Ağız Kanseri – Nedenleri ve Belirtileri

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız Kanseri – Nedenleri ve Belirtileri

Ağız Kanseri, Nedenleri ve Belirtileri

Ağız kanserinin yoğunluğu ve şiddeti Çoğu insan da 45 yaşından sonra ortaya çıkar ve erkeklerde ortaya çıkma olasılığı kadınlardan iki kat daha fazladır.

Ağız kanseri daha sık görülür; dil, ağız tabanı, kök, dudak ve diş etlerine yakın yumuşak damak. Ağız kanseri başlangıç ​​aşamalarında saptanabilir ve tedavi edilemez, kalıcı ağrıya, fonksiyon kaybına ve yüz ve ağız deformitelerine, hatta ölüme neden olabilir. Ayrıca diş hekimlerinin ağız kanserinin ilk tanısında belirli kesintilerden geçmeleri de önemlidir.

Ağız kanserinin nedenleri nelerdir 

Ağız kanserinin tam olarak neden gerçekleştiği tam olarak bilinmemektedir. Ayrıca, tütün ürünleri, alkol ve bazı kanserojen maddeler ve aşırı güneş kremi gibi faktörler ağ kanseri riskini artırmıştır. Genetik faktördeki risk faktörleri arasında.

Ağız kanserinin belirtileri 

Ağız içinde veya etrafında beyaz veya kırmızı renkli alanlar Ağız içinde hassas, zarar görmüş, kabarık veya kalınlaşmış alanların olması. Ağızda veya boğazda tekrarlayan kanamalar, seste boğukluk veya boğazda yutulmayan cisim hissi, çiğneme ve yutma güçlüğü, dil ve çene hareketlerinde zorluk, dil veya ağzın diğer bölgelerinde hissin kaybolması, alt veya üst çenede meydana gelen şişlikler ve bunun sonucu mevcut protez uygunluğunun bozulması. Ağız kanseri başlangıçta ağrısızdır ve kanser daha sonra yayılarak ağrılı doku hasarı ve ağız ağrısına neden olur. Bir kişinin ağzında kanseri tanımlaması zordur.Bu bakımdan bir diş hekimine başvurmak önemlidir.

agiz-kanseri

agiz-kanseri

Ağız kanseri riskini azaltmak için: 

Sigara ve diğer tütün ürünlerini veya sigara tütünü kullanmayın. Alkollü içecekler kullanıyorsanız, miktarı azaltın.

Alkol ve tütün tüketicileri, oral kanser riski kullanmayanlara göre 15 kat artmıştır.

Zengin diyeti meyve ve sebzelerle koruyun. (çalışmalar bu tür diyetin ağız kanseri riskini azaltabildiğini göstermektedir)

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın