Diş Eti İltihabından Nasıl Kurtulursunuz

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Eti İltihabından Nasıl Kurtulursunuz

DİŞ ETİ İLTİHABI TEDAVİ İLE KURTULMA

Diş eti iltihabı tedavisi genel de bakımsız dişlerde meydana gelmektedir, diş fırçalama, hidrojen peroksit ya da, örneğin Listerine’le ve Sepasol olarak gargaralar için yerine su içinde seyreltilmiş klorheksidin çözeltisi ile ağız durulama yapabilirsiniz.

Hidrojen peroksit ya da klorheksidin yardımı kullanımı bu maddelerin bir gargara kullanımına bir alternatif olarak, anti-bakteriyel ve antiseptik etkisi olduğu için diş eti hastalığına neden bakterileri yok etmenize yardımcı olabilir, genellikle eczanelerde bulunur. İşlemden sonra ağzınızı suyla çalkalamalısınız, ancak değişik bir tat sevmezseniz, bunu yapmayabilirsiniz.

Diş eti iltihabı dişler ve diş etleri arasında kötü ağız hijyeninin neden olduğu plak birikiminden kaynaklı olduğu diş etlerinin iltihaplanmasıdır. Başlıca semptomları dişleri fırçalarken veya kendiliğinden ortaya çıkan kırmızı ve şişmiş diş etleri ve kanamadır. Diş eti kanamasını ve iltihaplanmalarını durdurmak için en iyi tedavi, evde veya diş hekiminin ofisinde yapılabilecek tüm birikmiş tartarları tamamen ortadan kaldırmaktır.

 

Dişler Düzgün Nasıl Fırçalanır

dis-fircalama

Diş plakası da dahil olmak üzere ağzın içindeki tüm yiyecek artıklarını çıkararak dişlerinizi verimli bir şekilde fırçalamak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Tüm dişler arasında diş ipi günde 1 kez. Çok yakın dişleri ve diş ipi olan ve kanamaya neden olan kişiler için, daha ince ve incinmeyen diş bandı kullanabilirsiniz;
  2. Diş macunu fırçanın üzerine koyun , ideal miktar parmak tırnağının büyüklüğüdür;
  3. Biraz kabartma tozu veya zerdeçal tozu (sadece haftada bir kez) ekleyin ;
  4. Ön dişleri önce yatay, dikey ve dairesel olarak fırçalayın ;
  5. Ardından alt dişlerden başlayarak arka dişleri ve sonra üst dişleri fırçalayın.
  6. Sonra tamamen temiz olana kadar ağzınızı su ile durulayın ;
  7. Son olarak, suyla seyreltilmiş olan hidrojen peroksit veya klorheksidin olabilecek gargarala ağız gargara yapmalısınız . Ancak bu adımın sadece günde bir kez, tercihen yatmadan önce takip edilmesi gerekir.

Tavsiye edilen miktarda hidrojen peroksit veya klorheksidin, 1 dakika süreyle gargara yapmak için 1/4 bardak su ile seyreltilmiş 10 ml’dir. Hidrojen peroksit ve klorheksidinin etkisi yaklaşık 8 saat sürmektedir.

Bu adım adım her gün titizlikle yapılmalı ve beklenen sonuçlara sahip olmalısınız.Ancak, ağız sağlığınıza iyi bakmanız için, dişlerinizi düzgün bir şekilde fırçalamaya ek olarak, diş hekimine en az yılda bir kez diş çürümelerini kontrol etmek ya da belirli dişçi cihazlarıyla tartarı çıkarmanız gerekiyorsa önemlidir.

Elektrikli diş fırçası daha mı etkili

elektrikli-dis-fircasi

Dişlerinizi elektrikli diş fırçasıyla fırçalamak, ağız hijyenini iyileştirmek için harika bir yoldur çünkü dişleri daha iyi temizleyerek gıda artıklarını temizler ve el fırçalarından daha etkilidir.

Elektrikli diş fırçası özellikle koordine etme güçlüğü çeken, yatalak ya da ellerinde zayıflığa sahip kişiler için uygundur, ancak çocuklar bir fırça satın almanın gerekli olduğu durumlarda, çocuklar da dahil olmak üzere, kullanımından yararlanabilirler. Bebek elektrikli dişi daha küçük olduğundan, süt dişlerinin fırçalanması için daha etkilidir.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın