Dişçi Korkusunun Üstesinden Nasıl Gelinir

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Dişçi Korkusunun Üstesinden Nasıl Gelinir

Bir çok insan dişçiden korkuyor. Bu dişçiye gitmemek için sebep. Sonuç olarak, çözümlenmemiş diş problemleri bir diş hekimi tarafından biriktirilmekte ve çözümlenerek diş hekimliğine gittikçe daha fazla ziyaret yapılmasını gerektirmektedir.

Dişçinin koltuğundayken korkularını gizlemeye çalışsanız bile, pek başarılı olmazsınız. Dişçiler korkularını görüyor. Çalışmalar, korkunun başkaları tarafından algılanabilecek biyokimyasal sinyalleri gönderdiğini göstermiştir. Ayrıca sözel olmayan iletişim sizin için konuşur.

Binlerce kişiyi tedavi eden deneyimli dişhekimleri, hastaların korkularıyla nasıl baş edeceklerini bilirler. Daha az korkmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek ilginç.

Daha az korkmak için neler yapabilirsin?

 1. Hastaların korkuları bilinmeyenden geliyor.Bu yüzdenbilgilendirilmek önemlidir .
 2. Sıklıkla, bir diş hekiminin korkusu, bir diş hekimini ziyaret etmeyle ilgili kötü anılarla çocuklukta yetiştirilmektedir.Bugün diş hekimliği onlarca yıl öncesine göre oldukça gelişmiş.Çocukluğunuzdaki diş pratiğinde kötü deneyimler yaşamanız, gelecekteki ziyaretlerin bu kadar nahoş olacağı anlamına gelmez. Korkunuzu “azaltmak” istiyorsanız, diş hekimine gitmeden önce kötü çocuğunuzun anılarına geri dönmeyin.
 3. Diş hekimine olan korkunuzu azaltmaya çalışmak, buna değer çünkü korku, acı hissini arttırır.Dental manipülasyonda şiddetli ağrı endişesi veya beklentisi, daha şiddetli ağrıyı test etmek için bir ön şarttır.Endişeli hastalar endişe etmeyen hastalara göre ağrıyı dört kat daha fazla yaşarlar.

Diş prosedürleri korkusu nasıl ele alınır?

 1. Çocukluğun kötü anıları varsa, diş hekimine gitmeden önce onları düşünmeyin.Korku acı hissini güçlendirir.
 2. Diş hekiminin ofisine gitmeden önce, sizi yatıştırıcı yapan şeyleri düşünün.
 3. Seçiminiziyaptıktan sonra dişçiye güvenin . Dişhekimleri, bazı kişilerin dişçi koltuğunda olduklarında korkak olduklarını çok iyi biliyorlar.

Korkak hastalar ses veya koku ile bir tür kötü ilişki var. Bu nedenle dişhekimleri, bu tür derneklere çevreyi teşvik etmeyi azaltmaya çalışıyorlar. Bu nedenle, bazı dolaplarda müzikal arka plan, tatlar ve hastalara güven veren bir ortam vardır.

 1. Diş hekimi-hasta iletişimi anahtardır.Dişçiye, korktuğunu söylemekten korkma.Daha iyi hissedeceksin. Diş ameliyatı sırasında küçük bir ara vermek isterseniz, örneğin tükürmek için, dişçiye söylemek normaldir.

Diş ameliyatlarını ziyaret ederken korku nasıl aşılır?

 1. Diş hekimi ile diş tedavisi hakkında iletişim kurularak bilgilendirilen hastalar tarafından en az korku yaşanmaktadır.Diş hekimi ile yapılan bir görüşme, diş prosedürleri ve ağrı azaltma hakkındaki farkındalığınızı artıracaktır.

Deneyimli diş hekimleri korkak bir hastayı nasıl sakinleştireceklerini bilirler. Diş hekimi sözel olmayan iletişimi izler, örn. Hastayı sakinleştirmek için hastanın vücudunda, onun duruş ve kullanım tekniklerinin hareketlerini izlemek onunla konuşmak ya da hastanın korkularını yatıştırmaya için bazı soruları cevaplamak için onu neden olur.

 1. Ayrıca, bir dişçiyle daha sık yürüyün. Diş prosedürleri geçmişte olduğu kadar rahatsız edici değildir.
 2. Geçmişte hiç hafıza bırakmayan bir diş hekimine gittiyseniz, dişçiyi değiştirmek ve korkunuzu söylemek tavsiye edilir.
 3. Örneğin 6 ay gibi düzenli olarak diş kontrollerine gidin ve bir dişçiyi ziyaret etmenin o kadar da korkutucu olmadığını göreceksiniz.

Gerçek şu ki, bir diş hekimi önleyici olarak ziyaret ederseniz, daha az sorun yaşayacak ve erken aşamalarda onlara karar vereceksiniz.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

  Bir cevap yazın