Etiket arşivi ağız kokusundan nasıl kurtulurum

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız kokusuna karşı 4 ipucu

Konu Başlıkları

 1. Halitoz Kötü nefes
 2. Kötü nefes: En yaygın nedenler
 3. Kötü nefesle mücadele için 4 ipucu
 4. Profesyonel tavsiyeler

Pek çok insan ağız kokusundan etkilenir ancak bunun farkında değildir. Bununla birlikte, bu sorun genellikle yaygındır ve istenmeyen durumlara ve utançlara yol açabilir. Ağız kokusuna neyin sebep olduğunu ve 4 ipucu ile nasıl kurtulacağınızı öğrenin.

Kötü nefes ağız kokusu


Kural olarak, etkilenenler sorunu kendileri değil, diğer insanları da fark eder. Çoğu insan için ağız kokusu (tıbbi terim: ağız kokusu) çok tatsız ve tabu bir konu olarak kabul edilir. Ancak ciddi sorunlara ve sonuçlara yol açabileceğinden insanları problemle dost yapmak önemlidir.

Ağız kokusu: En yaygın nedenler


Yetersiz ağız hijyeni nedeniyle kötü nefes
En yaygın nedenlerden biri de ağız hijyeni eksikliğidir. Bu nedenle, emin olun, bir düzenli olarak diş fırçalamayı ve ayrıca diş ipi ve bir gargara kullanılmasıdır. Düzenli diş bakımı sırasında ulaşılamayan diş yüzeyleri vardır. Orada bakteri birikintileri zamanla birikebilir. Bu nedenle, günlük diş bakımına ek olarak, her 6 ayda bir profesyonel diş temizliği yapmanız önemlidir .

Diş hastalıklarının bir göstergesi olarak ağız kokusu
Ağız kokusu ayrıca diş çürüğü , periodontal hastalık veya diş eti iltihabı gibi diş hastalıklarının bir işareti olabilir . Bu nedenle, diş hastalıklarının erken tespit edilip tedavi edilebilmesi için diş hekiminizle düzenli kontroller yaptırmalısınız.

Ağız kokusunun diğer nedenleri:

Stres ayrıca ağız kokusu için bir risk faktörü olarak kabul edilir: zihinsel stres sadece bağışıklık sistemimizi zayıflatmakla kalmaz, aynı zamanda diş sağlığını ve bunun sonucu olarak tükürük akışımızı da etkiler.
Demir takviyeleri, uyku hapları, kalp hastalığı için ilaçlar ve yan etki olarak ağız kokusunu tetikleyebilecek alerjiler gibi bazı ilaçlar vardır.
Diğer bir faktör de uyuduktan hemen sonra gelen kötü nefes. Bu zararsız ve sıradan olarak kabul edilir. Çünkü bir gecede ağızda normalden daha az tükürük vardır, böylece basil kuru oral mukoza zarlarında bir koku üretir.
Yaşlı insanlar genellikle ağız kokusundan muzdariptir. Bu her zaman hastalık nedeniyle olmak zorunda değildir, ancak genellikle normal yaşlanma sürecimizin bir parçasıdır.

Ağız Kokusu ile Mücadele için 4 Tavsiye


Ek olarak genel diş bakımı vardır ilave tedbirler ağız hijyenine yardımcı ve özellikle kötü nefes yardımcı olacaktır:

İpucu 1: Dil kazıyıcı, dil fırçası aracılığıyla ilk yardım
Dilinize yerleşmiş olan çökeltileri nazikçe temizlemeye ve koku çıkarmaya yardımcı olurlar. Uygulama çok basittir: dilinizin arkasını kazıyıcı ile fırçalarsınız. Ek olarak, kullanımı güvenli olan özel dil fırçaları ve dil macunları vardır.

Ek ipucu: Dil temizleme ürünlerini düzenli olarak temizleyin, aksi takdirde yüzeyde bakteri birikebilir.

 1. İpucu: Ağız kokusuna karşı sürekli tükürük salgılaması
  Tükürük, kötü nefesle mücadelede merkezi bir rol oynar. Ağız boşluğunu nötralize etmeye hizmet eder, antibakteriyel bir etkiye sahiptir ve mukoza zarının kurumamasını sağlar. Turunçgiller, sebzeler ve lif bakımından zengin besinler tükürük üretiminin artmasına neden olur. Şekersiz sakız çiğneme ve düzenli su ve çay tüketimi idealdir.
 2. İpucu: Bazı yiyecekleri kullanmaktan kaçının
  Kısa bir süre için ağız kokusuna neden olan birçok yiyecek vardır :
Ağız kokusundan kurtulmak

Sarımsak
Soğan
Kahve
Peynir ve süt ürünleri
Et, balık ve yumurtalar
Yabani sarımsak
Alkollü içecekler (örneğin bira ve vokta, viski vs..)
Genel sağlık riskine ek olarak, tütün tüketimi de ağız kokusuna neden olur ve diğer insanlara karşı çok itici olabilir.
Öte yandan, aromatik otlar ve baharatlar (örneğin kekik, nane ve maydanoz), zencefil çiğnemesi ve asitli yiyeceklerin tüketimi (örneğin elma ve limon) taze bir nefes sağlar.

 1. İpucu: Ağız kokusu için bitkisel ilaç
  Bu arada, birçok ilaç etken madde klorofille (bitkinin yaprak yeşili) kötü nefes almak için satılmaktadır. Protein bölünen enzimlerin aktivitesini azaltabilen ve böylece kötü nefesi ortadan kaldıran doğal bir aktif bileşendir.

Ağız kokusu konusunda profesyonel danışmanlık


Ağız kokusu çekiyorsanız ve yaşamınız bu problemden ağır bir şekilde etkilenirse, profesyonel tavsiye almak ve bir doktora görünmek mantıklıdır . Bu özellikle, sorun şaşırtıcı bir şekilde ortaya çıkarsa veya baş ve bacak ağrısı veya öksürük ve soluma zorluğu gibi başka yan etkiler ortaya çıkarsa geçerlidir. Doktorunuz nefes gazınızın gaz analizini yaparak ve ölçüm aletlerini kullanarak ağız kokusu olup olmadığını belirleyebilir.