Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuklar İçin Ağız ve Diş Sağlığı

Çocukların dişleri neden çürüyor? 
Süt dişleri organik dişlerden normal dişlere göre daha zengindirler, bu nedenle daha hızlı ve daha hızlı çürümeleri daha olasıdır.

Çocuğun soğuk algınlığı hassasiyeti ve çürüğün erken evrelerinde hissedilebilecek hafif ağrı gibi zamanında sinyalleri açıklayamamaktadır. Durum, ancak çok geç olabileceği için durdurulmadığı sürece fark edilir. Çocuklar yetişkin olarak ağız bakımıyla ilgilenemezler. Çocuğun yetenekleri, tutumları ve ebeveynlik pozisyonu çocuğun fırçalama alışkanlıklarını belirler.

Bir hata, özellikle anneler tekrar tekrar aynı şeker, reçel vb. şekerli süt ve meyve suyu gibi yiyecekler yemek ya da içmek gibi. Böylece, beslenme bozukluğu nedeniyle dişler bozulur.

Çürük oluşumunu engelleyebilir miyiz? 
Çürümeyi tamamen önleyebilecek bir aşı veya ilaç yoktur. Bununla birlikte, çürüme sayısını azaltmak için kullanılan araçlardan bazıları şu anda kullanılmaktadır; “çatlak gölgelik”  dediğimiz bir araçtır. Diş fırçaları genellikle dişlerde küçük ve küçüktür  , çiğneme yüzeylerinde “çatlak”, delikler denir. Bahsettiğimiz araçla, kayalar kapatıldı, mikroplar, yiyecek atıkları vb. Sızıntıyı önleyerek sızıntıyı önler. Bu prosedür, 6 yaşından itibaren en az bir küçük ve daha küçük dişlere uygulanabilir. Çürümeyi önlemenin bir başka yolu dişlerin çürümeye karşı direncini arttırmaktır. Dişlere yüzey florür kullanımıyla direndi.

cocuklarda-agiz-ve-dis-sagligi

Süt dişlerindeki dalak tedavi edilmeli mi? 
Tedavi edilmeyen süt verimi, ağrı, kötü koku, morarma da zorluk ve beslenme bozuklukları çirkin bir görünüme yol açar. Bu dönemde sağlıksız diş hastalıkları, gelecekte diş eğriliği. Çene gelişimi bozukluklara ve genel sağlık sorunlarına (romatizmadan kalp hastalıklarına) neden olabilir. Bu nedenle, süt dişlerindeki çürükler, “yenileri ne olursa olsun” aldatılmadan tedavi edilmelidir.

Süt dişlerinde çürüyen dişler; Ağrı, çocuğun çok genç yaşta tanışmasına ve gelecekte biraz korkmasına neden olabilir. Bu çürükler ayrıca süt dişlerinin çok erken kaybına neden olabilir.

Diş Yaralanmaları Dişlerden etkilenen çocuklarda kazada herhangi bir kesinti olmamalıdır. Düz tanı çok önemlidir. Bunun için doktorunuz kazaın ne zaman ve nerede meydana geldiğini, darbenin nereden geldiğini, kaza sonrası görme kaybı, kusma, hafıza kaybı vb. O olup olmadığını soracaktır. Sağlanan verilere göre en doğru tedavi uygulanabilir. Çocuklarda diş yaralanmaları bazen dişlerin yuvadan ayrılmasına neden olabilir. Bu durumda, diş hekiminize derhal dişle gitmelisiniz. Bu süre zarfında, dişler sütsüz bir sütte, temiz bir suda tutulmalıdır.

Çocuklar için bakım
Emzirme, en azından emzirin ilk dört ayında, ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlayacaktır. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda fizyolojik başlıklı (damaklı, kesik uçlu) biberon kullanımı lazımdır, 1 yaşından itibaren bardak ve kaşıkla kullanıma alışdırılmalıdır. Meme beslemesi 2 yıla kadar dayanabilir. Parmaklar, balıkçılığa, yalancı şişelere gibi 2 ila 2.5 yaşlarında kullanılabilir. Parmak emilme alışkanlığı ortaya çıkarsa, bu alışkanlığın nedeni incelenerek 3 ila 6 yaş arasında giderilmesi gerekir.
Solunum problemleri çene gelişimi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Sadece burun değil, aynı zamanda ağız nefes alma durumu (bu uykuda daha iyi anlaşılacaktır), şüphesiz, bir burun boğaz uzmanına danışın

ÇOCUKLARIN RÖPORTAJI NELERDİR? 

Bebek 6-8 ay boyunca temizlemeye başlamalıdır (yani ilk dişler ağızda belirdiğinde). Güneşlenmeden ve yatmadan önce dişleri (en azından batma yüzeylerini) temizlemenin ve temizlemenin vakti gelmiştir.
Diş fırçasının kullanımı çocuğun sırt dişleri ortaya çıktığında (ortalama 2,5 ila 3 yaşında) uygundur.
Okul öncesi çocuklarda diş fırçalamak için bir yöntem kullanmak çok zordur. Çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak önemlidir. Dişleri fırçalarken, çocuklar genellikle görünür veya görünen yüz dişlerini fırçalarlar. Ancak çürümeyi önlemek için dişleri ve çiğneme yüzeylerini çok daha iyi temizlemeniz gerekir. Bu nedenle, fırçalamadan sonra ebeveynlerin kontrolü iyidir.

Fırçalama işlemi yemekten sonra ilk yirmi dakika içinde yapılmalıdır.

Çocuklar için diş fırçası nasıl seçilir? 
Yumuşak ve naylon saçtan yapılmış diş fırçaları çocuğun ağız büyüklüğüne uygun olarak kullanılmalıdır. Sert fırçalar diş giymek için uygun değildir. Aşınmış bir sürüntüyü nasıl temizlerseniz eski bir fırça ile dişler fırçalanamaz. Fırça kılları aşınmasızdır (yaklaşık 6 ay) ve değiştirilmesi gerekir. NE GİBİ BEBEK GATES’İ ALMAK İSTİYORUM? Gece yarısından önce ve sonra sadece üç dakikalık etkili bir fırçalama işlemi gereklidir. Her iyi alışkanlık gibi, diş fırçalama alışkanlığı da çocukluk döneminde kazanılmalıdır.

ÇOCUKLARDA BAZI ZEMİN VE DEKORATİF PROBLEMLER

Diş Gıcırdama: 

Nedenleri
Stress, agresif, kompleksli veya çekingen özellikler, anne-babası diş gıcırdatan çocuklar bu alışkanlığa daha eğilimlidir.
Semptomlar
Dişlerdeki aşınma, akciğerlerdeki bit sesleri, yüz kaslarında ağrı, çene omurga ile ilgili sorunlar, baş ağrısı, karıncalanma ve dişlerde hassasiyet.
Tedavi
Her şeyden önce, diş eti iltihabına neden olan faktörleri ortadan kaldırmak önemlidir.
Bunu karşılayamayan bir hasta gece bekçisi için hazırlandı.

Parmak İnme: Nedenleri: Parmaklar genç yaşlarda yaygın bir alışkanlıktır.Genellikle dört yaşına kadar ortadan kaybolmak üzereler. Dişlerde kalıcı dişlerin alışkanlığını korumak dişlerde ve damakda yapısal bozulmaya yol açar. Bu bozuklukların nedeni, parmak tarafından dişe ve omurgaya uygulanan basınçtır. Uyumsuzluk derecesi, sıkma süresi, yoğunluğu, çapanın şiddeti ve sıkma sırasında parmağın pozisyonuna bağlıdır.

Tedavi: Parmak sıkışmasını önlemenin en etkili yolu, parmağın bebeğin emmesi için kavramasına yardımcı olmaktır. Emme torbasının kaybı daha küçüktür ve kolayca üstesinden gelinebilir.

Tedavinin zamanlaması çok önemlidir. Çocuğun kendisi bu alışkanlıktan kurtulmak istemedikçe, tedavi başaramaz. Çocuğun okul çağından önce çıkması için psikolojik yönden çok yararlıdır, böylece çocuğun çevresel baskıya veya alay etmesine maruz kalmaz. Çocuklar baskı olmadan olumlu bir şekilde teşvik edilmeli, ödüllendirilmeli ve yönlendirilmelidir. Eğer 6 yaşına alışamıyorsanız, dişçiye başvurmalı ve profesyonel yardım almalısınız.

BİBERON

Bebekler için başarı, rahat ve güvenli hissetmenin en doğal yoludur.
Bebeğin parmak emme eğilimi varsa hemen emişe yönlendirilmelidir. Menteşeli parmaklar emme işleminden daha az zararlıdır ve daha sonraki yaşlarda kolayca serbest bırakılabilir.
Bush, günün büyük kısmında verilmemelidir, ancak sadece kullanışlı olduğunda.
Yapısal kusurlardan kaçınmak için, doğal göğüs yapısı şişeleri mümkün olduğunca seçilmelidir. Astar yapısının sıkılığı her gün izlenmelidir.
Yumru büyüklüğü ağız yapısına orantılı olmalıdır.

Bebeğin dişleri bozuldu. Sebebi ne olabilir? 
Bebeklerde, dişlerde beyaz lekeler vardır veya bu dişler parçalanır. Aslında bu lekeler diş çürümesidir ve dişler çürümüşlükten dolayı kırılır. Bu kadar erken çürük oluşumunun nedeni, kabarcık çürümesi adı verilen çürükler.  Bu nedenle, özellikle gece beslendikten sonra, dişlerin temizliğine dikkat edilmelidir.

Kendinizi kaşlarını korumak için ne yapılması gerekiyor? 
Bebeklerde enfeksiyonların tedavisi çok zor olduğundan, önleyici tedbirler erken alınmalıdır. Bunlar nedir?

– Geceleri bebeğinizin ağzında yatarken alışkanlıktan kaçının.
– Beslendikten sonra rahatlamaya çalışın.
– Emme kasesine şeker, bal, ayran gibi tatlandırıcılar eklemeyin.
– Doğumdan sonra daima su içirin. 
İlk dişleri çıkardıktan sonra, dişleri gece ve sabah beslenmesinden sonra temiz ve ıslak bir yüzle temizleyin.

 

Çalı rotasyonu önemli mi? 
Meme ucundaki dişler ağrısızdır ve tedavi olmaksızın iltihaplıdır. Enflamasyonlu veya ağrılı dişler bebeğin endişesine ve yıkıcı beslenmesine neden olabilir. İltihaplanma ayrıca gelen dişleri alttan da etkiler ve görüntünün hasar görmesine neden olur. Bu dişler düşmeye zorlanırsa, çocukta konuşma problemleri olabilir .

Çocuğumun dişleri çürüdü.sebeb ne olabilir ?
Şişeleri emmenin bir diğer nedeni, bebekleri akciğerlere sokmak, bal, zencefilli çörek ve reçellere batırmaktır. Ayrıca dişlerin dişlerine bıraktıktan sonra eğlenmek için bebeğin ellerine verilen karbonhidrat-şekerli yiyecekler diş çürümesinden kurtulur. Bu tür besinler yerine, çocuğun besin değeri kök kadar yüksek; diş fırçası temizliği.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın