Etiket arşivi Diş eti iltihabı

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Eti İltihabından Nasıl Kurtulursunuz

DİŞ ETİ İLTİHABI TEDAVİ İLE KURTULMA

Diş eti iltihabı tedavisi genel de bakımsız dişlerde meydana gelmektedir, diş fırçalama, hidrojen peroksit ya da, örneğin Listerine’le ve Sepasol olarak gargaralar için yerine su içinde seyreltilmiş klorheksidin çözeltisi ile ağız durulama yapabilirsiniz.

Hidrojen peroksit ya da klorheksidin yardımı kullanımı bu maddelerin bir gargara kullanımına bir alternatif olarak, anti-bakteriyel ve antiseptik etkisi olduğu için diş eti hastalığına neden bakterileri yok etmenize yardımcı olabilir, genellikle eczanelerde bulunur. İşlemden sonra ağzınızı suyla çalkalamalısınız, ancak değişik bir tat sevmezseniz, bunu yapmayabilirsiniz.

Diş eti iltihabı dişler ve diş etleri arasında kötü ağız hijyeninin neden olduğu plak birikiminden kaynaklı olduğu diş etlerinin iltihaplanmasıdır. Başlıca semptomları dişleri fırçalarken veya kendiliğinden ortaya çıkan kırmızı ve şişmiş diş etleri ve kanamadır. Diş eti kanamasını ve iltihaplanmalarını durdurmak için en iyi tedavi, evde veya diş hekiminin ofisinde yapılabilecek tüm birikmiş tartarları tamamen ortadan kaldırmaktır.

 

Dişler Düzgün Nasıl Fırçalanır

dis-fircalama

Diş plakası da dahil olmak üzere ağzın içindeki tüm yiyecek artıklarını çıkararak dişlerinizi verimli bir şekilde fırçalamak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Tüm dişler arasında diş ipi günde 1 kez. Çok yakın dişleri ve diş ipi olan ve kanamaya neden olan kişiler için, daha ince ve incinmeyen diş bandı kullanabilirsiniz;
  2. Diş macunu fırçanın üzerine koyun , ideal miktar parmak tırnağının büyüklüğüdür;
  3. Biraz kabartma tozu veya zerdeçal tozu (sadece haftada bir kez) ekleyin ;
  4. Ön dişleri önce yatay, dikey ve dairesel olarak fırçalayın ;
  5. Ardından alt dişlerden başlayarak arka dişleri ve sonra üst dişleri fırçalayın.
  6. Sonra tamamen temiz olana kadar ağzınızı su ile durulayın ;
  7. Son olarak, suyla seyreltilmiş olan hidrojen peroksit veya klorheksidin olabilecek gargarala ağız gargara yapmalısınız . Ancak bu adımın sadece günde bir kez, tercihen yatmadan önce takip edilmesi gerekir.

Tavsiye edilen miktarda hidrojen peroksit veya klorheksidin, 1 dakika süreyle gargara yapmak için 1/4 bardak su ile seyreltilmiş 10 ml’dir. Hidrojen peroksit ve klorheksidinin etkisi yaklaşık 8 saat sürmektedir.

Bu adım adım her gün titizlikle yapılmalı ve beklenen sonuçlara sahip olmalısınız.Ancak, ağız sağlığınıza iyi bakmanız için, dişlerinizi düzgün bir şekilde fırçalamaya ek olarak, diş hekimine en az yılda bir kez diş çürümelerini kontrol etmek ya da belirli dişçi cihazlarıyla tartarı çıkarmanız gerekiyorsa önemlidir.

Elektrikli diş fırçası daha mı etkili

elektrikli-dis-fircasi

Dişlerinizi elektrikli diş fırçasıyla fırçalamak, ağız hijyenini iyileştirmek için harika bir yoldur çünkü dişleri daha iyi temizleyerek gıda artıklarını temizler ve el fırçalarından daha etkilidir.

Elektrikli diş fırçası özellikle koordine etme güçlüğü çeken, yatalak ya da ellerinde zayıflığa sahip kişiler için uygundur, ancak çocuklar bir fırça satın almanın gerekli olduğu durumlarda, çocuklar da dahil olmak üzere, kullanımından yararlanabilirler. Bebek elektrikli dişi daha küçük olduğundan, süt dişlerinin fırçalanması için daha etkilidir.

ileFlor Ağız ve Diş Sağlığı

Diş eti iltihabı bulaşıcı mıdır ?

Diş eti iltihabı bulaşıcı mıdır?

Cevap tartışmalı ve hangi uzmanlara sorduğunuza bağlı. Örneğin, hastalığa yol açan bir çok faktör vardır, bireyin aldığı önlemlerden kaynaklanmaktadır (örnekler arasında, diş hekimliğinin zayıf olması, dişler için diş ipi tavsiye edilmemesi ve strese bağlıdır, çarpık dişlerin temizlenmesi zordur, sigara , steroidler gibi ilaçlar ve bazı antiseizür ilaçları ve Ağır miktarda şeker ve karbonhidrat içeren zayıf beslenme ).Ebeveynlerden çocuklara geçebilir ve gümüş eşya, gereç, tükürük, içki bardağı ve diğer eşyaların paylaşılmasıyla birlikte yaşayan kadın ve erkekler arasında alışveriş yapılabilir. Teorik olarak öpüşerek bulaşabilir veya yayılabilir.

Amerikan Diş Hekimleri Derneği, diş eti iltihabı bulaşıcı olduğunu düşünmektedir . Bununla birlikte, yukarıda tarif edilenler gibi başka faktörlerin genellikle bir bireyin gingivitis geliştirmesi için mevcut olması gerekir.

Eğer diş eti iltihabını düşünenler ile bir taraf esas olarak bireyin aldığı aksiyonlardan kaynaklanıyorsa, o zaman bir tarafı diş eti iltihabını düşünenlerle bulaşıcı değildir. Bununla birlikte, eğer Amerikan Diş hekimleri Birliği tarafından belirlenen sebeplere katılıyorsa, diş eti iltihabını düşünenlerle bir taraf bulaşıcıdır. Gingivitin bir bireyde belirli etkenler olduğunda ortaya çıktığı için (örneğin diş eti iltihabına neden olan bakterilerin kötü diş hijyenine sahip bireylerde olduğu gibi) ortaya çıkması için orta bir zemin vardır.

Diş eti iltihabı nasıl yayılır?

Diş eti iltihabına neden olan bakterilerin (ve diğerlerinin) ilk yayılmasının annelerden çocuklarına yayıldığını ileri sürmektedir. Benzer şekilde, erkek ve kadınların birlikte yaşaması benzer bakteri popülasyonları geliştirir. Bu organizmaların diğer insanlara yayılması, eşyaları, yiyecekleri, öpüşmeleri ve diğer doğrudan ve dolaylı fiziksel temasları paylaşarak gerçekleşir.

Diş eti iltihabının olup olmadığını nasıl anlarız?

Bir çok insan için, herhangi bir semptom varsa çok az olacak ve bu bireyler yıllardır diş eti iltihabı olduğunu bilmeyeceklerdir.

dis-eti-iltihabi-konusu

dis-eti-iltihabi-konusu

Bakteriler iltihaba yol açmaya başladığında, gingivitis semptomları bir hafta gibi erken bir dönemde ortaya çıkmaya başlayabilir, fakat kuluçka süresi oldukça değişkendir ve gingivite ve bu bakterilerin büyümesini uyaran diğer faktörlere neden olan bakteriler tarafından kolonizasyona bağlıdır. Sonuç olarak, gingivitisin belirli bireylerde gelişmesi yıllar alabilir. Diş eti iltihabı genellikle diş kontrolü veya diş temizliği sırasında teşhis edilir. Bununla birlikte, bazı insanlar kötü nefes , şişlik diş etleri, diş eti çekmeleri, kanamalar gibi belirtiler geliştirebilirler.Bir birey dişlerini püskürtür veya fırçalar ve / veya normal pembemsi sakız renklendirmesi yerine diş etlerinin kırmızımsı renklenmesini geliştirdiğinde. Bunlar, diş eti iltihabının meydana geldiğini gösteren belirtiler ve belirtilerdir.

Birisi artık diş eti iltihabına sahip olmadığını nasıl anlar?
Neyse ki, gingivitis çoğu bireyde geri dönüşlüdür.

Diş eti iltihabından nasıl kurtulursunuz?

Diş temizliği, plak temizliği ve diş eti iltihabından nasıl kaçınılması gerektiği ile ilgili tavsiyeler önemlidir. Diş hekimleri insanları şekerli içecek ve yiyeceklerden uzak tutmaları , sigarayı bırakmamaları ve stresi azaltmalarını tavsiye eder . Bazı kişiler ilaçlarında değişiklik gerektirebilir. Diş eti iltihabına neden olan tüm bakterilerin çıkarılmasının imkansız olmasına rağmen, diş eti iltihabı durdurulabilir ve tersine çevrilebilir. Sonuç olarak, gingivitis geri dönüşümlüdür. Diş eti iltihabı semptomları düzeldiğinde, bir birey nispeten normal görünen sakız yapılarına sahip olmalıdır. Bu, birden fazla diş ziyareti ile haftalar veya aylar sürebilir.