İmplantoloji Teknikleri

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

İmplantoloji Teknikleri

İmplantoloji Teknikleri

Sabit implant yerleştirme

Bu en yaygın kullanılan prosedürdür. Titanyum dan yapılmış implant vidalı dişi eksik dişin yerine yerleştirmekten oluşur. Bu yerleşim genellikle kayıptan bir kaç ay sonra yapılır. Seramik protez veya taç iki veya üç ay sonra yerleştirilir. Bu ara zaman sırasında entegrasyon gerçekleşir. Seramik taç, implante yapıştırılabilir veya cıvatalanabilir.

Anında ekstraksiyon ile implant yerleştirme

Bu diş tedavisinde diş çekildikten sonra implant yerleştirilir. Teknik, dişin implant ile derhal değiştirilmesini içerir. Protez, osseointegrasyonun normal periyodundan birkaç ay sonra yerleştirilir. Bu süre boyunca hasta geçici bir çıkarılabilir protez kullanabilir.

Bu tür tedavide hasta aynı gün diş çekimi yapabilir veya ekstraksiyondan birkaç hafta sonra bekleyebilir ve implantı yerleştirebilir. Dental implantın yerleştirildiği sırada geçici veya kesin bir taç sabittir. Bu sözde acil ücrettir. Süreci tamamlarken daha fazla hız var. Estetiğin faydaları daha büyüktür. Hemen yükleme, kliniğe dişsiz girmenizi ve aynı gün diş implantın da sabit bir dişle birlikte bırakmanızı sağlar. Tüm insanlar hemen yüklenebilen dental implantlar için aday değildir. Hemen Şarj ile İmplantlar hakkında bilgi edinin.

Eksik üç dişi doldurmak için iki implantın yerleştirilmesi

Prosedür yukarıda açıklanan tedaviye benzer. Sen diş çekimleri yapmak ve implantları aynı gün yapılabilir veya tam tersine, diş çekimi yapmak ve kemik rejenere ederken implantlar birkaç hafta yerleştirebilirsiniz. On Öte yandan başvuru sahibi eksik üç dişini teslim ve değerlendirildikten sonra olabilir ait iki implant koymak mevcut kemik koşulları. Ana fark, aralarında boş bir boşluk bırakan iki implantın yerleştirilmesidir. İki implantta bir seramik köprü üç elemente uyacaktır. Orta taç diş etine dayanır. Bu prosedür tedavi maliyetini düşürür ve eksik üç dişi doldurmayı mümkün kılar.

Protezleri sabitlemek için implant

Bu prosedür, bir akrilik diş protezini sabitlemek için alt çenede iki implantın yerleştirilmesinden oluşur. Protezin takılması için ucun bir top olduğu bir cihaz kullanılır. Bu top, akrilik protez üzerine yerleştirilmiş bir O-ringe uyacak.

Bu tedavi stabilite oluşturur. Toplam protez salınmadan, diş etine dayanarak sabitlenir.

Dört implanttaki tüm dişler (hepsi bir arada)

“Dörtte” dişlerin tekniği, çenedeki dişsiz hastaları rehabilite etmek için icat edildi. Tüm implantları sabitlemek için dört implantın yerleştirilmesine izin veren cerrahi bir prosedürdür. Bu implant protezleri genellikle 12 dişten oluşur ve implantlara vidalanır. Sabit implant protezi seramik malzemeden veya metal-akrilik malzemeden yapılmıştır. İkincisi, implantlara vidalandığı dört delikli bir metal çubuktan oluşur. Sabit, sabit ve doğal dişlere benzer her şeyde. Dörtlü implantlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dental İmplant Çeşitleri

Kısa İmplantlar

Geleneksel bir diş implantının başarısı, mevcut kemik miktarına bağlıdır, çünkü uygulanacağı kemik yapısındadır. Kemik miktarı ve kalitesi doğrudan fiksasyon stabilitesi ile ilgilidir.

Kısa implant, kemik eksikliği olan kişilere bir alternatif bulmak için ve tedaviyi daha pahalı ve zaman alıcı yapan greftleme prosedürlerine girmek istemeyen geliştirildi. Kemik kaybı, fazla plağın neden olduğu ve dişin periodontite yol açmasını sağlayan kemik enfeksiyonuna neden olur. Bu kayıp ayrıca uzun süreli diş eksikliğinden, çıkarılabilir protez kullanımından veya doğal yaşlanmadan kaynaklanabilir. Kısa implantlar ile bazı durumlarda greft cerrahisinden kaçınmak mümkündür. Yüzeyinin, spirallerinin ve ucunun tedavisi, kemik eksikliği olan alanlar için özel olarak tasarlanmıştır.

Bu kısa vida kullanıldığında kemik grefti gerekli değildir. Bu tip implantın çok küçük boyutları vardır ve kemik yapısında perforasyon minimaldir. Boyutları 6,0×5,7 mm olsa da, stabilite seviyesi konvansiyonel olanlar kadar tatmin edicidir.

Titanyum

Onlarca yıldır uzmanlar, dental implantların bileşimi için en uygun materyali bulmak için çalışmalar yapıyorlar. Bu sürekli ve kapsamlı çalışmanın amacı, doğada mevcut olan çeşitli materyaller arasında, hastalar ve doktorlar için en uygun ve en uygun çözümü seçmeleridir. Amaç her zaman ameliyatları kolaylaştırmak ve tedavinin ömrünü uzatmaktır.

Saf titanyum en yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, kullanımları daha küçük ölçekte olmasına rağmen, diğer çözümler ve çeşitli implant tipleri vardır.
Titanyum özellikleri:
Zaman olgusuna oldukça dayanıklı malzeme. Bu malzemenin korozyon sürecine etkin bir şekilde dayanabildiği, oda sıcaklığında katı bir metal olduğu tespit edilmiştir. Son derece hafif bir metaldir, sert ve beyaz metaliktir. Titanyum organizma ile biyo-uyumludur, dolayısıyla reddetme olasılığını en aza indirir.

Zirkonyum, Seramik

Diş hekimliğinde seramik implantların uygulanması son zamanlarda çok az kullanılmaktadır. Uzmanlar, gelecekte zirkonyumun titanyuma alternatif olabileceğine inanıyor. Şu anda sadece birkaç klinik diş implantlarının yerleştirilmesi için bu yeni keşfedilen malzemeyi kullanmaktadır, çünkü ağızda dayanıklılık ve uzun ömürlülükleri konusunda hala kesin bir çalışma yoktur.
Zirkonyum diş dental implantların estetik ve fonksiyonel özellikleri:

  • Beyaz rengi, doğal dişlerin rengine ve dişin kökü ile çok benzer. Bu şekilde, estetik açıdan mükemmel sonuçlar elde edersiniz.
  • Bu, yılda bir çok dayanıklı bir malzemedir oksidasyona tabi değildir ve korozyon implantlar için istenen ne uygun değil özellikleridir.
  • Çiğneme gibi çekme kuvvetlerine karşı büyük bir dirence sahiptir. Acı çekmez veya rahatsızlık yaratmazlar, aksine, oldukça rahattırlar.
  • Toksisite düzeylerini göstermezler.

Bu faktörler, zirkonyumdan yapılmış implantların, eksik dişlerin doğal kökleri olan gerekli işlevsellikle yer değiştirmesine katkıda bulunur.

Nano teknolojisi

Diş hekimliği ve implantoloji ile ilgili yenilikler her yıl ortaya çıkar. İmplantların yüzeyinin tedavisi büyük ölçüde ameliyatta elde edilen başarıyı belirler.

İmplantın yüzeyine uygulanan nano teknoloji, hem iyileşmede hem de kemik oluşumunu önemli ölçüde iyileştirmede etkinliğini artırmaya katkıda bulunur.

Nano Teknoloji Nedir?

Fizik, kimya, moleküler biyoloji gibi bilgisayar bilimleri ile bağlantılı olarak çalışan ve nano partikülleri oluşturan bir dizi disiplindir. Bu moleküler nano partiküller daha sonra sağlığımızı vurguladığımız çeşitli alanlara uyarlanır ve adapte edilir.
Çeşitli uçlara uyum sağlayan moleküller üreten teknolojik fabrikalar nano inşa edilir. Sağlık nano teknoloji durumunda çeşitli insan sorunları ve tedavi hastalıkları çözmek istiyor.

Nano teknolojinin avantajları

Daha hızlı iyileşme. Diş ameliyatın dan sonraki iyileşme süresi çok daha hızlıdır. Daha önce, zor vakalarda iyileşme sürecinin tamamlanması yaklaşık beş ay sürdü. Bu yeni teknolojinin kullanımı ile süreç sadece bir veya iki ay sürebilir. Şifa artık bir zorluk değil.
Bakteriyel enfeksiyonlar nadirdir. Bir ameliyatın iyileşme süresi uzadıkça, bir enfeksiyon riski de artar. İmplant yüzey işlemine uygulanan nano teknoloji ile iyileşme hızlıdır ve enfeksiyon olasılığı nadirdir.
Kemik entegrasyonu daha hızlı ve daha fazla stabilite. Maksiller veya mandibular kemikte tespit daha etkili ise stabilite artar. Nano teknoloji ile geliştirilen bu süreç, yiyecekleri çiğnemek ve her şeyden önce daha sert yiyecekleri çiğnemeye izin verirken daha fazla hasta konforu sağlar. İmplantın sunulan nedenlerden dolayı dayanıklılığı daha büyük olacaktır. Bu tip implantlar, hızlı yükleme protokollerinde yaygın olarak kullanılır çünkü özelliklerine bağlı olarak kemik entegrasyonu daha hızlıdır. Nanoteknoloji böylece entegrasyon ve iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılır.

Biyolojik

Biyolojik implantlar yaklaşık on yıl süren bir araştırmanın sonucudur. Araştırmacılar Portekizlidir ve implant yakın zamanda Portekiz’in Porto kentinde sunulmuştur. Biyolojik diş hekimliği ilkesi, tüm tedavilerin, insan memnuniyetini sağlayan ve hasta memnuniyetini sağlayan protokollerin ardından yapılması gerektiğidir. Bu ilaç, vücudun doğal iyileşme ve onarım işlemlerinden tam olarak yararlanır. Biyolojik implantlar, vücut ile daha uyumlu malzemelerden yapılır ve prosedürler daha az invaziv olup, kemik entegrasyonunu ve iyileşmesini hızlandırır. Geleneksel olanlardan farklı olarak tek bir parçadan oluşurlar. Bu tek parça kemiği yeni dişe bağlar.
Avantaj, dişlerde olduğu gibi dişeti dokusunun doğal birliği olacaktır. Bu keşiften sorumlu kişiye göre, eşsiz bir parça olma gerçeği, organizmanın doğal rejenerasyon sürecini hızlandırmaya izin verir.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın