kompozit-dis-kaplama

Lamine Diş Nedir?

Lamineler dişlerin sadece ön yüzlerine yapıştırılan 0.3-0.5 mm inceliğinde porselen yaprakçıklardır. İçeriği preslenmiş porselen olan laminelerin ışık geçirgenliği ve estetik görünümleri mükemmeldir. Yapılışı sırasında dişten çok az aşındırma yapıldığı için geleneksel kaplamalara göre çok daha sağlıklıdırlar. Lamine latincede yaprak demektir. Yaprak diş olarak da adlandırılır. Sağlam dişte çok az inceltme yapıldığı için diğer kaplama çeşitlerine göre daha çok tercih ve tavsiye edilmektedir. Kliniğimiz de estetik diş hekimlerimiz tarafından %100 başarı oranıyla lamine diş uygulaması yaptırabilirsiniz. Lamine, porselenden yapıldığı için aşınmaya karşı oldukça dayanıklı bir yapısı vardır. Porselen aynı zamanda çay kahve gibi maddelerden etkilenerek kolayca renk değiştirmez, kolay temizlenir. Diş taşı oluşumu lamine diş ile minimum denecek kadar azdır.

lamine diş nedir

Plastik reçine yapıştırma gibi lamina kaplamalar lekeli ve hasar görmüş dişleri kaplar. Genellikle porselenden yapılmış, lamine kaplamalar, dişin pürüzsüz, tam bir yüzey ve doğal bir parlaklık kazanması için diş yüzeyine yapıştırılır. Laminat kaplamalar için kullanılan malzeme son derece incedir ve plastik reçinede sorun yaratabilecek büyüklükleri önler. Plastik yapıştırma reçinesinden önemli ölçüde daha güçlü olan lamina kaplamalar yaklaşık 10 ile 15 yıl dayanır. Dişlerinin arasındaki geniş boşluğu kapatmak isteyenler Lamine kaplama en iyi çözüm olmadığını göreceklerdir. Böyle bir durumda, geleneksel kaplamaların kullanımı büyük olasılıkla daha ihtiyatlı olacaktır. Kaplamalar, kalıplama işleminde nihayetinde görsel olarak en etkileyici görünümü veren ek esneklik sağlar. Bununla birlikte, kaplamaları tutturmadan önce dişin daha büyük bir kısmını tıraş etmemiz gerektiği için kaplamaların olumsuz bir tarafı vardır. Bu çıkarma, kaplamaların ve dişlerin birbirine yapışmasını sağlar. Kaplamanın ileride bir noktada çıkarılması gerektiğinde, işlem dişi korunmasız bir duruma tekrar maruz bırakacaktır.

Kaplamalar ve Laminatlar Arasındaki Fark

Dental laminatlar, diş kaplamalarından çeşitli şekillerde farklıdır. Her ikisi de ince ve gözenekli porselenden oluşsa da, çarpık dişleri düzleştirme amacına hizmet etse de, önemli not farklılıklarına sahiptir. İşte bu ağız sağlığı çözümlerinin her birinin diğerinden nasıl farklılaştığını gösteren bir analiz. Eğer düşünüyorsanız lamine kaplama veya diğer kaplamaları diş kaplamaları ile ilgili yazımızı okuyun.

Lamine Diş Kimlere Uygulanır?

  • Ön dişlerinde çürük veya travma sonucu kırıkları olan,
  • Ön dişlerinde fırçalama veya beslenme alışkanlıkarına bağlı olarak aşınma görülen,
  • Dişlerinde kalıcı renk değişikliği isteyen,
  • Ön dişlerinin boyutundan memnun olmayan,
  • Dişlerinin arasında diastema dediğimiz boşlukları bulunan,
  • Ön bölgede hafif çapraşıklığı olan ve ortodontik tedavi yaptırmak istemeyen bireylerde lamina uygulamaları yapılabilir.

lamine-dis-kaplama-nedir

Lamine Diş Fiyatları

Lamine diş fiyatlarımız, hastaların ağız ve diş durumuna göre değişiklik göstermektedir. Uzman hekimimizden fiyat bilgisi almak için hemen arayın veya randevunuzu alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir