Hindistan Cevizi Yağı ile Diş Sağlığı

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Hindistan Cevizi Yağı ile Diş Sağlığı

Hindistan Cevizi Yağı ile Diş Sağlığı

Hindistan cevizi yağı ile dişleri parlatma, ağız gargara gibi ağızda hindistan cevizi yağını çevirmeyi içerir . Bu yöntem binlerce yıldır yerel bir etnik olarak kullanılmıştır. Ağzınıza bir kaşık yağ koyun ve 15-20 dakika boyunca döndürün. Bunun başlıca avantajı ağızdaki zararlı bakterilerin miktarını azaltmaktır.

Ağzınızda ki bakteriler dişleriniz de biyofilm oluşturur, bu da plak denen ince bir tabakadır. Dişler üzerinde küçük bir plak olması tamamen normaldir, ancak dışarı da bırakılırsa, kötü nefesdiş eti iltihabı ve kavite oluşumu gibi çeşitli sorunlara neden olabilir.

Yağ çekmenin yöntemi basittir, yağ ağzınızın etrafına çekildiğinde, bakterileri yok eder ve sıvı yağda çözünür. Çekme yağı herhangi bir yağ ile çalışmalıdır, ancak hindistan cevizi yağı iyi tadı nedeniyle popüler bir seçimdir. Ayrıca antimikrobiyal özelliklere sahip olan büyük miktarlarda Laurik asit içeren optimal bir yağ asidine sahiptir.

Ağzınız da ki ana bakterilerden biridir plak ve diş çürümesinin gelişiminde önemli bir faktördür. 60 erişkinde yapılan bir çalışmada, hindistan cevizi yağının günde 10 dakika süreyle diş üzerine çıkarılmasının,  damıtılmış suya kıyasla iki hafta boyunca tükürükteki mutans sayısını önemli ölçüde azalttığını  gösterdi.

Çocuklarda başka bir çalışma, hindistan cevizi yağının mutans’ı standart bir klorheksidin gargara olarak azaltma da etkili olduğunu göstermiştir.

Bu sonuçlar umut verici olsa da, hindistan cevizi yağının diğer yağ türleriyle etkinliğini karşılaştırmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Diş eti iltihabı, bağışıklık sisteminizi plaktaki bakterilere saldırmaya başladığın da ortaya çıkar. 20 erkek çocukta plak gingiviti, susam yağı gargarası ve standart klorheksidin gargara ile bir çalışma yapılmıştır. Her iki ağız gargara diş eti iltihabına karşı etkiliydi.

Hindistan cevizi yağının benzer faydaları vardır. 60 aylık bir çalışma da, hindistan cevizi yağının günlük ağız gargaralarının diş eti iltihabı belirtilerini önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

Gargara, ağız kokusunu azaltabilir .

Hindistan-Cevizi-Yagi

Kötü nefes alma, çoğu durumda, bakterilerin ağız da ürettiği kimyasalların ve gazların kokusundan kaynaklanır. Kötü nefes enfeksiyon, diş eti iltihabı ve ağız ve diş sağlığından etkilenir. Bu, bu bakterilerin bazılarını eleyip ağız sağlığınızı iyileştirirseniz, kötü nefes alma riskini azaltacağınız anlamına gelir.

20 ergende yapılan bir çalışmada susam yağı ile yağ gargaralarının tüm kötü nefes semptomlarını etkili bir şekilde azalttığı ve klorheksidin gargara miktarında etkili olduğu görülmüştür.

Daha fazla çalışma, Hindistan cevizi yağına sahip gargaraların, ağız kokusuna (nefes darlığı) vb. benzeri hastalıklara da yararları olup olmadığına bakmalıdır. Ancak plak ve diş eti iltihabını azaltabildiği göz önüne alındığında, ağız hijyeni için iyi görünüyor.

Yağ buharı hakkında birçok yanlış anlamalar var. Bununla birlikte, şu anda hiçbir çalışma bu faydaları doğrulamamaktadır. Bazı insanlar da gargaraların toksinleri kandan alan bir tür detoksifikasyon olduğuna inanırlar. Sonuçta, ağızdan bulaşıcı olmayan hastalıkları tedavi etmeye yardımcı olduğuna dair hiç bir bilimsel kanıt yoktur.

Gargara yapmak çok basit:

1) ağzına bir çorba kaşığı Hindistan cevizli yağı dökün

2. Yağı ağzınız da yaklaşık 15 ila 20 dakika çevirin.

3) Yağı atın, ardından dişlerinizi durulayın.

Hindistan cevizi yağı gargara, kötü nefes ve diş eti iltihabı riskini azaltabilecek basit bir yöntemdir.

Yazar hakkında

Flor Ağız ve Diş Sağlığı administrator

    Bir cevap yazın