Ağız Kokusu ve Nedenleri

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız Kokusu ve Nedenleri

KÖTÜ NEFES AĞIZ KOKUSU

Ağız kokusu olarak da bilinen (halitoz), genellikle bir kişi nefes aldığında teşhis edilen hoş olmayan bir kokudur. Bir çok sebep vardır. Amerikan Diş hekimliği Birliği, ağız kokusunun en yaygın nedenlerinden bahsetmektedir.

Bazı gıdalar: Ağzınız da kalan yiyecekler , bakteri üremesine bağlı olarak kötü kokuya neden olabilir. Sarımsak, soğan ve bazı baharatlar gibi baharatlı yiyecekler bu kokuların kokusunu alacaktır. Bu gıdalar vücuda nüfuz edebilir ve emebilir ve hatta cildin gözenekleri aracılığıyla koku ve gaz üretebilir.

  • Ağız ve diş eti hastalığı : dişlerinizi  fırçalama,  gıda parçacıkları ağzınızda kalır. Bu bakteriyel yiyeceklerin ağızda ayrışması ağızda kokuya neden olur. Ek olarak, bakteri büyümesi diş eti hastalığı riskini artırır. Koruyucu veya protez gibi diş ekipmanı kullanıyorsanız , bunları düzenli olarak temizleyin. Diş fırçanızı her 3 ayda bir değiştirmeyi ve dişçinize kontrol için gitmeyi unutmayın.
  • Ağız kuruluğu: Tükürüğünüz, ağızdaki yiyecek parçacıklarını temizler. Yeterli tükürük üretmezse, ağzınızda kötü kokuya neden olabilecek yiyecek partikülleri ağızda kalır. Bazı ilaçların yan etkileri kuru ağız ve diş çürümesine neden olabilir . ” Ağız kuruluğu” ifadesi , ağız kokusundan dolaylı şişmesine neden olabilir.
  • Bazı tıbbi durumlar: solunum yolu enfeksiyonları ve sinüslerin, akciğerlerin veya boğazın iltihaplanması, özellikle ağız ve burunda mukoza zarının tahliyesi olduğunda ağzın kötü bir nefes almasına neden olabilir. Kötü nefes alabilecek diğer tıbbi durumlar arasında diyabet, bazı karaciğer hastalıkları ve böbrek hastalığı yer alır.

KÖTÜ NEFES İLE NASIL SAVAŞILIR ;

Belki de en önemli evde bakım tedavisi dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak ve dilinizi düzenli olarak temizlemektir. Dişlerinizi günde iki kez yıkayın, dilinizi temizleyin. Diş ipini fırçalayıp kullandıktan sonra dilin temizlenmesi bakteri ve partikülleri ortadan kaldırır. Kötü nefes, dil temizleyicileri ile mücadelede etkili olduğu kanıtlanmış özel diş fırçaları vardır.

Diş hekiminiz kötü kokuları önlemek için özel diş macunu ve gargara önerebilir veya tavsiye edebilir . Ağız gargaralarının ve durulamaların sadece geçici bir çözüm olduğu konusunda uyarır çünkü nefesin altında yatan sebep kötü değildir. Ağız sağlığını temizlemek ve kontrol etmek için düzenli olarak diş hekiminize danışın.

Profesyonel bir tedaviyi ne zaman düşünmeliyiz?

Diş hekiminiz diş problemlerini ağız kokusunun muhtemel bir nedeni olarak görmüyorsa ve bunun ölümcül bir hastalık etkisi olmadığı kanıtlanırsa, doktora diğer muayenelerle ulaşması için doktora gitmelisiniz.

Kötü nefes utanç verici bir konu olsa da, diş hekiminizle konuşmalısınız. Yukarıdaki tavsiyelere uyarak, kötü nefese daha fazla güvenebilirsiniz.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın