Bayanlar da Ağız ve Diş Sağlığı

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Bayanlar da Ağız ve Diş Sağlığı

KADINLAR DA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Erişkinlik, adet, hamilelik, emzirme ve menopoz döneminde kadınlarda cinsiyet hormonları düzeyinde bazı dalgalanmalar söz konusudur. Bu hormonal değişiklikler doğrudan veya dolaylı olarak ağız ve diş sağlığını etkileyebilir.

Ergenlik çağında  
Cinsiyet hormonu seviyesindeki dalgalanmalar, özellikle mensturasyon dönemlerinde, diş eti kızarıklıklarına ve diş eti kanamalarına neden olabiliyor.

Gebelik sırasında, 
kadınlarda “progesteron” ve “östrojen” hormonlarındaki değişiklikler diş eti hastalıkları riskini artırır. Bu hormonal değişiklikler ağızda kızarıklığa ve dişlerde kızarıklığa ve kanamaya neden olabilir. Gebelikte uzun süreli diş eti hastalığı erken doğuma neden olabilir. Hamilelik sırasında gebelik sırasında ortaya çıkan “Hamilelik şişmesi” hamilelik veya hamilelik sırasında kendini geliştirebilir.

Birçok gebe kadınlarda bulantıdan kaynaklanan kusma, ağız ortamındaki asitliği arttırır. Bu asitler dişlerde erozyonlara neden olabilir. Asitin nötr olmasını sağlayarak karbonatlı su elde edilebilir. Böyle bir uygulama imkansızsa, ağzın su ile çalkalanması ve asit ortamının uzaklaştırılması mümkün olabilir.

Hamilelik Kontrolü 
Bu ilaçlar, hamilelikte ortaya çıkan hormonlar nedeniyle anneninkine benzer semptomlara neden olurlar. Doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımı gingival enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle ameliyattan önce diş hekiminin bu durumu göz önünde bulundurması gerekiyor. 

Menopoz, kadın yaşamında çok önemli bir süreçtir. Bu dönemde kadınlarda hormonal ve psikolojik değişiklikler meydana gelebilir. Doğal olarak, ağız dokuları ve dişler de bu değiştirilebilen etkide yer almaktadır. Menopoz sırasında, femoral hormon “östrojen” seviyesinde önemli bir değişiklik vardır ve “östrojen” seviyesi en düşük seviyededir.

Östrojen de kalsiyum emilimi için temel bir maddedir, kemikte kalsiyum seviyelerinin düşmesine, başka bir deyişle kemik iliği ve osteoporozuna neden olabilir. Kemik erime, vücuttaki tüm kemiklerde bulunur. Kemik dokusunun cildinde oluşan mukus, bazen dişlerin destekleyici dokuları kaybetmesine ve sonuçta diş kaybına neden olabilir. Menopoz sırasında yüksek kalsiyum ihtiyacı (1200 mg / gün) vardır. Günlük diyette kalsiyum almak doğru değildir. Bu nedenle, doktor kalsiyum preparatları ile kalsiyum alımını arttırmak için D vitamini önermektedir. Aynı zamanda, menopoza bağlı olarak değişen kalsiyum dengesini yeniden kurmak için hormon tedavisi de kullanılmalıdır.

Menapoz döneminde ağız ortamında oluşabilecek değişiklikler:  
Menapoz sırasında kadınların ağız ortamlarında çok değişik belirtiler gözlemek mümkündür Bu belirtilerin tümü aynı anda bir kişide görülebildiği gibi biri ya da birkaçı birlikte de görülebilmektedir.

Ağız kuruluğu “xerostomia”
– Ağızda hassasiyet
– Ağızda ağrı veya yanma hissi
– Diş fırçalama sonrası ağızda yanma, tat alma duyusunda değişiklik.
– Çene kemiğinde erime
 .

Menopoz sırasında geleneksel diş bakımına özellikle dikkat edilmesine gerek yoktur.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın