Çocuklar ve Dişleri

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuklar ve Dişleri

ÇOCUK VE DİŞ

Çocuklar steril doğarlar. Yaşamın ilk günlerinde ve haftalarında bebeğin vücut yüzeyi ve vücut boşlukları bakteriler tarafından kolonize olur. Bunlar esas olarak anneden geliyor. Bu nedenle, bebeğinize mümkün olduğunca “aile ova”, yani ailesel “kalıtsal” kötü dişlerin ana nedeni olan küçük bir dişe vermek için dikkatli olmalısınız.

Bunu nasıl önleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için lütfen Profilaksi – Profesyonel Diş Temizliği bölümünü okuyun. Ayrıca, kapsamlı bir danışma için anlaşarak size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. (Ayrıca gebelik tavsiyesine de bakınız)

Sorunlar ve çözümler:

Çocuklar tatlı yemeyi sever.

Çocuklar anaokulu yaşına kadar tatlı dan vazgeçmezler.  Ancak akranlarla yoğun temas kurulursa (anaokulu), bu artık mümkün değildir. Tatlıların korunması, çocuğa bir sevgi çekimi olarak değer verir. Bu nedenle, tatlıların seçimine ve tüketimin türüne ve sıklığına dikkat etmek daha iyidir. Tabii ki şeker tüketiminden sonra dişlerinizi fırçalamak önemlidir!

Çocuklar emziği bırakmak istemiyorlar.

Çocuklar en kısa sürede emzik / parmak emmekten sarkmalıdır! Aksi halde, çene ve yüzün masif malformasyonları tehdit eder. Emzik / parmak bir ortodontik cihaz gibi davranır, çene deforme eder, dişleri ezer.

Bazen bu malformasyonlar, ya da sadece düzeltmek için karmaşık cerrahi müdahaleler değildir. Lütfen çocuğunuzun uğruna tutarlı olun!

Çocuklar dişçiden korkuyor mu?

Diş muayeneniz için çocukları ofise getirin.

Bu sayede uygulamalarımızın atmosferini erken bir aşamada öğrenir ve sandalyede şakacı bir şekilde oturmasına izin verilir. Uygulama ziyareti bir maceraya dönüşmeli. Birbirimizi tanımak, yavaş yavaş arkadaş olmak. Daha sonra, ilk soruşturma gerçekleştiğinde, zaten ekibimizle güven ilişkisi vardır.

Çocuk tedavi koltuğunda otururken: Annenin odadaki varlıkları çocuğu rahatlatır.

Bazen vücut teması gereklidir (el ele tutuşur). Lütfen diş hekimi ve çocuk arasındaki konuşmaya müdahale etmeye çalışmayın. Çocuklar aynı anda birkaç kişiye konsantre olamazlar.

Süt dişleri oldukça çürük eğilimli

Süt dişleri çene ve yüz kafatası gelişimi için çocuğunuzun sağlığı için çok önemlidir. Çocuğunuzun daha sonra pahalı ve uzun ortodontik ve diş tedavisine ihtiyaç duyup duymayacağı size bağlıdır. Süt dişi hasarı, eğer mümkünse, hemen tedavi edilmelidir: Yaprak döken dişlerin pulpu, yetişkin bir dişinkiyle yaklaşık aynı büyüklükte olmalıdır. Ancak dişin kendisi önemli ölçüde daha küçük olduğu için, süt dişlerinin duvar kalınlığı önemli ölçüde daha düşüktür. Diş çürümesi, sonuçta ortaya çıkan tüm komplikasyonlar ile birlikte, özü daha hızlı ilerleyebilir.

Süt dişlerini doldurmak her zaman kolay değildir, bazen küçük hastanın işbirliği nedeniyle başarısız olur.

Çocuklar dişlerini fırçalamak konusunda isteksizdir

Ağız hijyeni, ilk diş gelmeden çok önce, çok küçük yaşlarda ebeveynler tarafından halledilmelidir. Islak, temiz, parmağınızın etrafına sarılmış, hemşirelik temizliğinden sonra bebeğinizin ağzını sıkıştırır.

Diş püskürmesi sırasında bebekler her türlü nesneyi çiğnemek ister!

Neden bu çocuk diş fırçası olmasın? (Artık diş macunu olmadan!)

Daha sonra, lütfen çocuklarınızın oyun içgüdülerini kullanmaya çalışın: Banyoda dişlerinizi fırçalayarak oynayabilir, hareketlerinizi taklit edebilirsiniz.

Çocuk diş macunu tadı güzeldir, çocuk düzenli olarak dişlerini fırçalamalıdır, bir zeka gibi fırçalamayı düşünmelidir. Elektrikli diş fırçaları genellikle yararlıdır, oyun içgüdüsünü uyarırlar.

Dişlerinizi fırçalayın ve çocuklar her zaman ve düzenli olarak ve her yerde olmalıdır: ağzınızdaki bakteriler tatil yapmaz!

Bir irade olduğunda, bir yolu var!

Lütfen daima temizlik başarısını kontrol edin ve ödüllendirin.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın