Etiket arşivi diş çürüğü belirtileri

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Çürüğü Belirtileri

Çürüklerin tipik belirtileri, etkisi altındaki ağrılı nöbetlerin nadir görülen bir durumudur –

  • termal uyaranlar (soğuk su veya soğuk hava),
  • kimyasal tahriş edici maddeler (örneğin ekşi, tuzlu veya tatlı yiyecekler).
dis-curugu-belirtileri

dis-curugu-belirtileri

Ayrıca, çürük, spontan ağrının olmaması, yani Çürüklerde ağrı sadece tahriş edici etkisiyle ortaya çıkar. Tahriş edici giderilir alınmaz acı derhal kaybolmalıdır. Spontan ağrının varlığı (tahriş edici maddelerin etkisiyle ilişkili değildir), çürük sürecinin bir sonraki aşamaya geçtiğini göstermektedir – Pulpitis.

Derin çürüklerde (artı artı), çürük boşluğun inceltilmiş tabanına mekanik basınç uygulandığında da ağrı olabilir. Bu, örneğin öğünler sırasında oluşabilir – katı yiyecekleri ısırma veya çiğneme sürecinde. Bu durumda, gıda diş boşluğuna girer ve tabana bastırır ve bu da diş hamurunun sıkışmasına (diş içindeki nörovasküler demet) neden olur. Bu durumda, yiyecek artıklarının boşluktan çıkarılması genellikle ağrıyı hafifletir.

Çürüğün belirtileri: Çürüğün minberden nasıl ayırt edileceği

  • Çürük ağrı sadece uyaranların varlığında ortaya çıktığında (termal, kimyasal). Tahriş edici giderildiğinde ağrı hemen kaybolur.
  • Akut pulpitiste ağrı genellikle akut, spontandır ve herhangi bir uyaranla ilişkili değildir.
  • Ancak kronik minberde, acı hala termal uyaranlarla tetiklenebilir – soğuk veya sıcak su. Ancak, çürük ve kronik minber arasındaki fark, çürüklerde, uyarının kaybolduktan hemen sonra ağrının kaybolduğu ve kronik minberde ise, acının hemen kaybolmadığı, ancak sadece 10-15 dakika veya daha sonra meydana geldiğidir.
ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Çürüğü – Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Diş Çürüğü nedir?

Diş çürümesi ya da  sert dokunun yıkımından meydana gelen diş çürüğü uygun ve zamanında müdahale doğru yapılmaması etkilenen diş kaybına yol açabilir, ağızda bazı bakteriler tarafından çürükler ortaya çıkar.

Tanım gereği, diş çürüğü , günümüzde dünya nüfusunun çoğunu etkileyen ve bu nedenle de bir sağlık sorunu olarak görülen sorunlardan biri olan ağız boşluğundaki patlamadan sonra dişlerde kendini gösteren bir bulaşıcı hastalık veya patolojik süreçtir.

Çürükler belirli bir yaşta spesifik bir hastalık değildir ve çok erken bir yaştan geriatrik yaşa kadar olabilir.

Diş çürüğü ve tipleri

Çürüklerin farklı aşamalarını tanımlayabiliriz. İlk çürüme (başlangıç veya erken çürüme, hatta yüzeysel) ve gelişmiş çürükleri (derin ve hatta diş kırıklarına neden olabilir ve dişin sinir, neden enfeksiyon kadar olabilir).

dişler arasındaki bozunma adından da anlaşılacağı gibi, dişlerin arasında gerçekleşir ve çürüme içeren tek bir dişe etkiler ve daha sonra dikkate alarak, (birkaç veya birden fazla), birden fazla diş etkilemesi mümkün olabilir olduğu yer ve lezyonların süresi.

Koroner çürük diş çürüğü en yaygın olan ve diş taç oluşur ki bu, kapalı yüzeylerde (ister oklüzal çürüğü ) diş yüzeyleri veya dişler arasında.

Kök çürükleri ya diş köküne çürümesi , vaka bir sahiptir derin boşluğu , çünkü dişin sinir olan yakınlığı genellikle ciddidir ve kök zaten diş etlerinde çekilmeler tarafından maruz kaldığında ortaya çıkar.

Servikal çürükler, yukarıda tarif edilen iki konumun eşiğinde bulunur; yani, taçdan dişin köküne geçiş bölgesinde.

Diş çürümesi nedeniyle gıda atıklarının tutma ve temizleme daha fazla zorluk kolaylığı için dişler arasına ve çukurlar  diş çatlaklarında daha kolay oluşur. Ancak, gördüğümüz gibi, boşluklar dişlerin herhangi bir yerinde gelişebilir.

Dişlerin ya da dişlerinin çürük dişlerinin (dişlerin arkası) yerlerinden dolayı diş çürükleri en sık görülenidir, çünkü bu dişlerin temizliğini ya da hijyenini elde etmek daha zordur ve daha fazla yiyecek kalıntısı birikmesi daha kolaydır.

Ön diş çürümesi , arka dişler daha olsa daha az sıklıkta, bireyin estetik veya görsel etkileyen dezavantajı vardır ve bu sizin özgüven düşürmek gülümseme ve hatta kişiyi inhibe edebilir.

Küçük bir çürük, daha spesifik olarak ya da daha erken başlamış olmakla birlikte , sadece mine’nin (mine çürükleri ) yüzeyini içeren ve hala sadece remineralizasyon prosedürleri içeren ve çürükler inaktif olan çok yüzeyseldir . Büyük bir çürükte bu artık mümkün değildir, çünkü sadece mine değil, aynı zamanda dentin ve sıklıkla diş macunu da içeren derin bir yıkım vardır.

Akut çürüme genellikle birden fazla diş etkiler aynı zamanda ve genellikle hafif bir rengi vardır. Hızla ilerlemeye eğilimlidir ve kısa sürede posaya ulaşabilir ve akut ve güçlü ağrıya neden olabilir. kronik çürümesi, sırayla, yavaş ve aralıklı evrimi, koyu ile karakterize edilir olarak renk ve daha geniş boşluklar ve çok daha az ağrılı semptomlar.

Sekonder çürükler olarak da adlandırılan tekrarlayan çürükler, genellikle bunların adaptasyonunun olmaması veya bunların geçici olarak bozulmalarına bağlı olarak, restorasyonların etrafındaki bakteri plağı birikimine bağlı olarak oluşurlar. O zaman nedenleri, diş çürümelerinin nasıl geliştiğini ve geliştiğini öğrenin.

Çürükler  ve Nedenleri

Şöyle nedenleri diş çürümesine diş çürümesine yol açan gıdalar, şekerler ve karbonhidrat yüksek, özellikle gıdalar ayrıştırılması için bazı bakterilerin işlem belirleyebilir, asit kökenlidir.

diğer hazırlayıcı faktörler tarafından uygun bir ağız hijyeni ile karşılaşmaktadır ve adjuvanlanmış değilse bu asitlerin etkisi, kaçınılmaz yıkım ve diş kaybına yol açan, sert diş dokusu derinlik açısından gelişmesini tedavi edilmeyen boşluklar oluşturan bir yumuşama neden olacaktır.

Çürükler ve Belirtiler

Diş çürüklerinde belirti ve semptomlar çürüklerin yer ve büyüklüğüne (özellikle derinliklerine) ve her bireyin ağrısına bağlı olarak değişebilir, çünkü diş çürümesinin varlığı mutlaka semptomatoloji anlamına gelmez.

Bununla birlikte, en çok tekrarlanan semptomlar arasında diş hassasiyeti ve diş ağrısı bulunur, ancak bazı durumlarda çürük diş, özellikle çürükler erken bir aşamadaysa veya sinirin yakınındaki bir diş alanını etkilemezse, incinmez. Zaten derin çürükleri olan bir diş, taşıması zor olan ağrı eşiğine ulaşabilir, bireyi çiğnemeye bile zorlayabilir ve hatta genel sağlıktaki yankılara neden olabilir. Gelişmiş veya uzun süreli enfeksiyon durumunda, genellikle düşük olsa da, kişiyi zayıflatan ve hatta genel sağlık durumunu etkileyebilen ateş bile oluşabilir.

Çürük dişler gösterebilen diğer belirtiler, koyu, sarımsı veya opak beyaz dişlerin yüzeyindeki lekelerin yanı sıra görünür delikler veya çatlakların varlığıdır.

Ağızda yer alan bakterilerin neden olduğu nekrotik ve çürüklük süreçleri nedeniyle, ağızda çürümeyi takiben diş çürümesinden sonra ağız kokusu veya ağız kokusu da oluşabilir, bu da bu sevdanın varlığında ağız boşluğunda önemli ölçüde artar.

Çürük ve tedavi

Diş çürümesi tedavi edilebilir ve tedavi kaldırılmasını isteyen Hekimin danışma içeren, cerrahidir ait sadece minesini veya dentini ödün etkilenen bir yapı durumunda çürüme ve buna bağlı olarak restorasyon veya diş boşluğunun yeniden.

Nadir görülen istisnalar haricinde, nadir görülen dişlerde, diş minesinin çürümesi ya da mineralden arındırılması durumunda doğal bir mineralden arındırılması mümkündür.

İleri çürük durumunda, örneğin diş çürümesine ulaşan derin çürüklere sahip bir diş , örneğin, tedavi endodonti (devitalizasyon) veya son çare gibi daha invaziv prosedürler içerebilir. diş kaybı veya çıkarılması (“dişi çıkar”).

Bu cerrahi prosedür (cerrahi veya cerrahi) genellikle lokal anestezi altında yapıldığı için tedavi edilmez, bu da tedavinin ağrı olmadan gerçekleştirilmesine izin verir, böylece insanların gitmek zorunda olduğu alışkanlık anksiyetesini veya fobisini azaltmak veya zayıflatmak için doktor diş hekimi.

Hamilelikte çürüme de değil sadece, özenle tedavi edilebilir herhangi diş enfeksiyonları hem sağlığına zarar verebilen için, annenin iyiliği değil, aynı zamanda fetüsün ve hatta bazı durumlarda erken doğuma sebep olabilir.

Diş çürüklerinin tedavisinde, basit restorasyondan sabit bir pivot veya kuronun takılmasına ve yerleştirilmesine kadar içerebileceğinden, fiyat, çürümenin şiddeti veya kapsamı dikkate alınarak gerçekleştirilecek tedavi tipine göre büyük ölçüde değişebilir.