Etiket arşivi diş eti

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Eti Hastalıkları

DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Dişler uygun şekilde temizlenmediğin de, besinler ve bakteriler üstte ve aralarında birikir. Bakteri adı verilen bu belirtiye  diş çürümesinin ve diş eti enfeksiyonunun ana nedenidir ve zamanla ağız suyunun birleşmesi sonucu oluşur. Bakteriyel bölünmeler de ki mikro organizmalar şekerli yiyecekleri parçalayıp asit oluştururlar ve bu  dişin küçük bir kısmından büyür. Gelişmiş problemlerde diş fırçalama zorunlu olabilir.
Diş eti iltihabının  ilk belirtisi dişlerin kanamasıdır. Diş etlerinde renkler, problemler ve  ağız kokusu vardır  . Diş eti iltihabının neden olduğu diş kaybı, çürüklerin  neden olduğu dişlerden daha fazladır. Her şeyden önce, sağlıklı dişlerin açık kırmızı olduğu vurgulanmalıdır. Dişe ve kemiğe sıkıca tutturulur, portakal kabuğu gibi parlak, kıvırcık görünümlü bir görünüme sahiptir.

Diş eti hastalığı belirtileri:

  • Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi dişlerin kanamasıdır. Sağlıklı dişler kanamaz
  • Dişlerin şişmesi ve kızarıklık,
  • Diş etlerinde ve ortaya çıkan kök yüzeylerde hisler varsa,
  • Dişeti kenarlarında veya dişler arasında,  diş taşlarına  bağlı olarak oluşan siyah lekeler görünüyorsa,
  • İltihap dişler ve diş etleri arasında akarsa,
  • Dişlerdeki dişler, kulaklar ve dişler açılırsa,
  • Ağzınızda sürekli bir kötü koku  ve kötü tat duygusu olsa  da,

Çok yakında, bir diş hekimi tarafından muayene edilmeli ve gerekli müdahale yapılmalıdır.

Diş eti hastalığına ne sebep olur? 

Diş eti hastalığının ana nedeni, bakteriyel boğaza sıkıca yapışan bir yapışkan tabakasıdır. Bir metal ile ovularak tırnağı hissedebilirsiniz. 
· GENETİK FAKTÖRLER. Araştırmaya göre,% 30’luk bir genetik uyumluluk var. Ayrıca gingival hastalık gelişme olasılığı 6 kat artar. Gingival probleminiz varsa, bir dişeti uzmanı ile görüşün.
· CURRENT. Hepimizin bildiği gibi, sigaralar kanser, akciğerler ve kalp hastalıkları gibi birçok ciddi rahatsızlığa neden olur. Bütün bunlardan ayrı olarak, ağız mukozasına ve dişine de çok zararlıdır. Diş eti ve diş eti hastalığına neden olabilir.
· LİSANS KULLANIMI Doğum kontrol hapları, anti depresanlar, kalp ilaçları sağlığınızı etkiler. Bu nedenle, bu ilaçlardan birini kullanırsanız, diş hekiminizin bunun farkında olmalı ve ağız hijyeninize özel bir önem vermelidir.
· HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER. Hamilelik, menopoz ve menstrual hormonal değişiklikler sırasında ağız hijyeninize özellikle dikkat etmelisiniz. Diş etleriniz bu döneme daha duyarlıdır. Diş eti hastalığına artan eğilim.
· STRES. Hipertansiyon, kanser gibi birçok hastalığın nedenlerinden biridir ve dişeti hastalıkları da bir risk faktörüdür. Çalışmalar, periodontal hastalıkta stresin vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırdığını göstermiştir.
· DEKORATİF VEYA ETKİLEŞİM Diş ve diş etindeki kuvvetin azalmasına neden olarak, periodontal dokunun tahribatına neden olur. Diş etlerinin çekilmesinin bir nedeni dişi sıkmaktır.  Bu mutlak bir gece cappella giyerek durdurulmalıdır.
· KİŞİSELLEŞTİRME. Vücut bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve sonuç olarak diş eti enfeksiyonları da dahil olmak üzere enfeksiyonlara karşı mücadeleye yol açabilir.
Diyabetik Diyabet Diyabet hastaları arasında periodontal (gingival) enfeksiyonlar, yüksek risk grubu bulunur. Mutlak tekrar eden sakız problemi bir diş eti uzmanına (periodontolog) yöneltilmeli ve ağız hijyenine özel dikkat gösterilmelidir. 

Sağlıklı Dişler ve Diş Etleri

Diş macunu temizlenmezse, sertleştirilir ve sözde kepek oluşur. Dalaktaki bakteriler tarafından üretilen toksinler (zararlı maddeler) dişlere zarar verir. Periodontal hastalık geliştikçe, cepler daha da derinleşir. Spinner dişlerin köklerine yapışır. Dişlerin kemikleri kaybolur ve tedavi edilmeyen dişler dönmeye ve sonunda çekmeye başlar.

Diş eti hastalığına neden olan diğer faktörler nelerdir? 

Periodontal hastalığın ana nedeni diş çekimi, diğer faktörler de diş sağlığınızı etkileyebilir.
Beslenme ve tütün kullanımı ağız gücünüzü etkiler. Besin değerinde düşük bir diyet, hastalıklarla savaşmak için vücudun gücünü azaltır. Ek olarak, stres vücudun kendini hastalıklardan koruma yeteneğini etkileyebilir. Vücudun savunma sistemini etkileyen hastalıklar, örneğin lösemi, AIDS, dişlerin durumunu daha da kötüleştirebilir. Kontrollü olmayan diyabet durumunda, dişeti hastalığı genellikle daha şiddetli ve kontrolü daha zordur.
Hamilelik sırasında hormon değişiklikleri diş etlerinin daha kırmızı olmasına neden olur. Erken dönemlerde mevcut bir gingival hastalık özellikle hamilelik sırasında daha da şiddetli olabilir. 
Diş hekiminize diyetinizdeki en küçük değişiklikleri söyleyin.

 

Diş eti hastalıkları nasıl kontrol edilir?

Diş hekimlerinin dişlerinin genel görünümünden şüphe ettikleri zaman, dişler ve dişler arasındaki cebin boyutunu, periodontal sonda denilen bir aletle ölçerler. Dişlerin etrafındaki kemik dokusunu değerlendirmek için röntgen görüntüleri elde edilebilir.

Diş etleri hastalıklarını nasıl önleyebilir?

Periodontal hastalığı önlemek mümkündür. Dişleri ağzınızda tutmak için dişleri temizleyin, dişlerinizi fırçalayın ve kürdan kullanın.
Yukarıdakilere ek olarak, düzenli olarak dişçiye gidin. Diş hekimi tarafından yapılan diş temizliğidiş fırçanız, kürdanı temizleyemediğiniz bölgelerde sertleşmiş dişlerin çıkarılması. Diş taşlarının çıkarılmasına diş fırçasının temizlenmesi denir. Diş hekiminiz, özel ihtiyaçlarınız için kişisel bir ağız bakımı planı hazırlayabilir. Bu program ile dişlerinize dişlerinize zarar vermeden diş fırçalama ve diş diş ipi uygulayabilirsiniz.
Periodontal hastalar tedaviden sonra periyodik olarak kontrol edilmelidir .

Periodontal Tedaviler ?

Tüm doktorlar periodontal hastalıkları tanımlayabilir ve erken diş eti hastalıklarını tedavi edebilir. Bazı diş hekimleri, ilerleyici periodontal hastalığı tedavi edebilecek ve bu konuda uzmanlaşacak ek bilgi ve deneyime sahiptir. Bu bilgili tecrübeye sahip diş hekimi periodontologist denir.