Zirkonyum Kaplama Tedavisi

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Zirkonyum Kaplama Tedavisi

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA TEDAVİSİ

Zirkonyum diş kaplama tedavisi ile ilgili yazmış olduğumuz yazımız da sizlere zirkonyum hakkında detaylı olarak bilgi vermek isteriz. Zirkonyum kaplamalar Civa amalgam bileşiğinin yerini alan oblasyonların malzemesi gibi teknik değişiklikler sayesinde malzemelerin seçimi büyük ölçüde diş hekimliğinde değişmiştir. Bu ağız boşluğundaki metal kullanımını terk etme eğilimi devam etmektedir. Büyük olasılıkla, taç ceket (metal ve seramik taç) yakında tarihe geçecek.
Metal ve seramik kronlarından kaçınmaya yönelik girişimler kesinlikle yeni değil. Tüm tam seramik kronlar, özellikle ön dişlerin rekonstrüksiyonu için uzun bir süredir kullanılmaktadır. Sorun, karmaşık ısırma durumları, çok elemanlı köprüler veya molar kuronların güç eksikliğinden dolayı kontrendikedir.

Çözüm, kalça eklem protezleri için 1969’dan beri ortopedik alanlarda kullanılan yüksek teknolojili bir mineral seramik olan zirkonyum oksit içinde bulundu.

Titanyum gibi sert ve biyo-tolere edilebilir bir malzemedir ve diş hekimliğinde kullanım için mükemmel bir şekilde kendini gösterir.

Prosedür: ilgili dişleri hazırladıktan ve izlenimleri aldıktan sonra, dental durum modeli lazer taranır ve köprü / taç yapısının bir CAD / CAM sisteminde işlendiği bir yüksek teknolojili freze makinesine iletilir. Elde edilen sonuç kesin, sert ve kararlı boyutlu bir yapıdır.
Bunun aksine, metal yapılar (metal-seramik kronlar için) zaman aşınmasına maruz kalır ve bu nedenle özellikle tacın kenarlarında deforme olur ve oksitlenir. Sonuç olarak, kronun koyu kenarları çok sık görülür ve diş eti çekilmesinin bir sonucu olarak deforme olduğu bölgede bakteri birikmesine neden olur.
Bununla birlikte, zirkonyum kronları, biyo-çekici olan, karanlık kenar boşlukları sorununu önleyen dokuya yapışmayı indükler.

zirkonyum-dis-kaplama

Zirkonyumun görünümü, çeşitli nedenlerle doğal dişe çok benzer:

 1. Metalin aksine, zirkonyum kronların hafif yapısı, onları ağızın doğal bir parçası gibi hissettirecek şekilde algılanmaz hale getirir.
 2. iletkendir ve gıda ve sıcak veya soğuk içecek karşı hoş olmayan bir hisse sebep olabilir, bu metale farklı olarak, zirkonyum kron diş sıcaklık değişimlerine karşı aşırı duyarlı olmadığından emin olun.
 3. Zirkonyum doğal olarak şeffaftır ve kronlara doğal bir görünüm verir.

Zirkonyum özelliklerinden tam anlamıyla yararlanabilmek için doğru malzemenin seçimi önemlidir, çünkü çok çeşitli markalar piyasada belirli bir tür zirkonyuma sahiptir.
pazar lideri Lavaa için DZK opt olarak – en iyi estetik bir zirkonyum oksit olma aslında (3M Espe Seefeld / Almanya) (farklı tonlarda mevcuttur) ve bilimsel şeklinde daha büyük bir mükemmellik sahip kanıtlanmıştır ve 1200 MPA’nın üzerinde direnç. Sertliği ve güçlü direnci sayesinde kalın bir taç veya köprü yapılarına ihtiyaç yoktur ve bu nedenle diş hazırlarken çok daha muhafazakar olabilir.
Bu tür zirkonyum oksit, üretim sürecine bağlı olan uygun sürtünme nedeniyle arka alandaki rekonstrüksiyonlar ve çok üniteli rekonstrüksiyonlar için idealdir.

Zirkonyum önceden sinterlenmiş halde işlenir ve daha sonra% 30’luk bir daralmaya neden olan 1350ᵒC’lik bir sıcaklığa maruz bırakılır. Bu fenomen dikkatlice dikkate alınarak taç / CAD / CAM ile tasarlanır.
Bu etkileyici estetik gülüş tasarımı sonucun ön dişlerin alanında, zirkonyum oksit kaplama mümkün en zor renk kombinasyonları taklit edecek tüm sekiz temel renk seçenekleri göz önüne alındığında

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

  2 yorum

  Berkin AKTAŞYayın tarihi4:17 pm - Eyl 12, 2018

  Bu kaplama olayından oldum olası korkmuşumdur. Aslında diş ile ilgili tüm tedaviler beni nedense ürkütüyor.

  LesupsextYayın tarihi3:30 am - Nis 3, 2019

  zirkonyum kaplama tedavisi için tek diş zirkonyum kaplama fiyatlarınızı merak ediyorum

  Bir cevap yazın