dis-curugu-belirtilerii

Çürüklerin tipik belirtileri, etkisi altındaki ağrılı nöbetlerin nadir görülen bir durumudur –

  • termal uyaranlar (soğuk su veya soğuk hava),
  • kimyasal tahriş edici maddeler (örneğin ekşi, tuzlu veya tatlı yiyecekler).
dis-curugu-belirtileri
dis-curugu-belirtileri

Ayrıca, çürük, spontan ağrının olmaması, yani Çürüklerde ağrı sadece tahriş edici etkisiyle ortaya çıkar. Tahriş edici giderilir alınmaz acı derhal kaybolmalıdır. Spontan ağrının varlığı (tahriş edici maddelerin etkisiyle ilişkili değildir), çürük sürecinin bir sonraki aşamaya geçtiğini göstermektedir – Pulpitis.

Derin çürüklerde (artı artı), çürük boşluğun inceltilmiş tabanına mekanik basınç uygulandığında da ağrı olabilir. Bu, örneğin öğünler sırasında oluşabilir – katı yiyecekleri ısırma veya çiğneme sürecinde. Bu durumda, gıda diş boşluğuna girer ve tabana bastırır ve bu da diş hamurunun sıkışmasına (diş içindeki nörovasküler demet) neden olur. Bu durumda, yiyecek artıklarının boşluktan çıkarılması genellikle ağrıyı hafifletir.

Çürüğün belirtileri: Çürüğün minberden nasıl ayırt edileceği

  • Çürük ağrı sadece uyaranların varlığında ortaya çıktığında (termal, kimyasal). Tahriş edici giderildiğinde ağrı hemen kaybolur.
  • Akut pulpitiste ağrı genellikle akut, spontandır ve herhangi bir uyaranla ilişkili değildir.
  • Ancak kronik minberde, acı hala termal uyaranlarla tetiklenebilir – soğuk veya sıcak su. Ancak, çürük ve kronik minber arasındaki fark, çürüklerde, uyarının kaybolduktan hemen sonra ağrının kaybolduğu ve kronik minberde ise, acının hemen kaybolmadığı, ancak sadece 10-15 dakika veya daha sonra meydana geldiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir