dis-ameliyat
dis-ameliyat

DİŞ AMELİYATI

Cerrahi genellikle aşırı durumlarda veya ameliyatsız cerrahi şekillerin sorunu hafifletemediği durumlarda yapılır.

Bir çok kişi ameliyat olma fikrinden hoşlanmaz ancak uzun vadede temettü ödeyecek en uygun seçenek olduğu zamanlar vardır. Şiddetli ağrı ve rahatsızlık yaşıyorsanız o zaman tek cevap olabilir.

Diş hekimliğinin bu kolu sıklıkla ‘oral cerrahi’ olarak bilinir. Dişler, diş etleri ve çenelerle ilgili koşulları tedavi etmek için geniş prosedürler yelpazesi içerir.

DİŞ CERRAHİSİ ÇEŞİTLERİ

disameliyati
disameliyati

Bunlar arasında şunlar bulunur:

  • Çene yüz cerrahisi
  • Kanal kanalı ameliyatı
  • Diş çekimi
  • Diş implantları
  • TME bozukluğu
  • Yüz / çene yaralanması

ÇENE YÜZ CERRAHİSİ

Çene-yüz cerrahisi, çene, diş, diş eti ve boyun cerrahisine atıfta bulunur. Bu, bu alanlardaki hem yumuşak hem de sert dokuları içerir ve bazı çok karmaşık işlemler gerektirir.

Maksillofasiyal cerrahiye örnek olarak kemik grefti, kompleks diş çıkarmaları, overbite, yüz tümörleri ve yarık damak gibi doğum kusurları sayılabilir.

KANAL KANALI AMELİYATI

Bu, hamuru ve kök kanala kendisinin de ağrı ve iltihaba neden olan bakteriler tarafından enfekte olmuş bir dişi tedavi etmek için yapılır. Enfeksiyon yeri kaldırılır ve dolmadan önce kök kanalı temizlenir.

Kök kanal tedavisi bölümünden daha fazla bilgi edinin.

DİŞ ÇEKİMİ

dis-ameliyati
dis-ameliyati

Ekstraksiyon eskisinden daha az sıklıkla yapılır, ancak hala bir dişin çıkartılması gereken durumlar vardır. Bunun bir örneği bilgelik dişlerinin çıkarılmasıdır. Artı bir dişin, siniri tahrip ettiği ölçüde ciddi şekilde enfekte olmuş olması durumunda çıkarılması gerekebilir.

DİŞ İMPLANTLARI

Bu çene içine çenenin doğal kemiğine kaynaşan küçük bir metal implant yerleştirilmesini içeren iki aşamalı bir işlemdir. Bir kere yapıldıktan sonra, implanta bir ‘abutment’ adı verilen bir cihaz takılır ve bu cihaz, yapay bir diş ile bağlantı oluşturur.

TME BOZUKLUĞU

Bu, temporomandibuler bozukluk anlamına gelir ve çene hareket ve esnekliğini etkiler. Bazı durumlarda normal işleyişini sağlamak için çeneyi yeniden konumlandırmak için ameliyat gerekir.

YÜZ / ÇENE YARALANMASI

Kazada meydana gelen facial yaralanmalar rekonstrüktif cerrahi gerektirebilir. Bu, çene yeniden yapılandırmak için hasar gören bölgeye kemik grefti yapılmasını gerektirebilir.

DİĞER DİŞÇİLİK TÜRLERİ

Diğer ilgili alanlar ciddi yüz hatlarının tedavisi ve kopmuş sinirlerin ve kan damarlarının yeniden bağlanmasını kapsar.

Ameliyat, ortopedik durumlarda dişlerin çıkartılması gerektiği durumlarda yapılmaktadır. Bunun bir örneği, aşağıda tartışılan bir overbite’dir.

Başka bir alan overbite düzeltmek için: burada üst dişler alt dişler üzerinde çakmak ağrısı ve diş aşınma riski ve yol açar ortasında buluşma yerine çıkıntı olduğu yerdir.

Yüz, boyun, ağız ve başın çeşitli tümörleri ve kanseri ameliyatla tedavi edilir. Bu, iyi huylu veya habis büyümelerin giderilmesini ve ardından bir dizi kemoterapi gerektirir.