protez-dis-mecidiyekoyDiş Protezleri

Diş protezleri terimi 2 tip protezi ifade eder:

Çıkarılabilir diş protezi:  toplam veya kısmi, protez olarak da adlandırılır. Dezavantajı, stabilite eksikliğidir ve büyük bir rahatsızlıktır; çünkü protez, metal kancalar kullanarak bitişik dişlere bağlamak ya da çıplak sakızlara en iyisi olarak yapışmak zorundadır. Damağın üzerine üst dişler için bir protezi sık sık yerleştirilmelidir. Bu, algılamayı tadar ve konuşma biçiminizi değiştirir. Bu problemi çözmek için çıkarılabilir bir protez dental implanta sabitlenebilir, böylece stabilite ve mastication için çok büyük bir iyileşme sağlanır.

Bölümlü Protez Sabit dental protezler: Estetik ve mastication açısından ideal bir çözüm olan bu tip protez, bir kaç diş yerine tek bir dişin veya diş köprüsünün yerini aldığında diş tacı olarak adlandırılır. Tanımı gereği, bir veya daha fazla diş veya diş implantına sabitlenir.
Diş protezleri protez teknisyeni tarafından üretilir. İş elle yapılır. Sonuç kalitesi, kullanılan malzemeye (seramik metalik taç, altın ve seramik taç veya% 100 seramik taç, zirkon veya zirkonyumdan yapılır), harcanan zamana ve protez teknisyeninin yeteneğine bağlıdır.

Diş tacı

Dental taç: Bu çok güncel bir tedavi türüdür. Kazada veya boşlukta hasar gören bir dişin baş kısmı, bu dişin görülebilen kısmının yerini alıyor. Özellikle ön dişin yerini aldığında taç (diş implantının aksine) görülebileceğinden estetik bir görünüm gereklidir. Fonksiyonel yönü (kararlılık, sağlamlık) de çok önemlidir.

protez
protez

Hassa Tutuculu Protez Seramik Taç (Zirkonyum)

Zirkonyum tipi seramik, gerçek bir dişin estetiğine en yakın olan malzemedir. Bazı diş hekimlerinin seramik taç ve gerçek bir diş arasındaki farkı ilk bakışta anlayamadığı noktaya gelince. Diş hekimlerimiz seramik kronları kullanarak diş rekonstrüksiyonu konusunda uzmanım. Alternatif bir seramik-metalik taç (metal altın gibi kıymetli bir metal olabilir). Seramik bir taçın avantajı, daha yarı saydam olması ve zamanla dişin tabanında gri kenarlığı oluşmasına izin vermez olmasıdır. Üstelik, herhangi bir metal içermez, bu da alerjiden kaçınmada bir avantajdır.

Dental Köprü

Dental köprü: Bir köprü, birbirine yapışmış bir dizi diş kronudur. İki vaka ayırt edebiliriz:
Birkaç bitişik dişin tedavi edilmesi gerektiği zaman, ilgili tüm dişlere bir köprüye uyuyoruz
. Bir dişin değiştirilmesi gerektiğinde ve bir diş implantına uyulması mümkün olmadığında, iki bitişik dişler. Böyle bir köprü iyi bir görünüme sahiptir ve mükemmel işlevseldir. Dezavantajı, iki sağlıklı dişin kesilmesi ve yerine konan diş altındaki kemiklerin az miktarda azaltılması, ki bu da bir diş implantı için geçerli değildir.