Protez Diş – Sabit veya Çıkarılabilir Protezler

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Protez Diş – Sabit veya Çıkarılabilir Protezler

Protez diş ve çeşitleri

Çok çeşitli diş protezleri vardır ve en iyi seçenek ya da bir ya da diğer protez diş seçiminin seçimi, daha sonra göreceğimiz gibi, birkaç faktörden etkilenebilir.

Diş protezlerinin aşağıdaki tiplerini veya modellerini tespit edebiliriz ; fiksasyon kriterlerine göre gruplandırılmış, diş sayısı, uzantıları ve imalatında kullanılan materyal tipleri.

Sabitleme tipi ile ilgili olarak diş protezlerini aşağıdaki şekilde sınıflandırabiliriz:

Sabit diş protezleri

Sabit diş protezi , bir veya daha fazla dişin, kısmen veya tamamen, taç geri ya da onun yokluğunda telafi amaçlamaktadır. Sabit diş protezleri doğal dişlere veya dental implantlara (implant üzerinde protez) yerleştirilebilir ve hasta tarafından alınamaz.

Sabit protezin onaylanmasında, protez protokolü, genellikle protez tarafından yapılan ve diş hekimi tarafından çimentolanan kronlarla veya köprülerle kaplanacak doğal dişlerin ön hazırlığını içerir. İmplantlar üzerinde sabit protez durumunda, onlara sabitlenecektir (vidalanmış).

Diş implantındaki protez genellikle sabittir, ancak protezleri neredeyse sabitlenmiş gibi sabitleyen bir kelepçe, geçmeli yaylar veya “klipsler” ile diş implantlarına takılarak çıkarılabildiği durumlar vardır, fakat hastanın çıkarmasına izin verir. -la.

Diş implantları hakkında her şeyi buradan öğrenin.

Daha sonra sabit diş protezlerini şu şekilde gruplayabiliriz:

1. Diş taç – doğal diş gibi şekillendirilmiş, içi boş, doğal dişi taç üzerinde çimentolanmış, çürük veya çok çürükler tarafından yok edilen eleman. Genellikle metal bir kapakla içeride veya dışta kaplanmış bir porselen veya seramik taçtır.

2. Pivot ve Crown – taç için aynı yönü, ancak masif ve bir uzantısı ile, genellikle çimentolu olduğu doğal diş kanalına girer metalik. Bu tip sabit protez, sadece doğal dişin kökünü korumak için mümkün olduğu durumlarda ortaya çıkar ve bu durum devitalizasyona (endodontiye) işaret eder.

3. Köprü – köprü zaten bir veya daha fazla diş eksikliğinin olduğu durumlarda kullanılır.

4. Faset – temel olarak diş yüzeyleri sadece bir kronun önünden oluşur ve ince bir tabaka “örtü” olarak işlev görür, bu da doğal dişlerin ön tarafına yapıştırılır veya yapıştırılır, küçük yüzeyinde aşınma. Porselen kaplama veya akrilik reçinesi olabilirler ve genellikle işlevleri estetiği arttırmaktır.

5. Yapıştırıcı protez veya Maryland köprüsü – Diş protezleri, genellikle seramik ve yan yana duran dişlerin arkasına yapıştırılarak sabitlenebilen veya yapıştırılabilen iki yüzgeçli bir dişe sahiptir. köprüye ilişkin doğal dişlerin çok az aşınma karıştığı avantajını olmasına rağmen sadece hedefliyor beri, bir anda kapatacağı protez olduğu için tek bir dişin kaybını telafi ve genellikle sadece ön / üst bölgesinde ve çok düşük retentiveness vardır (biraz kolaylık ile çıkar).

Sabit protezlerin avantajları

aşağıda tartışacağız hareketli protezler (sabit olmayan), sabit protez yüzün ana avantajları, kayıp dişlerin telafi ek olarak, izin verme becerisi ile ilgilidir, korumak veya kalan dişlerin estetiğini arttırmak yeteneği. Diğer büyük avantaj, sadece dişlerin alanını kapladığından, estetiği de arttıracağı için çok daha rahat hale gelmesi gerçeğiyle ilgilidir.

Dezavantajlara gelince, ve protez ile ilgili olarak, ekonomik terimler hariç, söz konusu olan bir şeyi düzeltmek, kural olarak daha pahalıdır.

Çıkarılabilir diş protezleri

hareketli protez ve bazen bir mobil diş protez adından da anlaşılacağı gibi veya çıkarılabilir, hastayı tanır protez türüdür için koyun ya da ağızdan çıkarın.

Bunlar doğrudan diş eti uzerinde ve belirli tipte protezlerde, ayrıca kalan dişler (iskelet protezleri) tarafından desteklenen protezlerdir.

Çıkarılabilir diş protezleri aşağıdaki materyallerde üretilebilir:

1. Akrilik protez – akrilik reçine (diş ve destekleyici yapı), destekli sakız ve diğer ağız dokuları ile biyolojik olarak uyumludur. Protez tutmaya yardımcı olmak için dişlere uyarlanmış kancalarınız olabilir.

2. İskelet protezleri – iskelet protezlerinde destek yapısı metal (krom-kobalt) ve akrilik dişlerden yapılır.

3. Karma protez  – karışık diş (bazen hibrid) orta kısmının, onun hacmini düşürmek için, genellikle paslanmaz çelik, bir metal çubuk ile değiştirildiği, bir akrilik protez temelde, ancak birçok Tutma yetersizliği nedeniyle yeterli değildir.

4. Esnek İmplant – esnek diş, aynı zamanda estetik, artan diş veya dişeti renk elemanları yerinde tutulması için Kelepçe yerine sağlayan, yarı esnek gösterir için hafif bir esneklik anılacaktır. Bununla birlikte, yerleştirme ve hastanın ağzına kaldırılması ve özellikle de artan zorluk gösterir bazı dezavantajları nedeniyle yaygın olarak kullanılan protezlerin, bir tür olduğu olmasına rağmen daha az biyo-uyumlu ve daha az kolay olmasına rağmen, zaman kırılma (run) onarmak için son zamanlarda, bu yenilikçi malzemeler zaten daha verimli bir şekilde (onarım ve rebasing) esnek takma diş restorasyonu izin verir.

Protez türlerini protez oluşturan diş sayısına göre de sınıflandırabiliriz. Yani, tüm dişleri veya sadece protezin bir kısmını içeren protezler yapabiliriz.

Takma diş diş kemer, tam (tam protezlerde) üst veya alt ya çoğaltılamaz ve başlangıçta tek yerleştirilebilir implantlar üzerine protez, durumu dışında, her zaman çıkartılabilir; geçici diş protezi(anında protezin durumunda) kesin protez öncesi .

Diş yokluğunda bir iskelet protezinin kullanımı için retentiveness olamaz, çünkü protezi, confecionada akrilik reçine olmalıdır.

Kısmi protez adı dahildir, sadece bir (tek implant) ya da daha fazla diş (diş 2 veya daha fazla) anlamına gelir ve sabit edilebilir, (sabit protezler) ya da çıkarılabilir (RPD).

Mevcut dişleri kendisine destek olarak hizmet verebilecek ise hareketli bölümlü protez zaten de, iskelet olabilir.

Sabit protezler – bakım ve problemler

Sabit protez Hijyen ve bakım bizim doğal dişlere ile ne çok farklı değildir. Biz genellikle fırça ve diş ipiyle tamamlayıcı ve Diş profesyonel temizlik için normal bir istişare ötesinde, antiseptik gargara ile gargara.

Köprüler söz konusu olduğunda tel, abutmentler arasında “asılı” elemanların altından geçirilmelidir, yani, bir “oluk” (bir dikiş iğnesine benzer) kullanarak diş etine karşı dayanakların altında. herhangi bir eczanede edinir ve telin köprünün altına sokulmasını kolaylaştırır.

Büyük kullanımın yanı sıra elektrikli fırçalara benzer aletler olan ağızdan sulama cihazları da vardır, ancak fırça yerine, protez arasında ve altında tutulan gıda artıklarını daha etkili bir şekilde çıkarmaya yarayan bir basınçla su püskürtmek için bir kafa vardır.

İlişkili problemlere gelince, genellikle kronların veya köprülerin kopması veya daha ciddi durumlarda, ancak nadir olarak kırıkları ile ilgilidirler. Her iki durumda da, sabit protezin geri yüklenmesi için Diş Hekimi alınmalı veya mümkün olduğu durumlarda tamir edilmelidir.

Çıkarılabilir protezler – bakım ve problemler

Çıkarılabilir diş protezleri, bakım ve uzun ömürlerini (protezin süresini) arttırmak için bazı bakımları içerir. Özellikle ekleme ve ağız çıkarılma zorluğundan olarak kullanımının ilk günlerinde, hareketli protezlerin ile ilgili problemleri var normaldir, yüzden bu kadar başlangıçta ön aynanın yapmak tavsiye ve iki eliyle ele olduğunu.

Rahatsızlık, ara sıra bulantı ve artan tükürük akışı, ağızda bulunan yeni “yabancı cisme” uyumun doğal zamanının bir sonucu olarak, birkaç gün sonra yok olmaya eğilimli semptomlardır.

Genellikle de çiğneme sırasında bazı sakız ağrısı ve tahriş, yüzden daha yumuşak gıdalar kontrol edilmesi tavsiye ve diş etleri çiğneme esnasında protez tarafından uygulanan basınca’ daha “sağlam ve alışkanlık haline gelene kadar ilk gün çiğnemek kolaydır. ağrı devam veya kullanım birkaç gün sonra artar, daha sonra yumuşak dokuların neden olan herhangi bir hasar için yük protez alanları giymek üzere diş hekimine başvurmak gerekir, hem de adapte protez ağrıya neden olmak zorunda değildir.

Bazen de protezin tutulması veya yapışması eksikliği sorunu vardır, ancak birkaç günlük kullanımdan sonra azalma eğilimi gösterir. Elbette sabitlenmedikleri için fiksasyonları tam değildir, ancak akrilik çıkarılabilir protezlerin yapışık diş etine yapışmasını normalde önemli ölçüde arttıran kendiliğinden sabitlenen kremler vardır.

Bir başka olası sorun, protezin kırılmasıdır. Bu durumda, söz konusu alanı onarmak için hem dental protezlerde hem de iskelet protezlerinde mümkün olan dental kliniği kullanmalısınız. Akrilik protezler söz konusu olduğunda, bazen akrilik yapıyı paslanmaz çelik ağ ile güçlendirerek, direncini önemli ölçüde arttırır.

Konfeksiyon materyallerinin iddia edilen biyouyumluluğuna rağmen, nadiren de olsa, temas bölgesinde alerjiye neden olmak da mümkündür. Bu durumda, başka bir malzeme ile değiştirmeyi tercih etmeniz gerekebilir ve anti-alerjik akrilikler söz konusudur, bu da daha pahalı bir şeydir, ancak bu sorunu çözebilir.

Protez ile uyumayı tercih edip etmediği ile ilgili olarak sıklıkla gündeme gelen soruya ilişkin olarak, cevap biraz tartışmalıdır. sakız “rest” ve sağlıklı kalmak için, tek bir protez olmadan uyumak gerekir belirtiler varsa, diğer taraftan, hangi devlet çeşitli görüşler uygun hijyen varsa, yatmak dişetlerinin tahriş riski yoktur olduğuna vardır Protez ve hatta adaptasyon hızını artırır.

Çıkarılabilir Protezler – Nasıl Temizlenir?

Doğal dişçilikte olduğu gibi, yemek sonrası fırçalama ve yatmadan önce ihmal edilmemesi gereken hijyen bakımı olmalıdır (özel fırçalar mevcuttur, ancak yumuşak bir diş fırçası kullanılabilir) ve temizlik Bu amaç için küçük bir macun, sabun veya özel bir ürünle hazırlanmalı ve daha sonra bol su ile yıkanmalıdır. Ayrıca, tamamlayıcı olarak, su içinde seyreltilecek özel efervesan tabletler de vardır, burada daha iyi hijyen ve dezenfeksiyon için protezin bir süre yükseltilmesi gerekir.

Bu temizleme akrilik reçine protez yani sarı ya da kahve eylem veya tütün dumanı (sigara) ile pigmentli ve atık birikim gibi ilgili tartar olarak, yüzeyinde kireçleme olacak, “kirli” kalmak önler doğal dişler.

Dişçilik – ekipmanlar ve cihazlar

Protezlerin konfeksiyonunda, dikkate alınan protez tipine bağlı olarak farklı materyaller kullanılabilir. Kullanılan malzemeye göre protezleri aşağıdaki gibi gruplayabiliriz :

Çıkarılabilir protez (hastanın ağzını çıkarmasına ve çıkarmasına izin verir):

  • Akrilik reçine (akrilik protez);
  • Metal: krom-kobalt (iskelet protezleri);
  • Naylon, silikon veya vinil (esnek protez);

Sabit protez (doğal dişlere veya implantlara yapıştırılmış veya yapıştırılmış):

  • Akrilik reçine;
  • Metal-seramik;
  • Saf seramikler;
  • Zirkonyum.

 

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın