Diş Çekimi

Diş çekimi

Her zaman dişi kurtarmayı ve gelecekteki enfeksiyondan korumayı hedefliyoruz. Bununla birlikte, bir dişin çok fazla hasar gördüğü veya saklanabileceği bazı durumlar da, ekstraksiyon gerekebilir.

Diş çekimi nedenleri

  • Çürüme dişin derinlerine ulaştı
  • Enfeksiyon, dişin veya çevredeki kemiğin büyük bir bölümünü tahrip etmesi
  • Ağzınızdaki tüm dişler için yeterli yer yok.
  • Ortodontik tedavi ile taşınan dişler için yer açmak

Diş hekiminiz, dişinizi çıkarmanın en iyi yolunu ve konforunuzu ve bakımınızı sağlamak için gerekli olan uygun anestezi tekniğini belirlemek için bölgeden bir röntgen çekecektir. Çıkarma işleminiz tamamlandığında, diş hekiminiz size evde ne yapacağınız konusunda rehberlik edecektir. Sağlıklı bir iyileşmeyi teşvik etmek için post-ekstraksiyon sonrası bakım talimatlarını yakından izlemeniz önemlidir.

Ekstraksiyon Sonrası – Ne Yapmalıyım?

Dinlenme:
Tedaviden sonra birkaç saat dinlenin ve yorucu egzersizlerden kaçının. En az 24 saat dinlenmeniz tavsiye edilir.

Ağız Bakımı:
Tedaviden birkaç gün sonra, yemeklerden sonra ve bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı tuzun çözülmesiyle hazırlanan bir gargara yardımıyla ağzınızı nazikçe yıkayın. Çözeltiyi birkaç dakika boyunca ağzınızda tutun, atın ve iki veya üç kez tekrarlayın.

Yiyecek:
Sıcak içecekler, alkol ve sert veya çiğnenebilir gıdalardan uzak durun. Soğuk içecekler ve yumuşak veya kıyılmış yiyecekler seçin. Açık yara ile doğrudan temastan kaçının.

Kanama:
Hafif bir kanama olursa, baş ve omuzlar dik olarak dik olarak oturun. Küçük bir gazlı bez veya 15 dakika boyunca çeneler arasına sıkıca tutturulmuş temiz bir bez kullanarak basınç uygulayın ve gerekirse tekrarlayın. Kanama devam ederse kliniğinize başvurun.

Ağrı:
Lütfen, genellikle bir baş ağrısına ihtiyaç duyduğunuz ağrı giderlerini alın – aspirin hariç.

Tedaviden 24 ila 48 saat sonra sigara içilmesini önlemek tavsiye edilir. Randevu almak için Flor Diş Kliniğimize başvurun.