Diş Apsesi, Nedenleri, Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Apsesi, Nedenleri, Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir

Diş apsesi veya periapikal apse, dişin farklı bölgelerinde meydana gelebilecek bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu irinle dolu bir tür kese şeklindedir. Ek olarak, apse dişin köküne yakın olan diş etini de etkiler, periodontal apse olarak da adlandırılabilir.

Bir diş apsesi genellikle tedavi edilmemiş diş çürüğü,  yaralanma veya kötü bir şekilde yapılan diş tedavilerinden kaynaklanır.

Tedavi apseden sıvı drenajı, devitalizasyon, antibiyotik verilmesi veya daha ciddi vakalarda etkilenen dişin çıkarılmasından oluşur.

Olası semptomlar

Apsenin neden olabileceği belirtiler ve belirtiler şunlardır:

 • Çene, boyun veya kulağa yayılabilen çok yoğun ve kalıcı ağrı;
 • Soğuğa ve sıcağa duyarlılık;
 • Basınç ve çiğneme ve bağlama hareketlerine duyarlılık;
 • ateş;
 • Diş etleri ve yanaklarının akut şişmesi;
 • Boynun lenf düğümlerinde şişme.

Bu semptomlara ek olarak, eğer apse koparsa, ağızda kötü bir koku, kötü tat, tuzlu bir sıvı ve ağrıdan kurtulmuş hissedebilirsiniz.

Nedenleri

Diş apsesi, bakteriler diş dokusunu işgal ettiğinde ortaya çıkar, bu da bağ dokusu, kan damarları ve sinirler tarafından oluşturulan dişin iç yapısıdır. Bu bakteriler dişte bir çürük ya da çatlak içerisine girebilir ve köke yayılabilir. Diş çürümesinin nasıl tanımlanacağı ve tedavi edileceği aşağıda açıklanmıştır .

Kötü diş hijyeni ya da şeker bakımından zengin bir hijyene sahip olmak, diş apselerini geliştirme riskini artırır.

Tedavi nasıl yapılır?

Diş apsesini tedavi etmenin birkaç yolu vardır. dişçi enfeksiyonu ortadan kaldırmak için ancak diş hamuru ve apse giderilmesinde oluşan diş kaydetmek amacıyla dişin sıvı veya kanal tedavisi çıkışına kolaylaştırmak için küçük bir kesimin yapılması, bir apse drenaj olmasını tercih edebilir ve sonra dişi geri yükleyin.

Bununla birlikte, dişi kurtarmak artık mümkün değilse, diş hekimi, enfeksiyonu etkili bir şekilde tedavi etmek için özütü boşaltmak ve apseyi boşaltmak zorunda kalabilir.

Ek olarak, eğer enfeksiyon diğer dişlere veya ağzın diğer bölgelerine veya zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan insanlara yayılırsa antibiyotik verilebilir.

Diş Apsesi Nasıl Önlenir?

Bir apsenin gelişmesini önlemek için aşağıdakiler gibi önleyici tedbirler alınabilir:

 • Florür ile bir iksir kullanın;
 • Dişleri düzgünce yıkayın, günde en az 2 kez;
 • Günde en az bir kez diş ipi;
 • Diş fırçasını her üç ayda bir değiştirin;
 • Şeker tüketimini azaltın.

Bu önleme tedbirlerine ek olarak, gerekirse ağız sağlığı ve diş temizliği değerlendirmesi yapmak için her 6 ayda bir diş hekimine gitmeniz önerilir.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

  Bir cevap yazın