da mıknatıs ile implant üzerine oturan bir avantajı vardır. Kalıcı dişler implantlara vidalanır ve yerine sıkıca tutulur. Sadece diş hekimi tarafından çıkarılabilmek için tasarlanmıştır.

implants

Dental implantların bakımı

Kişisel bakım, diş implantlarının bakımında önemli bir rol oynar. Aşağıdaki yönergeler önerilir:

  • Ağız hijyeninize dikkat edin. İmplantlar, suni dişler ve diş eti dokusu temiz tutulmalıdır. Özel diş fırçaları ve iplikler gibi evde bakım yardımcıları yardımcı olabilir.
  • Kötü alışkanlıklardan kaçının. Sigara ve aşırı alkol tüketiminin yanı sıra buz gibi sert nesneler çiğnemek ve sert şekerleme grefti yaralayabilir.
  • Profesyonel bakımdan devam edin. Çene kemiğinin sağlığını korumak ve implantın düzgün çalışmasını sağlamak için periyodik testler gereklidir.

Dental implantların toplam başarı oranı % 90-95 olmasına rağmen, yetersiz bakım nedeniyle yüzde bir başarısızlıktır. İmplantlar da enfekte olabilir veya kırılabilir.

Diş implantları, onu seçenlerden ciddi bir sorumluluk gerektiren harika bir süreçtir. Diş implantları için uygun olan kişiler yemek yemeyi kolaylaştırır, konuşmayı geliştirir ve daha rahat bir yaşam sağlar.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın