dis-dolgusu-tedeavisi
dis-dolgusu-tedeavisi

DİŞ DOLGULARI

Diş çürüğü, zarar görmüş veya kırık dişleri tedavi etmek için üstlenilen popüler bir dişçilik biçimidir.

Dolum başka bir türü tamamen kozmetik nedenlerle yapılır. Bunlarla ilgili daha fazla bilgiyi kozmetik dolgular bölümünde bulabilirsiniz.

Bu bölümde dental dolguları onarıcı bir perspektiften ele alıyoruz: Bu, estetik nedenlerden ziyade açık bir diş hekimi ihtiyacından dolayı gerçekleştirildiğini ifade eder. Dolgular, en sık uygulanan diş prosedürlerinden biridir.

DİŞ DOLGUSU NEDİR?

Dişte ki bir, boşluğu onarmak için amalgam dolgu, porselen veya kompozit dolgu reçine gibi bir dolgu maddesinin dişe yerleştirilmesini içeren bir prosedürdür. Bu boşluk genellikle kırık sonucu ortaya çıkmasına rağmen diş çürümesine bağlıdır.

Bu daha sonra çürümenin daha fazla yayılmasını engeller ve dişin korunmasına yardımcı olur.

Bir diş çürümüş olduktan sonra, daha sonra değil de daha çabuk muamele edilmesi önemlidir. Aksi halde emaye (sert dış kaplama) bozulur ve bu da diş hassasiyetini azaltır ve apse gibi daha ciddi problemlere neden olur.

Çürüme çok ilerlediyse diş implantları, taçlar, köprüler veya kök kanal tedavisi ameliyatı gibi alternatif tedavi şekillerine ihtiyaç duyulmaktadır.

GÜMÜŞ AMALGAM DOLGUSU

Çoğu insan, bakır, kalay, gümüş ve cıva gibi çeşitli malzemelerden yapılmış geleneksel gümüş amalgam dolgusuna sahiptir. Estetik için herhangi bir ödül kazanamayabilirler, ancak güçlü ve dayanıklı bir dolgu olup diş hekimleri tarafından uzun yıllar kullanılmaktadır.

Ancak birçok insan, insanlarda toksik olduğu düşünülen cıva kullanımından endişe duyuyor. Bunun sonucunda, tüm seramik dolgular gibi diğer dolum türlerine geçtiler.

Amalgam dolgular için ve halen sürmekte olan argümanlar bulunmaktadır.

dis-dolgusu
dis-dolgusu

DENTAL DOLUMUN AVANTAJLARI

Bir çok kişi dolumlardan hoşlanmaz, ancak önemli bir işlev görürler. Diş içindeki çatlakların veya küçük kırıkların yanı sıra diş çürümesinin tedavisinde yardımcı olurlar.

Bunun yanında dişlerin geri kalanıyla eşleşen saydam bir yarı saydam renk olan doğrudan beyaz bir dolgu seçme seçeneği bulunur.

Dolgular, diş çürümesinin kötüleşmesini ve diş korunmasını önler. Artı, dişin işlenmemiş bırakılması yerine nispeten küçük bir prosedüre geçilmesi daha iyidir. Bu, beklemekten ziyade daha ucuz bir prosedürü ödemek anlamına gelir ve daha sonra geniş kapsamlı bir tedavi süreci için daha fazla ödeme yapmayı bırakır.

DİŞ DOLGUSUNUN DEZAVANTAJLARI

Bir dezavantaj, gümüş amalgam dolguları içinde kullanılan cıva ile ilgili endişelerle ilgili. Ancak tartışmanın her iki tarafını da tartın.

Diğer dezavantajlar, dolum veya düşme sırasında bir kırılma riski içerir ancak bu nadir görülür.