Zirkonyum Kaplamalar ve Metal Desteksiz Köprüler

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Zirkonyum Kaplamalar ve Metal Desteksiz Köprüler

METAL DESTEKSİZ ZİKONYUM KAPLAMALAR

Estetik diş hekimliği her gün metal içeren seramiklerle açığa çıkar. Daha sağlam bir estetik diş olarak istediğimiz tüm özelliklere sahip olan bu sistemde zirkonyum metal yerine beyaz bir substrat olarak kullanılır. Zirkonyum esaslı seramiklerin ön dişler de kullanılması daha doğaldır ve arka dişler de ki sıklıkları nedeniyle daha fazla kullanılır. Bu sistem, doktor ve hasta için hayatı kolaylaştırır ve yaşam kalitesini artırır.

Zirkonyum kaplama nedir?  

Klasik diş restorasyonunda seramik uygulamaları için seramik dişin altındaki metal bir çerçeve kullanılmıştır. Bu metal alt yapının diş etleri, diş dokusu, genel vücut sağlığı ve en önemlisi estetik yönünden mahsurları göründüğünden, genel anlamda metale alternatif arayışlara gidildi . Daha önce tıbbın diğer alanlarında başarıyla kullanılan zirkonyum’un diş hekimliğin de porselen kaplama metalinin yerine uygulanması ile yeni bir devir açılmış oldu.

Çünkü bu yeni zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar mekanik direnci, biyolojik uyumluluğu ve kırılma direnci ile diğer dental materyaller arasından sıyrılmaktadır. Diş eti problemleri ve alerjiye sebep olmaz, ışık geçirme özelliği ile doğal dişlere yakın estetik ve fonksiyonu elde etmenizi sağlar.

Seramik kaplamalar ve zirkonyum üzerindeki köprüler, Seramik ve Zirkonyum sözcüklerinin birleşiminden elde edilen kısa ismi olarak adlandırılır. En yüksek fiziksel değerlere sahip olan 900 MP a dayanıklı sistem, aynı zamanda diş hekimliği alanında doku adaptasyonunu ve birçok farklı formu kapsayan yeni bir çağ başlatmıştır. Son yıllarda bile, 2500 MPa dirençli zirkonyum kaplamalar vardır. Arka dişlerde daha sık kullanılırlar.

Malzemenin başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır. 2002’nin başından bu yana, 1998’de başlayan araştırmalar sonucunda tüm dünyada klinik denemeler başlatıldı.

Nerede kullanabilirim?

– Tek dişli kaplamalar
– Arka dişlerden yapılmış köprüler
İmplant üst estetik valf – köprü işleri

Gelişmiş bilgisayar destekli teknoloji ile dişler geri yüklenebilir mi? 
Birçok teknik kişinin gülümsemesinin prova edilmesini sağlarken, bilgisayar destekli uygulamalar herhangi bir dişin ve gülümsemenin hatasız bir şekilde düşmesini sağlar.

CAD-CAM (bilgisayar destekli tasarım), bir bilgisayar yardımıyla dişlere yeni tasarımlar kazandırır. Göz ve gülümseme ile aynı fikirde olmayan bireyler, ileri teknoloji seramik sistemleriyle istedikleri doğal diş ve güllere sahip olabilirler.

Diş restorasyonu bilgisayar ortamında bir diş hekimi ve teknisyen tarafından yapılır ve dişler bilgisayar araçlarının özel olarak hazırladığı seramik bloklardan yapılır. Bu sistemde kullanılan porselenin içi kristaller veya zirkonyumlar içerir, bu yüzden mükemmel estetik kalite ve doğallık.

zirkonyum-hakkinda-bilgiler1

Zirkonyum, vücudun çeşitli bölgelerindeki kalça eklem protezleri için çeşitli amaçlarla kullanıldı ve henüz herhangi bir etki veya yaralanma veya alerjinin bulunmadığı tespit edildi.

Zirkonyum hafif, hafif, ısıya dayanıklı, hafif, ısıya dayanıklı, elektriksiz bir elementtir. Ayrıca ağızda, diş eti problemlerinde ve ağız kokusunda da tada neden olmayan katı bir maddedir.

Güçlü ve estetik restorasyonlar artık yeni yüksek teknolojili zirkonyum oksit ile başarılı bir şekilde yapılabilir.

Hastanın ve doktorun avantajları nelerdir? 
Uygulama zamanı kısaltmıştır. İsterseniz, bir günde yeni bir gülümseme alabilirsiniz. Merdivenin estetik kalitesi çok yüksek, ışık iletkenliği ve duruşu doğal dişler gibidir. Kullanılan seramik bloklar, prefabrik laboratuvar koşullarından yapılan seramik bloklar olduğundan, hatanın değişmemesi nedeniyle malzemenin fiziksel özellikleri en aza indirgenir.

Sıcak ve soğuk duyarlılık gelişir mi? 
Hayır, sıcak-soğuk duyarlılık gelişmez. Çünkü Zirkonyum Oksit ısıya duyarlı bir özelliğe sahiptir.

Alerji yapar mı? 
Hayır, Zirkonyum Oksit dokuya uygun bir maddedir, alerjiyi vermek mümkün değildir.

Diş  etlerinde  germe olur mu? Hayır, çalışmaların diş etlerine mükemmel uyum gösterdiği bulunmuştur. Tabii ki, doğal olarak oluşan diş etlerini durduramaz. Sakız preparatları sakız enfeksiyonları nedeniyle gelişmeyecektir, çünkü kapaklar dişler ve diş etleri için son derece uygundur. 

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın