Etiket arşivi diş

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Hassasiyeti

Diş Hassasiyeti

Sıcak, soğuk, şekerli veya ekşi yiyecekler, içecek ağızda alındığında, dişlerde ani bir reaksiyon ve beyazlık; Acıtıyor, hapşırmaya başlar. Bu diş ağrısı, keskin, keskin ve derin (bu aynı zamanda insanlar arasında diş impetigo denir).

Eski dolgular dışındaki hassasiyet, en gingival emilim ile ortaya çıkan kök yüzeylerden kaynaklanır. Normal olarak, (ikinci ve önemli bir diş tabakası) maden ve çimento (kök yüzeyini örten özel tabaka) ile ayrıntılı olarak kaplanır. Her ne kadar dental duyarlılığın nedeni tam olarak anlaşılmamış olsa da, duyarlılık dişin mikron düzeyindeki kanal ortamları aracılığıyla sinirine odaklanmaktadır.

Dişlerin hassasiyetini arttırma sebepleri farklılık gösterebilir:

– diş macunlarını ve sert diş fırçalarını kullanırken (bu durumda kekleri ve tavaları reddetmek gerekir);

– Dişlerin işlenmesinde erozyon sırasında,

– çürüklerin başlangıcında,

– diş macunu temizlendikten sonra (kürdanın işlenmesi daha zayıf hale gelir ve birkaç gün boyunca daha hassas hale gelir);

– Diş beyazlatıldıktan sonra (tedavinin dış tabakası hasar gördü),

– Dişleri veya teli kırmak, sallamak ve benzeri için kullanılabilen dişlerin (dişlerin dişlerinde) mikro-kırılması.

Bazı dişlerle doğrudan ilişkili olmayan faktörler dişlerin hassasiyetini artırabilir:

– Bazı minerallerin eksikliği (kalsiyum, fosfor, magnezyum vb.)

– Gebelik toksikozu,

– enfeksiyonlar ve virüsler,

– gastrointestinal sistem hastalıkları,

– endokrin bozukluklar,

– Hormonal kontraseptiflerin alımı (gebeliğe karşı ilaçlar)

– stresler vb.

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Çürüğü

Diş çürüğü

Bazı insanlar sadece çocukların diş çürümesi yaptığını düşünür, ama hepimiz hayatımız boyunca risk altındayız. İyi haber şu ki diş çürümesi önlenebilir. Sağlıklı bir ağız bakımı rutinini takip ederek ve akıllı gıda seçimlerini yaparak diş çürümesi riskinizi azaltabilirsiniz.

Diş çürüğü nedir?

Diş çürüğü dişleri tahrip eden ve bozan bir hastalıktır. Bir dişin sert dış tabakası (mine), orta tabakası (dentin) ve merkezi (pulpa) vardır. Bozulmadan etkilenen daha fazla katman, daha kötü hasar.

Sağlıklı Dişlerin Diyagramı

dis-curugu

dis-curugu

Diş çürümesi tedavi edilmezse ağrıya, enfeksiyonun yayılmasına, diş kaybına ve kendine güven kaybına neden olabilir. Diş ağrısı olan kişiler genellikle düzgün yemek yiyemez veya uyuyamazlar ve çalışma günlerini veya okulları kaçırabilirler. Diş çürüğü sadece sağlıksız değil, aynı zamanda kötü görünüyor.

Bir boşluktan apse (pus dolgulu kesesi) düzgün tedavi edilmediğinde ciddi veya hatta hayati tehlike oluşturan enfeksiyonlara neden olabilir. Diş çürümesini önlemek için çürümüş bir dişi onarmaya veya değiştirmeye göre çok daha basit ve daha uygun maliyetlidir. 

Diş çürümesine ne sebep olur?

Dişleriniz plak denen yapışkan bir filmle kaplıdır. Bir yemek ya da atıştırmadan sonra, bakteri şekerli yiyeceklere çevirir ve asit içerisine içirir. Asit diş minesine saldırır.

Günde birçok kez şekerli yiyecekler veya içecekler yediğinizde veya uzun süre aynı şekerli içeceği yudumlarken, asit diş minesine tekrar tekrar saldırır. Asit dişte yiyor ve çürümeye neden olabilir. Boşluk denilen bir delik oluşabilir.

Diş çürüğü insandan insana geçebilir mi?

Hayır, ama diş çürümesine neden olan bakteriler paylaşılabilir. Bakteriler bir ağızdan diğerine öpüşerek, bir bardak ya da kaşıkla ya da tükürük damlası taşıyan başka bir şeyle paylaşılabilir.

Diş çürüğü önlenebilir mi?

discurugu

Evet. İşte nasıl:

  • Dişlerinizi günde iki kez florürlü diş macunu ile fırçalayın.
  • Şekerli içecekler ve yiyecekler üzerinde sık sık yudumlamak ve tatlandırmaktan kaçının.
  • Florür içeren su içmek.
  • Bir muayene ve profesyonel diş temizliği için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin.
  • Diş macunlarına sizin veya çocuklarınızın doğruysa diş hekiminize danışın.

Tükürüğünüz de diş çürümelerini önlemeye yardımcı olur. Yapışkan, şekerli yiyecekleri uzaklaştırarak dişe asit hasarını azaltır. Tükürük ayrıca asidi zayıflatır. Yemekten sonra şekersiz sakız çiğnemek tükürük akışını artırabilir ve şekerleri durulamaya yardımcı olabilir. Tükürükteki mineraller de dişin onarılmasına yardımcı olabilir.

Peki Diş çürümesini önleme hakkında bilgi sahibi değilseniz diş çürüğü önleme ile ilgili yazdığımız makaleyi okuyabilirsiniz.