Aylık arşiv Nisan 2019

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız kokusuna karşı 4 ipucu

Konu Başlıkları

 1. Halitoz Kötü nefes
 2. Kötü nefes: En yaygın nedenler
 3. Kötü nefesle mücadele için 4 ipucu
 4. Profesyonel tavsiyeler

Pek çok insan ağız kokusundan etkilenir ancak bunun farkında değildir. Bununla birlikte, bu sorun genellikle yaygındır ve istenmeyen durumlara ve utançlara yol açabilir. Ağız kokusuna neyin sebep olduğunu ve 4 ipucu ile nasıl kurtulacağınızı öğrenin.

Kötü nefes ağız kokusu


Kural olarak, etkilenenler sorunu kendileri değil, diğer insanları da fark eder. Çoğu insan için ağız kokusu (tıbbi terim: ağız kokusu) çok tatsız ve tabu bir konu olarak kabul edilir. Ancak ciddi sorunlara ve sonuçlara yol açabileceğinden insanları problemle dost yapmak önemlidir.

Ağız kokusu: En yaygın nedenler


Yetersiz ağız hijyeni nedeniyle kötü nefes
En yaygın nedenlerden biri de ağız hijyeni eksikliğidir. Bu nedenle, emin olun, bir düzenli olarak diş fırçalamayı ve ayrıca diş ipi ve bir gargara kullanılmasıdır. Düzenli diş bakımı sırasında ulaşılamayan diş yüzeyleri vardır. Orada bakteri birikintileri zamanla birikebilir. Bu nedenle, günlük diş bakımına ek olarak, her 6 ayda bir profesyonel diş temizliği yapmanız önemlidir .

Diş hastalıklarının bir göstergesi olarak ağız kokusu
Ağız kokusu ayrıca diş çürüğü , periodontal hastalık veya diş eti iltihabı gibi diş hastalıklarının bir işareti olabilir . Bu nedenle, diş hastalıklarının erken tespit edilip tedavi edilebilmesi için diş hekiminizle düzenli kontroller yaptırmalısınız.

Ağız kokusunun diğer nedenleri:

Stres ayrıca ağız kokusu için bir risk faktörü olarak kabul edilir: zihinsel stres sadece bağışıklık sistemimizi zayıflatmakla kalmaz, aynı zamanda diş sağlığını ve bunun sonucu olarak tükürük akışımızı da etkiler.
Demir takviyeleri, uyku hapları, kalp hastalığı için ilaçlar ve yan etki olarak ağız kokusunu tetikleyebilecek alerjiler gibi bazı ilaçlar vardır.
Diğer bir faktör de uyuduktan hemen sonra gelen kötü nefes. Bu zararsız ve sıradan olarak kabul edilir. Çünkü bir gecede ağızda normalden daha az tükürük vardır, böylece basil kuru oral mukoza zarlarında bir koku üretir.
Yaşlı insanlar genellikle ağız kokusundan muzdariptir. Bu her zaman hastalık nedeniyle olmak zorunda değildir, ancak genellikle normal yaşlanma sürecimizin bir parçasıdır.

Ağız Kokusu ile Mücadele için 4 Tavsiye


Ek olarak genel diş bakımı vardır ilave tedbirler ağız hijyenine yardımcı ve özellikle kötü nefes yardımcı olacaktır:

İpucu 1: Dil kazıyıcı, dil fırçası aracılığıyla ilk yardım
Dilinize yerleşmiş olan çökeltileri nazikçe temizlemeye ve koku çıkarmaya yardımcı olurlar. Uygulama çok basittir: dilinizin arkasını kazıyıcı ile fırçalarsınız. Ek olarak, kullanımı güvenli olan özel dil fırçaları ve dil macunları vardır.

Ek ipucu: Dil temizleme ürünlerini düzenli olarak temizleyin, aksi takdirde yüzeyde bakteri birikebilir.

 1. İpucu: Ağız kokusuna karşı sürekli tükürük salgılaması
  Tükürük, kötü nefesle mücadelede merkezi bir rol oynar. Ağız boşluğunu nötralize etmeye hizmet eder, antibakteriyel bir etkiye sahiptir ve mukoza zarının kurumamasını sağlar. Turunçgiller, sebzeler ve lif bakımından zengin besinler tükürük üretiminin artmasına neden olur. Şekersiz sakız çiğneme ve düzenli su ve çay tüketimi idealdir.
 2. İpucu: Bazı yiyecekleri kullanmaktan kaçının
  Kısa bir süre için ağız kokusuna neden olan birçok yiyecek vardır :
Ağız kokusundan kurtulmak

Sarımsak
Soğan
Kahve
Peynir ve süt ürünleri
Et, balık ve yumurtalar
Yabani sarımsak
Alkollü içecekler (örneğin bira ve vokta, viski vs..)
Genel sağlık riskine ek olarak, tütün tüketimi de ağız kokusuna neden olur ve diğer insanlara karşı çok itici olabilir.
Öte yandan, aromatik otlar ve baharatlar (örneğin kekik, nane ve maydanoz), zencefil çiğnemesi ve asitli yiyeceklerin tüketimi (örneğin elma ve limon) taze bir nefes sağlar.

 1. İpucu: Ağız kokusu için bitkisel ilaç
  Bu arada, birçok ilaç etken madde klorofille (bitkinin yaprak yeşili) kötü nefes almak için satılmaktadır. Protein bölünen enzimlerin aktivitesini azaltabilen ve böylece kötü nefesi ortadan kaldıran doğal bir aktif bileşendir.

Ağız kokusu konusunda profesyonel danışmanlık


Ağız kokusu çekiyorsanız ve yaşamınız bu problemden ağır bir şekilde etkilenirse, profesyonel tavsiye almak ve bir doktora görünmek mantıklıdır . Bu özellikle, sorun şaşırtıcı bir şekilde ortaya çıkarsa veya baş ve bacak ağrısı veya öksürük ve soluma zorluğu gibi başka yan etkiler ortaya çıkarsa geçerlidir. Doktorunuz nefes gazınızın gaz analizini yaparak ve ölçüm aletlerini kullanarak ağız kokusu olup olmadığını belirleyebilir.

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Vidalı Diş Tedavisi ve Fiyatları 2019

İmplant vidalı diş tam 3 boyutlu planlaması

Bir vidalı diş en yüksek hassasiyetle kullanılmalıdır, böylece etrafındaki çene kemiği ile sıkıca büyüyebilir. Yapay diş kökü sonradan kullanılan, protezleri ( üst yapı, bir taç , köprü veya takma diş olabilir ) güvenilir istikrarlı ve güvenli vidalama sistemidir. Geleneksel tanılama ile bu hedefe ulaşmak çoğu zaman kolaydır.

Modern implant vidalı diş uzun vadeli vidalı diş başarısının ön koşulu bu nedenle dijital tomogramları da içeren kapsamlı bir inceleme prosedürüdür, dentistry (genellikle dijital) hacim tomografisi ( DVT ) . Bu üç boyutlu planlama yardımı, bulguların bireysel olarak değerlendirilmesine olanak tanır, çünkü sinir izleri sırasındaki en küçük ayrıntıları veya yüksek çözünürlüklü görüntülerle görünür kemik yoğunluğunu bile gösterir. Ek olarak, radyasyona maruz kalma, geleneksel bir bilgisayarlı tomografinin ( CT ) sadece dörtte biri kadardır .

vidalı diş

Şeffaf tedavi adımları

Buna dayanarak, her bir terapi aşaması tam olarak tanımlanabilir: Hangi yöntem, çene kemiğinin kalitesini ve hacmini gerektirir, hangi protezlere ihtiyaç duyulur, kaç tane implant vidalı diş bağlanır ve ne kadar gerginliğe dayanması gerekir?

Kemik oluşumu ne zaman gereklidir?

Prensip olarak, bütün dişleri iyileştirilmeli ve prosedürün başarısını tehlikeye atmamak için vidalı diş öncesi diş yatağı ve diş eti hastalıkları tedavi edilmelidir. Bir vidalı diş çeneye güvenli bir şekilde sabitlenmesi için genellikle bir kemik büyütme gerekir. Bu, çenenin daimi dişsizlik nedeniyle daraldığı veya kemik hacminin önemli ölçüde azaldığı durumdur . total protez kullanımı uzun yıllar örneğin önemli ölçüde kemik kaybına katkıda bulunabilir.

Ağrısız diş vidalı diş (anestezi uygulanarakta mümkündür)

Asıl vidalı diş genellikle lokal anestezi altında yapılır. Bununla birlikte, daha karmaşık ve uzun süreli müdahalelerle ya da hastanın isteği üzerine gerçekleştirilir, sözde bir analjötasyon ( alacakaranlık uykusu ) ya da genel bir anestezi doğru seçim olabilir.

vidalı diş

Normal vidalı diş tedavi süresi bir saatten azdır

Ameliyat sırasında, uygulayıcı çene kemiği üzerindeki mukozayı açar ve kemiği implant vidalı dişi hazırlamak için özel matkaplar kullanır. Bir vidalı dişin sabitlenmesi, ilk kesimden yaranın dikilmesine kadar nadiren bir saatten fazla sürer . Endikasyona bağlı olarak, doktor cerrahi çabayı azaltan minimal invaziv prosedürler kullanabilir. Tek tek bilgisayar destekli özel 3-B kılavuz şablonları , implant vidalı diş yerleştirilirken maksimum hassasiyet sağlar.

Vidalı diş sonrası ağrı olmaz

Kapsamlı bir hazırlık ile dental implant vidalı dişlar genellikle komplikasyonsuz yapılabilir. İşlem sonrası ağrı sadece nadir durumlarda görülür. Temel olarak, implant vidalı diş deneyimi ve operasyonel becerileri ne kadar fazlaysa, ağrıya bağlı başarısızlık riski de o kadar düşük olur .

Erken implant vidalı diş riski

Bir vidalı diş iyileşme fazına yoğun bir şekilde yüklenirse, tedavinin başarısı tehlikeye girer. Sağlam bir bağlantı implant vidalı dişi çevreleyen kemik ile ancak bu süre zarfında ” rahatsız edilmezse” girebilir . Bu nedenle, geçici protezler genellikle dental implant vidalı dişin iyileşebilmesi için tasarlanmıştır. Sadece dişsiz bir alt çeneyle ve birkaç istisnai durumda, derhal tam izin verilen bakım yöntemleri önerilir .

Dental vidalı diş prosedürleri

Standart vidalı diş

Geleneksel yöntemde, dişin çıkarılması ve implant vidalı dişin yerleştirilmesi arasındaki mesafe en az altı haftadır, ancak genellikle kemiğe kaynama süresi yaklaşık üç aydır . Bu yöntem inflamasyon içermeyen, iyileşmiş bir kemiğe implant vidalı diş avantajını sunar. Ek olarak, kemiğin kalitesi daha sonra nihayet değerlendirilebilir. Ayrıca, bir kemik yapısının gerekli olup olmadığına dair karar verilir ve eğer öyleyse, bunun nasıl olması gerektiğini doktor daha sonra belli bir bilgiye dayanarak karar verebilir.

Bu , iltihaplanma ve implant vidalı diş kaybı riskini en aza indirir. Doktor aynı zamanda eksik çene maddesini oluşturma fırsatını da yakalar. Daha karmaşık kemik büyütme önlemleri gerekliyse, implant vidalı dişten önce dokuz ila on iki ay gerekebileceği beklenebilir.

Gecikmeli vidalı diş

İmplant Vidalı diş sistemleri
İmplant vidalı diş sistemleri

Diş çıkarma ve vidalı diş arasında genellikle iki ila altı hafta sürer . Yumuşak doku böylece iyileşebilir, enfeksiyon riski düşüktür. Ayrıca, kemik dokusu implant vidalı dişin sabit tutulmasının risk altında olacağı ölçüde gerilemez.

Hızlı yapılan implant vidalı dişler

Sadece istisnai durumlarda, bir vidalı diş, diş çekimi sonrası hemen kullanılabilir. Ön koşul, komplikasyonlara yol açabilecek en küçük inflamasyonun bile teşhis edilmemesidir. Çoğu durumda, altı ila sekiz hafta, genellikle diğer hazırlık önlemleri için gerekli olan, ekstraksiyon ve implantasyon arasında geçmektedir .

” Gecikmeli acil implantasyon ” un alternatif olduğu kanıtlandı.

Gerçek prosedürden önce , çeneyi ölçerek hemen implantasyon, implantın milimetrik konumunu belirlemek ve kemiğe yerleştirmek için yapılmalıdır . Lokal anestezide çene açılır ve alt kısımdaki konik implant vidalanır. Diş kanalının sağlam ve stabil kalması önemlidir.

Ancak sert yiyecekler tüketilmemesi önerilmektedir: Sadece bir kaç haftalık iyileşme aşaması güvenli stabiliteyi garanti eder. Anında implantasyon, dişin kaybolmasından veya çıkarılmasından hemen sonra veya bir kaç gün sonra gerçekleşir.