Diş Çekim

Diş çekimi

Doğal dişler, ağız ve çene kemiği yapısını korumak için idealdir, bu yüzden diş hekiminin ilk önceliği doğal dişlerinizin geri kazanılmasına, korunmasına ve onarılmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, bazen diş çekimi kaçınılmazdır.

Flor Dental uygulamanızda ki diş hekimi, ekstraksiyon prosedürünüzden önce, sırasında ve sonrasında rahat etmenizi sağlayacaktır. Bu, diş çekiminin her adımın da ve ayrıca lokal anesteziklerin kullanımında size yol göstermeyi içerir.

Diş çekimi hakkında huzursuzluk duyuyor musun? Diş hekiminize nasıl hissettiğiniz hakkında konuştuklarından emin olun. Ek olarak, burada dental anksiyetenin üstesinden gelmek için yararlı ipuçları bulabilirsiniz .

dis-cekim

Bir kaç Basit Yönergeler

Bazen diş çürümesi, hastalık veya travma nedeniyle çekilmek zorunda kalınır. Bir dişin çıkarılması veya “çekilmesi” diş çekimi olarak adlandırılır.

Ekstraksiyonunuz olduğunda, daha sonra ağzınızda değişikliklerin gerçekleşmesi doğaldır. Diş hekiminiz, ekstraksiyondan sonra takip etmeniz için size talimat verebilir ve herhangi bir sorunuz veya sorununuz olduğunda diş hekiminizle konuşmak önemlidir. İşte iyileşmeyi desteklemenize, komplikasyonları önlemenize ve sizi daha rahat etmenize yardımcı olacak bazı genel kurallar.

Anestetikler

Ekstraksiyondan önce, rahatsızlığınızı azaltmak için bir anestezi verilecektir. Çıkarıldıktan sonra ağzınız birkaç saat uyuşacaktır. Ağzınız uyuşurken, yanak, dudak veya dilinizi ısırmamaya dikkat etmek istersiniz. Ekstraksiyondan sonra, ağzınız uyuşmuşken çiğneme gerektiren yiyecekler yemeyin. Uyuşukluk birkaç saat içinde gitmeli. Yoksa, dişçinize başvurun.

Kanama

Diş hekiminiz kanamayı önlemek için ekstraksiyon bölgesine bir gazlı bez yerleştirebilir. Bu ayrıca normal iyileşme için gerekli olan bir kan pıhtılaşmasına yardımcı olacaktır. Bu gazlı bez, dişçiden ayrıldıktan 30 ila 45 dakika sonra yerinde bırakılmalıdır. Paketi çiğnemeyin. Paket çıkarıldıktan sonra bir miktar kanama veya sızıntı olabilir. Öyleyse, işte yapmanız gerekenler:

 • Bir parça temiz gazlı bezi ısırmaya yetecek kadar kalın bir ped içine katlayın. Pedi temiz, ılık suyla nemlendirin ve doğrudan ekstraksiyon bölgesine yerleştirin.
 • Dişleri pedin üzerinde sıkıca kapatarak basıncı uygulayın. Bu basıncı yaklaşık 30 dakika koruyun. Ped kanla ıslandığında, temiz bir tanesi ile değiştirin.
 • Ekstraksiyon bölgesini emmeyin veya dilinizle rahatsız etmeyin.
 • Pıhtı oluşana kadar ekstraksiyon bölgesinden az miktarda kan sızabilir. Ancak, ağır kanama devam ederse, dişçinizi arayın. (Unutmayın da, tükürük ile karıştırılan kanın biraz fazla kanamaya benzediğini unutmayın.)

Rahatsız etme!

Diş yuvasında oluşan kan pıhtıları normal iyileşme sürecinin önemli bir parçasıdır. Pıhtıyı rahatsız edebilecek şeyler yapmaktan kaçınmalısınız. Bunu nasıl koruyacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Ağzınızı kuvvetli bir şekilde durulamayın veya 24 saat boyunca bir pipetle içmeyin. Bu aktiviteler ağızda, pıhtıyı gevşeten ve iyileşmeyi geciktiren emiş oluşturur.
 • 24 saat alkol içeren alkollü içeceklerden veya gargaralardan kaçının.
 • Sigara içiyorsanız, ameliyattan önce diş hekiminizle konuşmanın yollarını konuşun. Ameliyattan sonra sigara içmemelisin.
 • Ekstraksiyondan sonra 24 saat boyunca yorucu aktiviteyi sınırlayın. Bu kanamayı azaltacak ve kan pıhtısının oluşmasına yardımcı olacaktır.
 • Bazen kan pıhtıları ekstraksiyondan sonraki ilk veya iki gün içinde meydana gelmez, ya da oluşur fakat ayrılır. Sonuç kuru soket denir. Bu çok acı verici olabilir ve dişçinize bildirilmelidir. Soket iyileşene ve herhangi bir acıyı azaltana kadar korumak için sokete bir pansuman yerleştirilebilir.

Ağzınızı Temizleme

Günün geri kalanı için şifa dişi yuvasının yanındaki dişleri temizlemeyin. Bununla birlikte, diğer dişlerinizi iyice fırçalayıp diş ipi kullanmalı ve ertesi gün iyileşme dişi yuvasının yanındaki dişleri temizlemeye başlamalısınız. Dilinizi de fırçalayabilirsiniz. Bu, bir ekstraksiyondan sonra yaygın olan kötü nefesten ve tatsız tadın kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Ekstraksiyondan sonraki gün, yemek parçacıklarını ekstraksiyon bölgesinden uzak tutmak için ağzınızı hafif tuzlu suyla (8 ons sıcak su içinde yarım çay kaşığı tuz) yavaşça durulayın. Kan pıhtılarını gevşetebileceğinden ağzınızı kuvvetli bir şekilde durulamayın. Hipertansiyonunuz varsa, diş hekiminizle, tuzlu su ile durulayıp çalkalamayacağınızı tartışın. Diş hekiminiz bunu yapmamanız tavsiye edilmediği sürece, bu erken iyileşme döneminde bir gargara kullanmayın.

Dis-Cekimi

İlaç

Diş hekiminiz ağrı ve iltihapları kontrol altına almak veya enfeksiyonları önlemek için ilaç reçete ederse, bunu sadece belirtildiği şekilde kullanın. Eğer reçete edilen ağrı ilacı sizin için işe yaramıyorsa, daha fazla hap almayın ya da onları yönlendirmediğinizden daha sık almayın diş hekiminizi arayın.

Şişlik ve ağrı

Bir diş çıkarıldıktan sonra, bazı rahatsızlıklarınız olabilir ve bazı şişlikler görebilirsiniz. Bu normal. Şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için yüzünüze bir buz torbası veya soğuk, nemli bir bez sürmeyi deneyin. Diş hekiminiz size soğuk kompresin ne kadar süreyle ve ne sıklıkla kullanıldığına dair spesifik talimatlar verebilir.

Diş Hekimi Ne Zaman Aramalı?

Aşağıdaki sorunlardan herhangi birine sahipseniz, derhal diş hekiminizi arayın. Dişçinize ulaşamıyorsanız, bir hastane acil servisine gidin.

 • ateş, mide bulantısı veya kusma
 • devam eden veya şiddetli ağrı, şişlik veya kanama
 • daha iyi yerine zamanla kötüleşen acı

Yeme ve içme

Ekstraksiyondan sonra bolca sıvı içirin ve yumuşak, besleyici yiyecekler yeyin. Sıcak sıvılardan ve alkollü içeceklerden kaçının. Saman kullanmayın. Ertesi gün ya da rahatça çiğneyeceğiniz anda katı yiyecekler yemeye başlayın. İlk birkaç gün boyunca, ayıklama alanının karşısındaki yiyecekleri çiğnemeye çalışın. Rahat hissettiğinde, ağzınızın her iki tarafında çiğnemeye devam etmelisiniz.